Víte, že Máchovo jezero je ve skutečnosti rybník? Nechal ho tu vybudovat Karel IV. v roce 1366. Jde vůbec o ten největší rybník v Čechách. Na jezeře jsou dva ostrůvky - Myší a Kachní. Rybník má rozlohu 284 metrů. Má 4 pláže, které jsou schopné pojmout i několik tisícovek návštěvníků. Na hlavních plážích ve Splavech a Doksech se pak nachází i tobogany a další atrakce. Samozřejmě, že zde neschází ani občerstvení. Na mnoha místech si tu můžete zapůjčit lodičky, šlapadla, malé jachty nebo surfy. Křížem, krážem po jezeře plují výletní lodě. Jedna okružní plavba trvá 30 minut. Na své si ze přijdou i rekreační rybáři. V zimě jezero láká pro změnu bruslaře, běžkaře a jachtaře jezdící na plachetnicích s kolečky.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Bohužel v této oblasti nenajdete žádný ski areál, pokud s budete chtít zalyžovat, budete si muset popojet do Lužických nebo Jizerských hor. Jedním z takových areálů je ski areál Jedlová, který se rozprostírá v nadmořské výšce 750 metrů nad mořem. Jde o nejlepší lyžařský areál v Lužických areál. V místě se nachází sjezdové tratě o celkové délce 5 kilometrů, které obsluhují dva vleky. Tratě jsou pravidelně upravovány rolbou. Díky tomu, že je areál osvětlen, užít si zde můžete i večerní lyžování V místě se nachází i snow park. Okolo areálu probíhá na 7 kilometrů běžeckých tratí.
Co se však běžek týká, je to věc jiná. Okolo Máchova jezera vede krásná trasa pro všechny milovníky běžek i běhání. Trať vede po rovině a má pouze dvě prudší stoupání a dvě krásné vyhlídky. Hotel Port nabízí k zapůjčení běžecké lyže i boty.
KAM S DĚTMI?
Od roku 2015 zde byla otevřena chovatelská stanice Ludvíka Berouska. Rok od roku se rozrůstá o nové druhy zvířat. Největší atrakcí jsou bílí lvi a tygři. Dále tu pak jsou rovněž i černí panteři, levharti, zebry, opice i makakové.
Muzeum je umístěno v prostorách Městské knihovny v Doksech. Jde o stálou expozici, která se věnuje vývoji komiksu. Raritou je to, že se zde můžete setkat s postavičkami v takřka životní velikosti. V muzeu je i hrací koutek. Konají se zde besedy, přednášky a výstavy.
V místě dokského zámku je umístěn Labyrint strašidelných pohádek. Celý zámek by se v budoucnosti měl změnit v ohromný interaktivní labyrint pohádek. Slavnostně byl otevřen na počátku letní sezóny 2017.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Výlet vychází ze Starých Splavů a postupuje po zelené značce kolem Nového rybníka přes hlavní silnici. Dále vede Dlouhým dolem a roklí Útočiště až k tzv. Braniborské jeskyni. Jeskyně v době válek sloužila lidem k úkrytu. Na jeskyni je nápis Waldstein a německý text s datem 21. 12. 1741. I v létě je zde příjemný chládek a pološero. Výlet je to nenáročný a je vhodný jak pro děti, tak i pro seniory. Ze sedla pod jeskyní se dostanete do Černé rokle. Zelená značka vás pak odvede na rozcestí, z něhož se pak můžete zase vrátit zpět do Starých Splavů anebo se můžete vydat po žluté Uhlířovým dolem na Šedinu a pak pokračovat na Starý Bernštejn, Vrchovany, Nový Bernštejn a Dubé.
KAM ZA TURISTIKOU?
Na výlet Do Vrchovan jdete po silnici ze Starých Splavů směrem do České Lípy. Nutno říct, že jen málokdo lidí, který tudy putuje, má nějaké tušení, co se po jeho levé ruce, hned za splavskou křižovatkou ukrývá. Do hluboké rokle se dostanete z Doks po červené značce podél železniční trati až k hotelu Port. Dále pak přes silnici a po polní cestě pak dále k lesu na tzv. Pancířovo pole. Z místa je krásný pohled na jezero, Doksy i Bezděz. Asi 300 metrů nad lesem se kříží cesty s elektrickým vedením. Po 40 metrech severním směrem se dostanete do údolí. Po 500 metrech se dostanete zpět na zpevněnou cestu. Zde jste již v Selské rokli, v níž se vydáte po žluté vlevo. Ze Starých Splavů se jde po žluté. Jdete až dorazíte k rozcestníku Nové Skalky, odkud se vydáte po zelené. Odbočte na Šediny a dále pak pokračujte na jihozápad na Starý Bernštejn (nepřístupný). Dále pokračujte přes Vrchovany okolo lesní kaple svaté Barbory přes Nový Bernštejn, kde je barokní zámek z poloviny 18. století. Dnes je zde však luxusní hotel. V zámecké zahradě je veřejnosti přístupný anglický park s golfovým hřištěm a bazénem. Odtud pak sejdete už jen do Dubé. Z Dubé pak zpět můžete sjet autobusem.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Doopravdy pěkným zážitkem jsou okružní plavby, které tu probíhají od dubna do října. Nástupy jsou možné v přístavištích v Doksech a Starých Splavech. Kromě letních prázdnin je však nutné se na plavbu dopředu objednat.
KAM ZA HISTORIÍ?
Královský hrad Bezděz patří u nás k těm nejznámějším a nejoblíbenějším hradům. Pro Máchův kraj jeho silueta patří k charakteristickým dominantám. Hrad zde nechal vybudovat ve 13. století český král Přemysl Otakar II. Celý areál je zpřístupněn široké veřejnosti. V průběhu roku se zde konají divadelní představení i koncerty. Areál se postupně rekonstruuje. Výstup na hrad je krátký, ale náročný, pro skutečnost, že jdete po čedičových kamenech. Trasa proto není vhodná pro žabky, sandálky a jinou chatrnou obuv.
Úžasný hrad najdete jen kousek od Nového Boru v malebné stejnojmenné vesnici. Jde o hrad z 13. a 14. století, který se vyznačuje velkým množstvím skalních prostor, které jsou vytesány do skály, ale jsou i ne jejím povrchu. V obci se vedle hradu nachází ještě i další atraktivní místa, která stojí za návštěvu.
I tento původně gotický hrad byl postaven ve 13. století. Teprve až později byla Houska přestavěna na renesanční zámek. Není to jen tak lecjaký zámek, ale o strašidelný zámek, o kterém se povídá, že je branou do pekla. Je hodně tajemný, magický a snad dokonce i prokletý. A rozhodně stojí za návštěvu.
V oblasti se nachází i hrad Kokořín, který ve 14. století nechal vystavět Hynek Berka z Dubé. Bohužel od 16. století je to ruina. Hrad je vystavěn na pískovcové skále v místě, kde kdysi bývalo moře. Hrad návštěvníkům nabízí k prohlédnutí rytířský sál, lovecký pokoj, ložnice a předpokoj. Nedaleko hradu se nachází slovanské sídliště, rozhledna a Pokličky.
Jedním z hlavních sídel rodu Ronovců byl tento hrad, který vznikl v 13. století mezi rameny řeky Ploučnice. V 16. století se proměnil v renesanční zámek užívaný až do 17. století jako sídelní. V 19. století se proměnil v divadlo, zvonařskou dílnu a rafinerii cukru. V roce 1957 byl odstřelen hradní palác. V roce 1991 byla započata záchrana hradu. Od roku 2003 je již opět hrad Lipý zpřístupněn široké veřejnosti. Na hradě je umístěno Centrum textilního tisku. Zájemci se zde mohou dozvědět něco o historii textilního tisku a dokonce si zde může potisknout i triko, které si zde zakoupí.
Státní zámek Zákupy vznikl v místě původní gotické tvrze ze 14. století. Na zámek byl přestavěn v polovině 16. století. V 17. století pak získal barokní podobu. Bohužel byl vydrancován pruskými vojáky a následně zničen sedláky. Dnes je však opraven a k prohlídce nabízí hned několik prohlídkových okruhů.
Původně byl hrad ze 13. století obývaný Havlem z Lemberku a Zdislavou. Zámek stojí u vsi Lvová. Zámek je zpřístupněn veřejnosti. Návštěvníkům nabízí dva prohlídkové okruhy.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Málo známý kousek Máchova kraje jsou Polomené hory, které se nachází v jihozápadní části Ralské pahorkatiny a náleží rovněž i Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Dříve se místu říkalo také Dubské Švýcarsko nebo Dubské skály. Naleznete je na linii Liběchova, Doks, Mšena, Holan a Úštěku.