Přímo v obci máte možnost koupat se v tom největším rybníce z celé soustavy Jedovnických rybníků. V rybníce je možno koupání, rybolov, windsurfing i loďky. Na obou březích jsou vybudovány promenády s parkovou úpravou, jež přímo vybízí k romantickým procházkám.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Jedovnice jsou v létě rájem cyklistů a v zimě pak rájem běžkařů. Od rybníku zvaného Olšovec vybíhají běžecké tratě do celého okolí. Některé obíhají rybník, jiné míří do lesů směrem na Křtiny nebo Bukovinu. Skvělé podmínky skýtá i běžecký okruh v nedalekém Suchém, který patří k těm nejlepším.
Nejbližším lyžařským střediskem je to v Hlubokém u Kunštátu. Ve středisku si na své přijdou lyžaři všech věkových skupin. Areál se nachází 580 metrů nad mořem. Lyžuje se tu však pouze na přírodním sněhu. O provoz se starají dva teleskopické vleky a jeden dětský lanový vlek. V místě se nachází i běžecké tratě.
KAM S DĚTMI?
Stejně jako mají Krkonoše Krakonoše a Český ráj Rumcajse, tak i Moravský kras je spojen s pohádkovou bytostí, a to se šnekem Krasíkem, s nímž můžete poznávat celý Moravský kras. Knihy Dobrodružství si můžete pořídit v Informačním centru Jedovnice a pak spolu s dětmi se můžete vydat za dobrodružstvím. Sešity vás zavedou kupříkladu do zámecké sýpky v Blansku, větrného mlýna v Rudici, na zámek Křtiny a jinam.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Přírodní rezervace a park se nachází na okraji Jedovnic. Rozkládá se mezi Jedovnicemi a Račicemi-Pístovicemi. Údolí se táhne až k rybníku Budkovan. Park souvisí i s Rakoveckým údolím, kde padají svahy se slepencovými skalami do potoka Rakovce. V rezervaci také najdete pozůstatky středověkých osad Bystřece a Sokolí. V lokalitě se nachází i hradiště Ježkovice, jehož historie spadá až do nejstaršího keltského osídlení z druhé poloviny pátého a počátku čtvrtého století před naším letopočtem.
Rudické propadání se týká Jedovnického potoka, který se nedaleko obce Jedovnice propadá do 90 metrové hloubky do 12 kilometrového jeskynního systému, který je druhým nejdelším v České republice. Jeho součástí je i největší podzemní vodopád, který dosahuje 35 metrů. Součástí systému je rovněž nejhlubší suchá propast v Česku. Na severním okraji Rudického propadání se pak nachází archeologické naleziště z období magdalenienu. Do podzemí se dostanete v rámci speleokurzů. Od Jedovnických rybníků sem vede naučná stezka.
KAM ZA TURISTIKOU?
Moravský kras patří k velkým turistickým lákadlům. Ostatně, jde o největší a nejlépe vyvinutou krasovou oblast v České republice, jež patří k těm nejvýznamnějším lokalitám ve střední Evropě. Byť je veřejnosti oficiálně zpřístupněno pouze 5 jeskyní, ve skutečnosti jich tu je na 1100. K největším a k nejnavštěvovanějším atrakcím patří Punkevní jeskyně, propast Macocha, Sloupsko-šošůvské jeskyně, jeskyně Balcarka, jeskyně Výpustek a Kateřinská jeskyně, které byste si při návštěvě Jedovnic neměli nechat ujít.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Mezi obcemi Jedovnice a Křtiny jsou umístěny singletrailové stezky rozdělených do třech okruhů. Celkem jich tu je 28. Singletraily jsou jednosměrné přírodní stezky vlnící se mezi stromy. Nikdy nevedou příliš dlouho rovně a nejsou ani moc z kopce, ani moc do kopce. Plně respektují lesní prostředí a jejich účelem je, abyste si jízdu přírodou skutečně užili. Jde o tratě, které jsou určeny výhradně cyklistům. Na turisty byste tu proto neměli narazit.
KAM ZA HISTORIÍ?
Jedovnice jsou daleko široko známé pro své rybníky. Nejstarší zmínka o zdejších rybnících pochází již z roku 1371, kdy vznikla vedle Jedovnic obec Budkovany, s níž ji spojují Budkovanské rybníky. Postupně v okolí pak vznikly rybníky Tunklovký, Dymák a Floriánek, které sloužily k náhonu mlýna a hutí, a dále pak rybníky Veselský a Dvorský, jež však byly později zrušeny. Největším rybníkem, dnes sloužícím k rekreaci, je Olšovec. Budkovan byl posléze upraven na 3 menší (Budkovan, Vrbový a Dubový). Tyto rybníky dodnes slouží i k rybolovu.
Klasicistní kostel pochází z 18. století. A je jednou z mála památek ve městě. V sedmdesátých letech minulého století prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Uvnitř tak máte možnost shlédnout jedinečný moderní interiér kostela, který vytvořili architekti Mikoláš Medek, Jan Koblas a Josef Istler.
Moderní kostel svatého Josefa pochází sice teprve z roku 1971, nicméně jde o velmi výjimečnou architekturu a proto se o něm zmiňujeme. Je to dílo architekta Ludvíka Kolka. Křížovou cestu zde pak vytvořil Mikoláš Medek.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Místo se sice nenachází přímo v Jedovnici, ale na jihovýchodním okraji malé obce Rudice. Ta se nachází nedaleko Jedovnic a je známá spíše pro svůj větrný mlýn. Nedaleko se nachází i známé Rudické propadání. Vedle větrného mlýna se v obci nachází i další zajímavé místo. Jde o geopark, jenž veřejnosti představuje horniny Moravského krasu a Drahanské vrchoviny. Je to příjemné místo k poznání a odpočinku. Plochu lemuje spousta laviček. Je škoda, že i přes tu skutečnost, že je sem volný vstup, je poněkud opomíjen.