Muzeum Škoda v Mladé Boleslavi se může pochlubit svou 120 letou nikdy nepřerušenu výrobní tradicí. Již totiž v roce 1895 tu Laurin a Klement zahájil výrobu motorových vozidel. Kromě prohlídky expozice zde máte možnost nahlédnout i do reálného výrobního provozu automobilky ŠKODA. Prohlídky výrobních provozů se konají v pracovních dnech po celý rok od pondělí do pátku od 9. do 17. hodin.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Pokud chcete poznat skutečné krásu Mladé Boleslavi, vydejte se na trasu Metalové cesty. Jde o trasu dlouhou 7 kilometrů s 16 zastaveními. Cesta vás zavede do těch nejzajímavějších zákoutí města a upozorní vás na pamětihodnosti, které zůstávají často oku turisty zcela neprávem ukryty.
KAM ZA TURISTIKOU?
Vrch Baba a Dědek se nachází jen kousek od Kosmonos v Českém ráji. Jde o vulkanický suk o dvou vrcholech s výškami 304 a 363 metrů. Vrcholy se nachází zhruba 3 kilometry od Bakova nad Jizerou. Z místa je krásný výhled na západní část Českého ráje, jemuž vévodí hrad Valečov. Tvary, které na vrcholech můžete vidět, vznikly následkem těžby kvalitního čediče z vrcholu sopečného kuželu z jeho první erupce.
Chráněnou krajinnou oblast najdete v Českém ráji, nicméně již ve Středočeském kraji na okraji Mladé Boleslavi, přesně v lokalitě Debř. Jde o skalnatý svah na levém břehu Jizery, kde žije sysel obecný a další zajímaví bezobratlí živočichové. Víte, že Radouč je úzce spjat s počátky letectví? V roce 1910 tu totiž odstartoval letoun vlastní konstrukce od Laurina a Klementa Otto Hieronymus. Dokázal letět ke Kosmonosům a zpět. Ve vzduchu vydržel 26 minut. O dva roky později, proletěl okruh mezi Radoučí a Kosmonosy Ing. Jan Kašpar z Pardubic. Za Rakouska-Uherska to také bylo vojenské cvičiště. Po bombardování Mladé Boleslavi sem byly sváženy a odpalovány nevybuchlé pumy. 21. 8. 1968 se tu objevila kolona tanků a vojenské techniky sovětské armády, která se zde uhnízdila a neodešla odtud ještě dalších 20 let.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Muzeum vzniklo v upomínku na prvního Čecha, který sestrojil letadlo vlastní konstrukce, jež nechal pohánět automobilovým motorem a sám s ním i vzlétl. Jak jste se u Radouče dočetli, historie letectví je s Mladou Boleslaví úzce spjata, a proto není divu, že zde naleznete krásné muzeum letectví.
KAM ZA HISTORIÍ?
Pozdně gotický městský palác patří k těm nejvýznamnějším památkám v regionu. Byl zde postaven na konci 15. století Janem Císařovským z Hliníka a podle pověsti byl postaven pro řád Templářů. Je zde umístěna expozice k nejstarším dějinám města. V místě se nachází i archeologické hřiště pro děti. V nejspodnější části Templu byl vytvořen reálný vzor simulace jeskyně, možné svatyně Keltů.
V centru Mladé Boleslavi se nachází hrad, který byl vybudován v místě původního hradiště z 11. století. Tento hrad tu na počátku 14. století nechal postavit významný šlechtický rod Michaloviců. Dnes zde sídlí Muzeum Mladoboleslavska. To se sem dostalo potom, co se odtud v roce odstěhovali vojáci, kteří tu byli od roku 1953 a sklad textilu.
Na okraji Mladé Boleslavi, v oblasti, která ještě spadá do Českého ráje, se nachází zřícenina hradu z 13. století, známý jako Michalovice. Jde o hrad, který založil Jan z Michalovic. Je to nejlepší rozhledové místo na celém Mladoboleslavsku. Krásný rozhled nabízí zejména zdejší šikmá věž.
Zámek Stránov nenajdete sice přímo v Mladé Boleslavi, ale nedaleko ní v obci Jizerní Vtelno u Mladé Boleslavi. Jde o krásný zámek, který svou novorenesanční podobu získal na konci 19. století na zakázku Marie z Valdštejna a Vartemberka. V roce 1917 zámek koupil prezident Škodových závodů a senátor parlamentu Josef Šimonek, který tu se svou rodinou žil až do znárodnění. Potom na zámek umástili dětský domov. Od roku 2003 zámek však opět patří posledním majitelům, jež mu vdechli nový život a zpřístupnili ho turistům.
Zámek Kosmonosy najdete ve stejnojmenném městě, které stavebně srostlo s Mladou Boleslaví. Samotný zámek představuje naprosto jedinečný velkolepý soubor barokní architektury, jehož součástí je i zámecký park a rozsáhlá obora. Uprostřed obory býval malý rybníček, dnes zde však najdete koupaliště. Jeho majiteli byly významné rody Markvarticů z Podještědí, Lemberků ze Zvířetic, Michalovicové, Lobkovicové, Hohenlohové, Gottfried Pappenheim, Černínové a mnoho dalších. Ti všichni zámek neustále upravovali, přestavovali a rozšiřovali. Po druhé světové válce byla v zámku umístěna škola. Dnes je budova po rozsáhlé rekonstrukci. Škola zde zůstala dodnes, ale kromě ní tu je umístěno i muzeum. K nejzajímavějším prostorám zámku patří zrcadlový sál s výbornou akustikou. Na stěnách jsou umístěna rokoková zrcadla, lovecké emblémy a strop je bohatě zdobený mytologickými výjevy. Konají se zde koncerty, představení a svatební obřady. Interiéry si můžete prohlédnout po domluvě s vedením školy.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Je sice pravda, že Dobrovická muzea byste marně hledali přímo v Mladé Boleslavi, ale přeci jen se jedná o unikátní místo na Mladoboleslavsku, které byste si při svých toulkách po okolí neměli nechat ujít. Jde totiž o zcela jedinečné muzeum cukrovarnictví, lihovarnictví a řepařství, které najdete v městě Dobrovice. Muzeum vás seznámí s výrobou tradičního českého cukru, který se proslavil a prosadil po celém světě. Nenechte si proto ujít tuto nevšední expozici, jež je umístěna do jedinečných historických prostor z 16. století. Svou velikostí patří k těm největším v Evropě. Možná tu je i exkurze do továrny. Pozor, na ni je však nutné se předem objednat. Neopomíjejte tuto krásnou památku nedaleko Mladé Boleslavi.