Plumlovská přehrada je jednou z nejstarších vodních nádrží v České republice. Přehrada byla vybudována na řece Hloučele. Jejím úkolem bylo chránit nedaleké obce a města před povodněmi. Přehrada byla dostavěna do roku 1936. Dnes je vyhledávaným a oblíbeným rekreačním střediskem.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Lyžařský areál je novým střediskem, jež naleznete ve středu Moravy. Areál je určen pro malé i velké. Na své si tu přijdou začátečníci i pokročilí. Areál je umístěn za obcí Kladky. Obklopují ho lesy. Zdejší sjezdovka je dlouhá 450 metrů. O přepravu se zde stará vlek s teleskopickým unašečem. Svah je pravidelně zasněžován a upravován rolbou. V místě je občerstvení i sociální zařízení. Pokud budete chtít, můžete využít zdejší lyžařskou nebo snowboardovou školu, k nimž náleží i malý vlek.
KAM S DĚTMI?
ZOO najdete nedaleko Olomouce. Jde o krásnou a moderní ZOO s více než 350 druhy zvířat. Součástí zoologické na Svatém Kopečku je i safari, trasy vedoucí přes výběhy, lanové centrum i vyhlídková věž. Nachází se zde i největší žraločí akvárium. Největší chloubou jsou lamy vikuně, gepardi, giboni, mravenečníci, medvědi i žirafy Rothschildových.
Hanácký skanzen reprezentuje lidovou architekturu v kraji. Všechny zdejší stavby pochází z 19. století a představují tradiční architekturu dané oblasti. Skanzen se může pochlubit bohatým mobiliářem. Vzácnou lidovou architekturu najdete však i v samotné obci.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Velký Kosíř představuje výraznou dominantu na Hané. Je proto z daleka viditelný. Nahoru vede naučná stezka, která se dá zvládnout pěšky i na kole. Nejde o nic náročného, zvládnete ji snadno. Stezka vede po lesní asfaltové cestě na vrchol, odkud pokračuje dále kamenitým úvozem dolů do Čech pod Košířem. Okruh se uzavírá v Čelechovicích. Po žluté trase se dostanete do Slatinic. Lokalita je historicky významná, jsou zde mohylová pohřebiště i Keltské osídlení.
KAM ZA TURISTIKOU?
Zkamenělý zámek se nachází mezi obcemi Vojtěchov a Javoříčskými jeskyněmi. Místo se nachází v Národní přírodní rezervaci Špraněk. Zkamenělý zámek je přístupný po značených turistických značkách z Javoříčka, Kadeřína, Vojtěchova nebo Březiny. Ze Zkamenělého zámku to je už jen kousek k Javoříčským jeskyním.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Exkurze ve Starorežné se bude líbit především mužům. Uvnitř továrny se dozvíte o historii výrobce, jež sahá až do 16. století. Dále se tu však dozvíte i něco o současné výrobě lihovin. Naskytne se i příležitost, kdy si budete moci prohlédnout zdejší sklepy, v nichž je uloženo na statisíce litrů lihovin za účelem zestařování. Návštěvu je zde zapotřebí domluvit s týdenním předstihem. Prohlídka trvá zhruba jednu hodinu. Součástí návštěvy je i ochutnávka výrobků.
Javoříčské jeskyně jsou jeskyně s nejbohatší výzdobou v zemi. Jde o ohromný jeskynní systém, který je dlouhý přes 4 kilometry. Lidem je zpřístupněn úsek o délce 800 metrů.
KAM ZA HISTORIÍ?
Zámek Chropyně byl postaven počátkem 17. století v duchu manýrismu. Jedinečná je i jeho expozice interiérů a dále pak i muzejní expozice, která se věnuje místní historii, kultuře a rybníkářství. Tradičně se zde koná jarmark s ukázkami tradičních řemesel.
Tato významná česká památka patří k dominantám Prostějova. Národní dům byl vystavěn v letech 1905-7 podle návrhu Jana Kotěry. Hodnotný není pouze exteriér, ale interiér, který je bohatý na hodnotný soubor uměleckých děl. Vidět zde můžete díla Stanislava Suchardy, Bohumila Kafky, Karla Petra, Františka Kysely i Jana Preislera. V domě se dnes konají plesy, koncerty, večírky i divadelní představení.
Zámek Plumlov stojí nad stejnojmennou přehradou. Zámek tu byl vybudován v letech 1680-8 Janem Adamem z Lichtenštejna podle projektu Karla Eusebia z Lichtenštejna. Jde o tří patrovou budovu s bohatě zdobenou fasádou, která nakonec zůstala bohužel neobydleným torzem. Zařízeny tu byly nakonec pouze 4 pokoje. V 19. století tu sídlil okresní soud a berní úřad. Ve zbylých místnostech pak bydleli úředníci. V roce 2001 prošel důkladnou rekonstrukcí. Aktuálně se zde pořádají nejen koncerty, ale i výstavy, prohlídky a další kulturní akce. V zámku je pohádkové sklepení a dokonce i fitness centrum. Vybrat si tu můžete ze třech prohlídkových okruhů.
Tovačovský zámek je velice cenný. Zámek vznikl v bažinatém terénu na okraji stejnojmenného města. Je unikátní pro svou 96 metrů vysokou věž. Založen byl podle pověsti již v druhé polovině 11. st. Byl to původně hrad. Nachází se tu spousta zajímavého. Prohlídka tedy rozhodně stojí za to. Věž vám navíc skýtá jedinečný pohled do širokého okolí.
Zámek nechal vystavět Ferdinand Bonaventura Harrach v letech 1760-1763. Jde o kouzelný zámek s honosnými interiéry. K těm nejkrásnějším patří Červený a Zlatý salonek a knihovna. Zámek je obklopen parkem a lipovou alejí. V místě je unikátní expozice kočárů olomouckých arcibiskupů.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Ždánický les se táhne od Bošovic směrem na východ do údolí, kudy vede železnice od Nemotic a směřující dále na Kyjov. Jde o nenápadný kraj avšak plný krásných skrytých pokladů. Nachází se na hranici mezi Slováckem a Hanou. Lidé zde žili již od doby kamenné. Jsou tu dodnes znatelné známky zaniklých obcí. Vidět tu můžete pozůstatky domů, kostela i hřbitova ze 14. století. Jsou zde i ložiska ropy a zemního plynu. Vede tudy i několik turistických značek. Nejdelší je ta modrá, jdoucí z Koběřic do Jestřabic. Zelená z Bučovic do Ždánic. Žilo zde i Janáčovo tovarišstvo. I přes tuto skutečnost je však stále turisticky prakticky neobjevená.