Nejvýznamnější památkou města je Státní zámek, původně raně gotický hrad z poloviny 13. století. V 16. století jej Smiřičtí nechali přestavět italskými staviteli na renesanční zámek. Za vlády Piccolominiů byla uskutečněna barokní proměna a byly upraveny i interiéry. Na proměně se podíleli italští architekti, štukatéři a malíři. Největšího rozkvětu zářil za vlády Petra Birona, vévody Kuronského a Zaháňského a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, kněžny Zaháňské. K zámku přiléhá francouzská zahrada z poloviny 18. století. Za nejzajímavější památky historické interiéry, a to především bruselských gobelínů. Za návštěvu stojí i hladomorna, gotické sklepy, zámecká věž, jež skýtá krásný výhled na město, vyhlídkové terasy a medvědárium. Medvědárium je druhé největší v republice. V příkopech žijí medvědi Ludvík a Dáša.
Jen kousek od hlavní brány náchodského zámku najdete kouzelnou oboru s daňky a muflony. Dovnitř se dostanete malou brankou, od níž sejdete po kamenném schodišti dolů na pozorovatelnu.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Jen pouhých 3,5 kilometru z Bělovsi po naučné stezce se nachází Pevnost Dobrošov, rozestavěná dělostřelecká tvrz, která byla součástí československého pohraničního opevnění z let 1935-38. V Dobrošově je i rozhledna. Pakliže zvládnete asi dvou kilometrový výlet sem, můžete si ho prodloužit o další kilometry a dojít odtud až do Pekla. Výlet je nenáročný a vede k turistické chatě plné čertů, k bývalému mlýnu zvanému Pekelec. Tu přestavěl ve výletní restauraci v roce 1912 Dušan Jurkovič. Z Dobrošova do Pekla dojdete po modré značce, kterou na rozcestí Pod Dubovicí vyměníte za červenou.
KAM ZA TURISTIKOU?
Stolová hora Ostaš je výraznou dominantou Policka a častým turistickým cílem. Na jeho území se nachází dvě menší skalní města - Horní labyrint a Dolní labyrint. Místo je protknuto turistickou stezkou. Ta prochází přes několik vyhlídek, z nichž můžete spatřit Krkonoše, Broumovské stěny i Javoří hory. Stolová hora se nachází nedaleko Adršpašsko-teplických skal. Dostanete se sem po zelené turistické značce. Oblast je oblíbená i mezi horolezci, nabízí přes 500 výstupových cest.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Běloveský pevnostní skanzen je dokonalou technickou památkou z let 1935-38. Jde o srdce Běloveského pevnostního skanzenu, jde o objekt těžkého opevnění N-S 82 Březinka. Návštěvníky blíže seznámí s technickou dokonalejší tehdejšího systému a jednotlivými funkcemi nejdůležitější s funkcemi nejdůležitějšího prvku pevnostní linie.
Exkurze do náchodského pivovaru patří k oblíbeným turistickým cílům. Pivovar Primátor nabízí prohlídky zákulisím pivovaru. Vy tak máte možnost nahlédnout přímo na výrobu piva a všeho, co je s ním spojené. V konečném finále pak máte možnost i ochutnat celé portfolio piv této značky.
KAM ZA HISTORIÍ?
Nová radnice byla vystavěna ve stylu české renesance dle projektu architekta Františka Podhájského na počátku 20. století. Na nároží věže si můžete povšimnout sochy zakladatele Náchoda - Hrona a městského znaku. Pod pásovou římsou věže se z otvorů vyklání hlavy měšťana a měšťanky v krojích z 16. století. Fasáda budovy je bohatě zdobená rustikou a sgrafity. Na středním pilíři loubí je pak umístěna památní deska s datem 9. 5. 145 - Město Náchod bylo osvobozeno 291 Gatčinskou divizí Sovětské armády. Za zmínku stojí i interiér, který je bohatě zdobený. V prvním podlaží je na chodbě dřevěná dekorativní pamětní deska s písmeny ve vysokém reliéfu a nápisem “Obětem fašismu na Náchodsku v letech 1938-45”.
Kostel stojí uprostřed centrálního Masarykova náměstí a stojí zde dobrých 700 let. Kostel je jedním z mála v Čechách, okolo něhož nikdy nebyl hřbitov.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Zdejší romantický hřbitov založil v roce 1867 kníže Vilém Schaumburg-Lippe. Byli zde pohřbeni vojáci zemřelí v zámeckém lazaretu po Rakousko-pruské bitvě v roce 1866. Levá a východní část hřbitova slouží jako knížecí hrobka rodu Schaumburg-Lippe. Hřbitov se nachází v aleji Kateřiny Zaháňské vedoucí západně od náchodského zámku do obce Kramolna. Vedou jí červené turistické značky i naučná stezka Náchod-Vysokov-Václavovice. . Nejvyšší pochovanou hodností je plukovník hraběte Alfons von Wimpffen. Na vlastní přání zde byl pochován i princ Leopold Schaumburg-Lippe, který zemřel v roce 2005 a který od roku 1945 žil v Německu.