Jen 4 kilometry od Kaplice se nachází Hrad Pořešín, který tu stojí již od 13. století. Zajímavé na něm je, že hrad nechal pobořit jeho vlastní majitel v průběhu husitských válek. Do dnešních dnů se tu dochovalo torzo jižního paláce, brána a plášťové hradby. Na hrad se jde po modré. Výchozím bodem je přitom městský park v Kaplici. K hradu se dostanete, když půjdete podél levého břehu Malše, a to až k jeho soutoku s Černou. Dále pak pokračujte po okraji lesa přes luka. Zpočátku je cesta nenáročná, ale později se to změní. Ještě nedávno vedla cesta divokým říčním kaňonem, dnes se asi 2 kilometry před Pořešínem stáčí prudce vzhůru k dané obci. Od Pořešínce se pak po modré pohodlně dostanete na hrad.
Asi 53 kilometrů od Kaplice se nachází ZOO Dvorec. Jde o malou, leč malebnou ZOO u Borovan nedaleko Trhových Sviní. Dojedete sem nejen autem, ale třeba také na kole. Zdejší zvířata tu jsou hlavně pro chov. ZOO se specializuje na zvířata afrického kontinentu.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Na Suchém vrchu bylo před 750 lety založeno městečko. Dnes tu však již není, zato je tu krásný výhled do údolí Malše. Na rozcestí se v sedle vrchu nachází opracovaný kamenný sloupek vsazený do hrubého balvanu. Nikdo už dnes neví, zda to byl hraniční kámen nebo morový sloup. Kdysi bývala do sloupu vsazena porcelánová podobenka mladého muže. V hájku u vrcholu pak můžete nalézt okopy německé armády z druhé světové války. Do sedla se dostanete celkem rychle z městského parku v Kaplici. Městský park se nachází v centru města a skýtá krásné procházky. Pro děti tu je hřiště. Stačí vám k tomu asi 10 minut volné chůze. Pokud pak budete chtít, můžete pokračovat v procházce dál. Vede tudy stezka až k motokrosovému areálu v Blanské kotlině. Blanská kotlina se pak nachází pár desítek metrů od vrcholu. Kotlina je závodní tratí, kde se koná mistrovství České republiky v motokrosu s mezinárodní účastí.
KAM ZA TURISTIKOU?
Na kole tenhle výlet zvládnete během 2,5 hodiny. Jde o dvaceti pěti kilometrovou trasu z Kaplice na Alpy za Vracovem. Cesta postupuje přes Omleničku, Vracov, Zahrádku, Polušku, Věžovaté Pláně, Střítež, Chuchelce, Hubenov až nakonec dojdete zase zpět do Kaplice. Na cestě potkáte vyhlídku za Vracovem. Trasa vede hornatým terénem. Nejvyšší bod výletu se nachází v nadmořské výšce 919 metrů. Pokud se na to budete cítit můžete se odtud vydat ještě na Chuchlíky, kde na vás čekají další krásná vyhlídková místa.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Galerie Krampus je unikátní expozice originálních masek z démonických alpských bytostí v sklepích bývalého pivovaru v centru města. Součástí Krampusu je i portrétní galerie a sestřih z minulých Krampus show.
KAM ZA HISTORIÍ?
Dnešní podoba radnice vznikla teprve v roce 1852 podle návrhu Jana Girky. Původní stavba však pochází z 16. století. Byla to tehdy na náměstí jediná patrová budova. V pozdějších letech doznala několik přestaveb. Dříve v dolním mázhausi bývala hospoda, policejní strážnice, vězení a sklad dřeva. V patře pak byl úřad pozemkových knih.
Uprostřed nevelkého chrámového okrsku stojí gotický děkanský kostel sv. Petra a Pavla. Pýchou kostela je krásná síťová žebrová klenba spolu s křížovou a paprskovitou klenbu nad kněžištěm. Vše je zakončeno lunetami s výjevy z Nového Zákona.
V bezprostřední blízkosti kostela svatého Petra a Pavla se nachází další kotel zasvěcený patronu hasičů. Je to vzácnost, mít dva kostely tak blízko u sebe. Historie kostela svatého Floriána je však pohnutá. Byl v minulosti hodně pustošen, zvlášť během napoleonských válek.
Kaple kdysi přiléhala ke špitálu. Kapli stojí v centru města a přitom původně se nacházel na samém okraji města. Původně stavba sloužila jako protestantský kostel, ale ten byl v roce 1620 opuštěn a ponechán svému osudu. Nakonec se proměnil v katolický kostel. Dnes tu je hudební umělecká škola.
Tento renesanční dům z roku 1605 najdete na náměstí. Zdobí ho figurální sgrafita, jež zobrazují řezníka porážejícího býka a postavu justice. Původním majitelem byl zřejmě řezník, který měl důležité postavení v městské radě. Majitel také mohl být i cechmistrem řeznického cechu, který se zde scházel. V patře se zde dochoval původní renesanční strop.
Dnes zde sídlí Komerční banka.
Bývalý pivovar je výraznou dominantou čtvrti zvané na Bělidle. Patří k nejlépe dochovaným stavbám ve městě. Jde o druhý pivovar ve městě, který tu postavila vrchnost. Jelikož se však zdejší pivovarníci zdráhali odvádět navýšený poplatek z vaření piva, Bylo jim várečné pivo odňato. Další pivovar pak vystavěli v roce 1648 mimo město.
Tento pivovar se nachází přímo na náměstí. V 16. století byl v původním klášterním domě založen rožmberský pivovar. Pivovar zde fungoval až do roku 1945. Pivo odtud šlo do místních krčem. Pivovar vyniká svými klenutými sklepy. S radnicí je spojovala tajná chodba, která je však dnes již zasypaná.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Asi 3 kilometry od Kaplice se kdysi nacházelo pravěké opevněné hradiště. Dodnes jsou zde patrné pozůstatky pravěkého hradiště elipsovitého tvaru. Je to i místo tzv. Keltského telegrafu. Je to místo s velmi negativní energií. Bylo zde totiž obětiště.Prý se v tomto místě o první jarní sobotě schází čerti a dávají si signály, jak na tom jsou na dalších stanovištích. V prostoru dochází k mystickému propojení všech účastníků. Ti, kteří mají pro strach uděláno se sem dostanou z osady Hradiště příkrou lesní cestou anebo také po jižním úbočí od osady Blansko. Na této cestě je několik božích muk, křížů i kouzelná kaplička.