Koupaliště Broumar veřejně varuje, že jeho krása nespočívá ve skluzavkách a toboganech nebo v jiných monstrózních atrakcích, ale v rodinné atmosféře a pohodovém prostředí. pro děti tu je dětský bazén se skluzavkou, pískoviště, prolézačky. Ti sportovně zdatnější mohou využít 50 metrový bazén s vyznačenou plaveckou dráhou, a dále pak tenisové kurty, kurty pro beachvolejbal anebo stoly pro stolní tenis. Půjčit si zde můžete i lodičky a šlapadla. Zájemci si pak mohou zarybařit na rybníce. V místě samozřejmě neschází sociální zázemí, občerstvení, včetně teplých jídel, minutek i salátů. Několikrát do týdne se tu griluje. Večer se tu pak konají menší koncerty a taneční večery.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Sjezdovka se nachází u chaty Juráška a je jednou z mála zasněžených sjezdovek u chat v Olešnici v Orlických horách. Jsou zde dva svahy, které jsou obhospodařovány provazovými vleky a hlavní svah, Kačenčina sjezdovka, který je 400 metrů dlouhý. Převýšení svahů se pohybuje okolo 80 metrů. Lyžování je vhodné především pro rodiny s dětmi. Parkoviště je u chaty a občerstvení najdete přímo na sjezdovce.
KAM S DĚTMI?
Výraznou a krásnou dominantou Opočna je zámek. V roce 1330 zde rod Drslaviců postavil gotický hrad, který však byl vypálen vojsky Sirotků. Koncem 15. století dochází k jeho částečné obnově, až se jej ujímají Trčkové z Lípy. Vilém Trčka se dá do stavění. Nejenže stavbu opravuje a přestavuje, ale také rozšiřuje. Vzniká nové křídlo, rodová hrobka, pivovar, konírna, obora, hospodářské budovy a pivovar. V roce 1602 zde vzniká letohrádek a zahrada. Bohužel Vilém Trčka umírá během války s Turky v zajetí a jen o pár let později zemře i jeho syn na zranění u Bělehradu. Dědictví se ujal Jan Rudolf Trčka z Lípy s Marií Magdalenou z Lobkovic a ti se s vervou pustili do dalšího rozšiřování. Po velkém selském povstání jim v roce 1634 zavraždili v Chebu syna a celý Trčkův majetek byl zkonfiskován. Tímto způsobem se k Opočnu dostala rodina Colloredů z Walsee. 1690 byl zámek poničen požárem a tak se zámek dočkal barokních přestaveb. Fasády v té doby získaly svou cihlovou barvu. Na počátku 20. století byly upraveny jeho interiéry. Během 2. světové války ho zkonfiskovali nacisti a pak se jej ujal stát. Colloredo-Mansfeldové se sice zámek po převratu pokoušeli získat svůj majetek zpět, ale nepodařilo se jim to.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Významnou oblastí historického jádra města je Podkostelí, kam se rozhodně vyplatí jít na procházku. Skýtá totiž krásné panoramatické pohledy.
KAM ZA TURISTIKOU?
Zříceninu hradu najdete jen kousek od Nového Města nad Metují, kde najdete krásný zámek. Hrad byl postaven koncem 14. století. Do dneška se dochovaly už jen zbytky štítové zdi.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Tradiční místní atrakcí je srpnový porcinkule, který souvisí se zdejším kapucínským klášterem a kostelem Narození Páně. Slavnost probíhá také i v Hostinném. Jde o tradiční pouť, která se koná první srpnový víkend ve městech, jež jsou nějakým způsobem spojeni s františkánským řádem a kapucíny. Vedle kolotočů a dalších pouťových atrakci jsou zde i stánky řemeslníků a s občerstvením. Během Porcinkule se pořádá i Opočenský jarmark, který navozuje atmosféru středověkého trhu. Vidět zde můžete tradiční řemesla, výrobky i zvyky. Hraje se zde divadlo, jsou zde kejklíři a večer se zde konají koncerty.
KAM ZA HISTORIÍ?
Mezi severním křídlem zámku a jižním křídlem pivovaru je tento úřednický trakt, který pochází z počátku 18. století. Bašta bývala hladomornou, která byla vystavěna při obnově hradu na počátku 15. století. V místě bylo i vězení, a to až do 18. století.
Zámecký pivovar spolu s dalším objektem tvoří zámecké nádvoří. Objekt byl vystavěn v 60 letech 16. století. Dnešní vzhled je barokní a klasicistní. Bohužel zde byl pivovar zrušen již v roce 1933.
Kostel je součástí zámeckého areálu. Vznikl v první polovině 14. století v místě původní hradní kaple. V roce 1716 prošel kostel velkou barokní přestavbou. Interiér zůstal renesanční. Relikviář a kazatelna je dílem italského řezbáře G. B. Bully. Stavba patří mezi přední dochované památky renesance u nás.
Volně stojící objekt vyvedený ve francouzském stylu nad údolím Zlatého potoka, vznikl v roce 1602 v duchu pozdní renesance. S děkanským kostelem a hlavní zámeckou budovou je spojen krytou chodbou.
Počátkem 17. století byl před zámeckým letohrádkem vybudován francouzský park s užitkovou zahradou, v níž se pěstovalo exotické ovoce. V roce 1820 se zahrada stává anglickým parkem. ahá až do míst, kde kdysi bývala obora. Součástí parku je i palmový skleník v empírovém stylu z roku 1820 a dále třeba čínský pavilon. Na několika místech zde vznikly vyhlídky s pěkným pohledem na zámek, rybníky a Orlické hory nebo Krkonoše. Jde o jeden z nejkrásnějších parků 19. století v Česku. V lesní části se dodnes chovají daňci, mufloni a jeleni Dybowští.
V areálu starého hřbitova v místě původního dřevěného kostela z poloviny 14. století. Dnešní podoba pochází z roku 1810, kdy byl upraven na hrobku Colloredů. Skvostem je barokní márnice s mansardovou střechou. Nejstarší dochovaný pomník pak pochází z roku 1602. Hřbitov byl zrušen v roce 1881. Pochován zde byl i zakladatel zdejší nemocnice.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Malý domek z 18. století, který se dochoval ve své takřka původní podobě. Je na něm jen minimum novodobých úprav. Stojí vedle další významné památky v Opočně, zvonice. Kdysi zde bylo cukrářství. Podle nálezů keramiky se zde žilo již ve 13. století. V roce 2008 byl zakoupen Pavlem Střihavkou v dost zuboženém stau. Ten jej opravil do původního stavu. Nalezl zde obraz Panny Marie s legendou.