Přímo ve městě Táboře najdete tu nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě, která zde vznikla již v roce 1492 a vyřešila tehdy svízelný problém se zásobením města pitnou vodou. Dnes jde rovněž i o známý rybářský revír s kapitálními úlovky. Kromě toho pak slouží i k rekreaci. Atraktivní zajímavostí je 18 metrů vysoký Jordánský vodopád, kterým přepadá část vody z nádrže do Tismenického potoka. Koupání pak nabízí i nedaleká Sokolská plovárna. Ta návštěvníkům nabízí venkovní i vnitřní prostory. Venkovní areál je otevřen v letních měsících a k dispozici tu pro vás je plavecký bazén s tobogánem, dětský bazén, brouzdaliště, skluzavky a relaxačním centrem. Vnitřní areál tvoří dvaceti pěti metrový plavecký bazén a dětský bazén.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Nejbližším lyžařským areálem města Tábor je nejspíše ten v Horních Koutech-Radvánově, který k využití nabízí 2 lyžařské vleky a jeden dětský vlek. Areál se nachází v nadmořské výšce 550 metrů. Lyžovat tu můžete na třech sjezdovkách - zelené (760 metrů dlouhé), červené (dlouhé 660 metrů) a černé (která je dlouhá 560 metrů).
KAM S DĚTMI?
ZOO Tábor je jednou z nejmladších zoologických zahrad u nás a zároveň patří k těm největším na jihu Čech. V ZOO je na 60 chráněných druhů zvířat. Tato soukromá zoologická zahrada je skvělým místem pro rodiny, které mají zájem o blízký kontakt se zvířaty.
Husitské muzeum patří k těm nejvýznamnějším atrakcím ve městě. Najdete ho v prostorách radnice. Součástí muzea je Expozice Husité, chodby středověkého podzemí a gotický sál. Expozici věnovanou husitství však najdete v přízemí radnice. Výstava je hravá a interaktivní.
Nevšední atrakcí města Tábora jsou i rozsáhlé sklepy z 15. a 16. století. Prohlídková trasa je dlouhá zhruba 500 metrů, ale skutečná rozloha táborských sklepů je vskutku obdivuhodná, protože dosahuje až délky 14 kilometrů. Mnohde jde přitom až o tři patra sklepení, přičemž ty nejhlubší sklepy jsou až 16 metrů pod zemí. Vstup do sklepení je v radnici. Prohlídka končí v podzemí domu číslo 6, kde je i malá expozice k hloubení podzemí v 15. století.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Z Kotnova můžete směrem na severozápad vidět poutní chrám v Klokotech. Jde vskutku o impozantní stavbu, která zde vznikla okolo roku 1700 v místě bývalého gotického kostelíka. Kostel je dílo Jana Santiniho a dnes patří k těm nejcennějším památkám v regionu. Hravě snese srovnání s těmi největšími skvosty evropského baroka. V současnosti jde o oblíbené místo procházek. Kostel stále slouží svému účelu, ale kromě toho je otevřen od května do října i návštěvníkům. Navštívit jej můžete o víkendu v době od 10. (v neděli od 11.) do 17. hodin. V místě je přítomen i průvodce.
Víte, že tato botanická zahrada je druhou nejstarší botanickou zahradou v České republice? Založili ji již v roce 1866. Zahrada se pyšní krásnou sbírkou orchidejí, masožravkami, kaktusy a jinými tropickými rostlinami. Zahrada je přístupná celoročně. Vstup je zdarma, pouze do skleníků se platí vstupné.
KAM ZA TURISTIKOU?
Nedaleko Tábora se nachází krásná Chýnovská jeskyně, která byla objevena v roce 1863. Jde vůbec první veřejnosti zpřístupněnou jeskyni v České republice. Jeskyně sice nevyniká krápníkovou výzdobou, ale svou barevností, za níž vděčí mramoru a amfibolitům. Prohlídková trasa je dlouhá 1200 metrů. Převýšení je 42 metrů. Doba prohlídky je 40 minut.
Toulava je oficiální turistickou oblastí Táborska. Území je hustě protkáno velkým množstvím památek a krásnou krajinou, která vás doslova vybízí, abyste ji hlouběji prozkoumali. Tábor je pak skvělým odrazovým místem pro výlety na zámek v Bechyni, zříceniny Borotín nebo Kozí hrádek. Zdejší naučné stezky vás mimo jiné provedou také hlubokým kaňonem Lužnice a jinými krásnými místy regionu. Krajina je protkána rovněž i hustou sítí cyklistických tras.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Housův mlýn byl vystavěn na základech staršího mlýna z 13. století. Mlýn najdete na břehu Tismenického potoka, jenž vytéká z rybníka Jordán. Kdysi se zde konaly bohoslužby husitských radikálů (Adamitů). Údajně zde byli prý pohřbeni švédští dobyvatelé, kteří zde zahynuli při obléhání města v roce 1645. V 18. století tu byl pak vybudován parní mlýn spojený s lázněmi. Prý zde také ústil i východ z táborského podzemí. Inu, legendami opředené místo, které byste neměli nechat bez povšimnutí. Dnes tu najdete středověkou krčmu, mučírnu, výstavu zbroje. Pravidelně se zde konají různé hudební večery a oslavy. Jde prostě o místo, kde to stále žije.
V centru historické části města Tábor se nachází originální muzeum věnující se stavebnici LEGO. Muzeum je interaktivní, takže vedle Sochy Svobody, Tower Bridge, či Taj Mahal, tu najdete i víc než milion kostiček LEGA, z nichž si můžete něco sami postavit. Zdejší expozice patří k světovým unikátům a raritám. V místě máte možnost spatřit kupříkladu i táborskou Střelnici, radnici anebo Benešovu vilu.
Muzeum čokolády se věnuje historii pěstování kakaa i výroby čokolády, dovozu do Evropy a její následné zpracování do podoby čokoládových tabulek, pralinek, figurek a bonbonů. Muzeum se dále věnuje i historii obalů a propagačních materiálů čokolády. Část muzea se pak věnuje i marcipánu. Najdete jej ve třech historických domech stojících nedaleko Žižkova náměstí.
KAM ZA HISTORIÍ?
K nejvýznamnějším památkám města patří Táborská radnice, která je vystavěna ve stylu pozdní gotiky. Má 4 křídla, jež obklopují malé nádvoří. Nejvýznamnější částí radnice je Velký sál s dokonale síťovou klenbou, který vznikl odstraněním původního druhého patra. Turisté dnes však mohou nahlédnout nejen do sálu, ale i do jejich podzemních chodeb i do Husitského muzea.
Tento hlavní děkanský kostel najdete na vrchu Tábor v místě, kde původně stával dřevěný kostel. Kostel byl postaven počátkem 16. století, tedy v době, kdy zde byla budována i zdejší radnice. V létě zde můžete vystoupat na 75 metrů vysokou kostelní věž, na kterou vede 200 schodů, odkud je krásný rozhled do okolí.
Kde vidět více památek ve městě Tábor než v jeho historickém centru. Je zde hotová přehlídka táborských památek. Vedle radnice tu stojí i Škochův dům, Lichvicovský dům a Ctiborův dům, spolu s dalšími městskými domy s čp. 12, 13, 16, 17, 18 a 19. Uprostřed náměstí se vyjímá renesanční kašna a pomník Jana Žižky z Trocnova.
Tyto dvě stavby patří v Táboře k těm nejstarším. Věž Kotnov je z dálky viditelná a je pozůstatkem původního hradu, o němž je první zmínka z roku 1370, avšak k jeho založení došlo zřejmě v druhé polovině 13. století. Původně se hrad pyšnil hned čtyřmi okrouhlými a jednou čtyřhrannou věží. K hradní věži přiléhá městská brána zvaná Bechyňská. Ta se dochovala takřka v původním stavu z roku 1420. V interiérech se nachází stálá expozice.
Renesanční Vodárenská věž je jedinečnou technickou památkou, která vznikla na základě vzniku vodní nádrže Jordán (zásobárny pitné vody pro město). Dnes je v patrech věže umístěna galerie.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Někteří odborníci se domnívají, že nevšední skála tyčící se nad řekou Lužnice v centru Tábora, může být ve skutečnosti meteoritem. Dodnes zde můžete nalézt granáty. Dnes je tato skála vysoká 23 metrů a široká je 10 metrů, avšak podle průzkumu byla v minulosti mnohem větší. Dá se tedy předpokládat, že část skály byla v minulosti odtěžena. Okolo ní vede Prohlídkový okruh městem, jež má dvě trasy (jednu kratší tří kilometrovou a delší pěti kilometrovou). Ta delší vás zavede až k hradbám, ke Granátové skále a k místům s nádhernými výhledy na řeku Lužnici.