Nejbližším místem vhodným pro koupání je vodní nádrž Lipno, přesněji pláž v Černé v Pošumaví. Ta dává návštěvníkům k dispozici písečnou i travnatou pláž, tobogán, půjčovnu loděk, minigolfové hřiště, hřiště pro nohejbal a plážový volejbal a dětské hřiště. V sezóně se zde konají různé akce. Lokalita je rovněž vhodná pro jachting i windsurfing. Lipno všeobecně patří k nejvyhledávanějším českým rekreačním oblastem, kam turisté míří po celý rok.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Nejbližším lyžařským areálem Nové Peci je ten v Českých Žlebech. Jde o areál, který se rozprostírá již na Šumavě. Disponuje dvěma sjezdovkami o délce 400 a 600 metrů se dvěma vleky. V místě je rovněž i snowpark. Sjezdovky jsou uměle zasněžované a pravidelně upravované. V místě se nachází parkoviště i občerstvení. Lyžařský areál rovněž nabízí i upravovanou běžeckou stopu.
Přímo v Nové Peci se nachází zhruba 20 kilometrů upravovaných běžeckých stop. Ty dále navazují na tratě vedoucí kolem Stožce a Zvonkové. Jen kousek za Zadní Zvonkovou (tedy 10 kilometrů od Nové Pece) se pak dostanete na rakouské běžkařské centrum Ulrichsberg/Schöneben, kde na vás čeká dalších 210 kilometrů upravených běžeckých stop.
KAM S DĚTMI?
Na Jeleních Vrších, ve stodole číslo 13 (ve staré fořtovně), se nachází expozice, která se věnuje Schwarzenberskému kanálu. Expozici najdete na výletní trase vedoucí z Nové Pece do Jeleních Vrchů, jež je dlouhá zhruba 11 kilometrů.
Na Šumavě vzniklo naprosto jedinečné středoevropské safari, kde můžete pozorovat volně se pohybující jelení zvěř. Do uzavřených výběhů se postupně vrací i šelmy, jako třeba vlci. Pozorovatelny jsou umístěny v Srní, Borové Ladě a v Jeleních Vrších. V létě je otevřena ještě rozhledna ve Velkém Boru, kde je možno sledovat kance, lišky, rysy a jezevce.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Kaplička byla na břehu Schwarzenberského kanálu vystavěna v roce 1818. U kapličky se nachází akvadukt, v němž Jezerní potok kříží plavební kanál. Nachází se zhruba 2,5 kilometru od osady Jelení.
KAM ZA TURISTIKOU?
Z Nové Pece se dostanete na Plešné jezero. Tato patnácti kilometrová horská túra má převýšení 664 metrů. I přes tuto skutečnost však jde o výlet, který je možno absolvovat i s kočárkem. Část trasy vede okolo Schwarzenberského kanálu a pak se objevuje stoupání, a to až k jezeru. Po strmé stezce se dostanete až na Stifterovu vyhlídku, odkud je krásný pohled na jezero. Z místa se rovněž dá dále pokračovat na vrchol Plechý, což je nejvyšší hora Šumavy. Nemusíte se však bát, od jezera je to už skoro po rovině a dolů sejdete po žluté a dále do Nové Pece po zelené.
Nejstarší naučnou stezkou na Šumavě je Medvědí stezka, která zde byla vybudována již v roce 1965. Pozor, stezka není okružní, ze Stožce se však dostanete vlakem do Ovesné, odkud se můžete vrátit pěšky. Trasa je dlouhá sedmnáct kilometrů a ujdete ji zhruba za šest hodin. Při cestě překonáte zhruba pěti set metrové převýšení.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Šumavská in-line stezka vede z Nové Pece až do Stožce. Jde o 15 kilometrový úsek, který vede nenáročným terénem podél Vltavy a železniční tratě. Je to bezpečná trať, takřka bez automobilové dopravy. Také se o ní říká, že patří k těm nejkrásnějším in-line stezkám v Česku.
KAM ZA HISTORIÍ?
Tento původně barokní kostel zde byl postaven na konci 18. století. O sto let později byl pak novogoticky renovován. U kostela se nachází i hřbitov. V létě tu najdete otevřené zajímavé muzeum. I když kostel spadá pod Novou Pec, od centra je zhruba 10 kilometrů. Nachází se totiž v již zaniklé obci Zadní Zvonková.
Poblíž Plešného jezera stojí nejstarší smrk v České republice, který má 632 let. Bohužel v roce 1994 odumřel (asi díky kůrovci). Smrk stojí ve svahu asi 40 metrů od Plešného jezera, je vysoký 20 metrů a má ulomenou špičku.
Schwarzenberský plavební kanál byl vystavěn na česko-rakousko-bavorském trojmezí před 220 lety. Jde o unikátní technickou památku, která původně sloužila ke splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud se dřevo dále splavovalo až do Vídně. Kanál vystavěn ve svahu Trojmezné a plachého podle návrhu Josefa Rosenauera. Užíván byl až do konce 19. století. Zajímavou součástí je i 397,22 metrů dlouhý tunel, Rosenauerova kaplička, akvadukt u Rossbachu. Okolo kanálu dnes vede naučná stezka, která je vhodná pro všechny cyklisty, pěší turisty a v zimě i pro běžkaře. Trasa se vyznačuje rovným nenáročným terénem, který zvládnou i vozíčkáři a kočárky.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Pomník básníka Šumavy najdete vysoko na vrcholu boční skalní stěny nad severozápadním břehem Plešného jezera.