Nejbližší lyžařké středisko Frýdku-Místku je to v Palkovicích. Jde o oblíbené lyžařské středisko umístěné v Beskydech, které nabízí skvělé lyžování po celé zimní období. K dispozici tu máte dvě sjezdovky o celkové délce 616 metrů a lyžařský vlek Garaventa. Malá sjezdovka je určena začátečníkům a především dětem. I ona má svůj vlastní vlek. Parkoviště se nachází v bezprostřední blízkosti sjezdovek. V místě se nachází i půjčovna lyží a ski servis. Neschází tu samozřejmě ani občerstvení.
O kousek dál se v malebném prostředí Beskyd nachází Ski areál Morávka Sviňorky. I tento areál svým návštěvníkům nabízí skvělé podmínky pro lyžování a snowboarding K dispozici tu máte několik sjezdovek. Červená sjezdovka je dlouhá 580 metrů a má převýšení 160 metrů, modrá je pak dlouhá 630 metrů. Na své si zde přijdou také běžkaři, pro které je zde připravena 14 kilometrů běžecké trati. Areál oplývá kouzelnými panoramaty. Areál provozuje občerstvení, půjčovnu lyžařského vybavení, ski servis a také i úschovnu. V místě je rovněž lyžařská a snowboardová škola.
Areál v Bílé se rozprostírá v údolí řeky Bílá Ostravice. K dispozici tu máte sjezdovky všech obtížností a tak si zde na své přijdou jak začátečníci, tak i pokročilí lyžaři. Všechny sjezdovky jsou pečlivě udržované a zasněžované technickým sněhem. Některé z nich jsou i osvětleny, což umožňuje večerní lyžování. Středisko disponuje i snowparkem. Pro běžkaře upravují běžkařské okruhy o délce 10, 20 a 33 kilometrů. Areál nabízí služby ski servisu, půjčovny lyžařského vybavení a také i lyžařských škol. V místě neschází ani kvalitní stravovací a ubytovací služby. O dopravu lyžařů se tu stará jedna čtyřsedačková lanovka a tři vleky.
KAM S DĚTMI?
Pakliže vynecháme zdejší aquapark, tak pro děti i dospělé je skvělým zážitkem exkurze do výrobny Marlenky. Máte zde možnost nahlédnout do kuchyně, kde se Marlenka vyrábí, ochutnat ji a seznámit se s její výrobou i historií. Prohlídky se konají několikrát do týdne v několika časových úsecích na které je však nutné se dopředu rezervovat.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Kapli sv. Kříže tu nechal vystavět Michal Hircschheimer. V té době zdejší chrám P. Marie poutním místem, ale byl ohrožen reformami Josefa II., který žádal snížení počtu poutních míst. Sem však mířily celé procesí, jež věřily v zázračné uzdravení. Voda se začala dávat jako dárek z návštěvy poutě ve Frýdku. Poutníci se zde omývali. Studánku s kapličkou najdete v lese Hájek na hranici Lískovce a Sedliště. Autem se sem dostanete pouze z Lískovce anebo přes Bezručovu vyhlídku, a proto je to skvělé místo pro procházku. Kvalita vody je sledována.
KAM ZA TURISTIKOU?
Klasickým turistickým výletem místních z Frýdku-Místku je výlet na Prašivou. Pokud tedy navštívíte Frýdek-Místek, neměli byste si tenhle výlet nechat ujít. Malá Prašivá se nachází pod stejnojmenným vrcholem. Kdysi to bylo velmi významné poutní místo v Beskydech. Z vrcholu je krásný výhled do okolí. Na jejích svazích pramení Lučina. Na Prašivé se nachází i zcela jedinečná dřevěná chata a kostel sv. Antonína bez jednoho hřebíku. Dále je zde minipivovar a také jde o startovní místo paraglidingu. Dostanete se sem pěšky, na kole, s kočárem i autem. Z Vyšních Lhot je to sem pohodovou cestou po asfaltu 4 kilometry po žluté turistické značce a Z Pražma je to sem po modré 6 kilometrů.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Pakliže zavítáte do Frýdku-Místku na několik dní, byla by škoda, kdybyste si nechali ujít možnost prohlédnout s na vlastní oči výrobu vozů v té nejmodernější automobilce v Evropě. Vedle výroby aut, je Hyundai u Frýdku-Místku vyhledávanou turistickou atrakcí a má dokonce i své turistické razítko. Jelikož počet návštěvníků je však omezen, mějte na paměti, že je nutno se předem rezervovat. Exkurze je zdarma a trvá zhruba hodinu a půl, během níž ujdete asi 3 kilometry. Exkurze je vhodná pro děti od 10 let. Prohlídky se zde konají pravidelně několikrát týdně.
Další velmi žádanou turistickou atrakcí na Frýdecko-Místecku je exkurze v pivovaru Radegast. Tem vznikl v nedalekých Nošovicích roce 1965. Prohlídky se konají několikrát týdně a umožňuje nahlédnout do historie, výroby i ochutnání. Pokud se vám nechce do nedalekých Nošovic, můžete si prohlédnout pivovárek Morava, který se nachází přímo ve Frýdku-Místku. Pravda, nejde o takovou legendu, jakou je Radegast, ale výrobu piva zde shlédnete taky. Součástí je navíc i dobrá restaurace a pozitivní je i mnohem nižší vstupné.
KAM ZA HISTORIÍ?
Dřívější Frýdecký hrad se proměnil v zámek a dnes je sídlem Muzea, kde na vás vedle prohlídky zámeckých prostor čekají i expozice, které se nějakým způsobem vážou k historii města. Konají se zde rovněž i výstavy. Zámecký okruh prochází prvním patrem, kde se seznámíte se slezskou šlechtou. Součástí je i vyhlídková věž a kaple sv. Barbory, což je mariánské poutní místo. Mimo to je zde i památník Ondry Lysohorského, legendárního frýdeckého rodáka. Nutno také říct, že zde byl uvězněn i zbojník Ondráš.
Severozápadně od centra Frýdku-Místku se na mírném návrší, naproti Zámeckému náměstí, nachází velkolepá stavba, pozdně barokní dvouvěžová Bazilika Navštívení Panny Marie. Ta tu byla vystavěna mezi lety 1759-1777 a papežem Janem Pavlem II. v roce 1999 povýšena na baziliku minor. Věže kostela byly dostavěny v roce 1777. Jsou vysoké 60 metrů a zdobí je dvojkříž. Pod chrámem se nachází krypta, v níž jsou pohřbeni poutníci z Tovačova, kteří se v roce 1713 utopili v rozvodněné Ostravice. Pod kaplí sv. Kříže je krypta s ostatky hrabat Pražmů. Poutníci sem míří již od poloviny 17. století kvůli zázračným skutkům zdejší kamenné sochy Panny Marie. I díky ní se Frýdku přezdívalo slezské Lurdy. Panna Marie prý dokáže poutníky zbavit řady různých neduhů. Bazilika je dodnes největší a nejkrásnější v celém kraji. Nejcennější je zde hlavní oltář z roku 1793, jehož pozadí tvoří 6 vysokých sloupů spojených pažením, na nímž se vznáší pozlacená koruna s křížem. Pod ní je pak umístěna socha Panny Marie. Kolem kostela se vine barokní křížová cesta. Uprostřed ní stojí křížová kaple Nejsvětějšího Srdce Páně.
Kostel sv. Jana Křtitele se pyšní 72 metrů vysokou Svatojánskou vyhlídkovou věží. Kostel najdete v centru města, kousek od zámku. Na její vrchol je nutné zdolat 211 schodů. Za tu námahu jste však odměněni krásným výhledem na celé město a Beskydy. Ve věži je umístěna stálá expozice, která se věnuje farnosti a galerii současného umění. Ve věži se rovněž konají i literární pořady, výstavy a koncerty.
Kostel sv. Jakuba je nejstarším místeckým kostelem, kde prve stál dřevěný kostelík sv. Mikuláše. Byl zasvěcen ochránci poutníků. Okolo kostela jsou umístěny sochy svatých, které představují krásnou galerii kamenického mistrovství.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Ulice Hluboká patří k těm nejstarším a původně i nejfrekventovanějším částem Frýdku. Původně jí procházela důležitá obchodní cesta ze 14. století. Její důležitost však postupně od 17. století upadala. Mohla za to ulice Zámecká. Od 18. století se stala hlavní tepnou poutí. Byla to ulice hostinců, obchodů, chalup řemeslníků s jejich dílnami, své místo zde našel i pivovar a městské lázně. Na severní straně Rytířského domu se pak nacházela kruhovitá kašna, která zásobovala vodou celou ulici.