Výraznou dominantou města je hrad Pecka, který byl vystavěn ve 13. století a měl v té době za úkol chránit hranice a zlaté doly ve Stupné. Za výstavbou hradu stojí Kryštof Harant Polžic a Bezdružic. Dnes zde je hned několik prohlídkových okruhů a v průběhu roku se tu koná řada rozličných akcí. Zajímavým místem na hradě je bezesporu mučírna a pak i černá kuchyně se sklepením, kde je expozice středověkého stravování a hygieny.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Nedaleko hradu Pecka se nachází krásná vyhlídka. Dostanete se na ni po turistické značce přímo z města Pecka, přičemž cesta sem je dlouhá 2 kilometry.
KAM ZA TURISTIKOU?
Lokalitu Podzvičinsko miloval i Karel Václav Rais. Jednu z jeho nejoblíbenějších míst mapuje cesta Karla Václava Raise. Naučná stezka je rozdělena do dvou etap, přičemž ta kratší je určena menším dětem a seznámí vás s městem, zdejšími lázněmi i nejbližším okolím; delší okruh pak prochází místy, které spisovatel miloval. Stezka nakonec končí na nejvyšším vrcholu Podzvičínska Zvičina u Raisovy chaty.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Jen pár kilometrů od Pecky se nachází jedna z nejoblíbenějších a největších zoologických zahrad v České republice. ZOO ve Dvoře Králové skýtá neskutečné množství zcela jedinečných zážitků. V místě je nádherné safari a dále je zde v prostorných výbězích na 2300 zvířat z celého světa. ZOO se však zaměřuje na zvířata Afriky, jichž tu má největší počet v celé Evropě. Chloubou je zdejší krásná a trochu mystická okapi.
Jen kousek od Pecky se rozkládá malebné lázeňské městečko, které proslavila slatinná rašelina. Zdejší Anenské slatinné lázně založila v 19. století hraběnka Anna z Asseburgu. Je zde krásný lázeňský park s chodníčkem šesti smyslů, kolonáda i netradiční zahrada, hudební pavilon a Annamariánský pramen.
KAM ZA HISTORIÍ?
Další výraznou dominantou městečka je kostel svatého Bartoloměje, který je zasvěcen patronu městečka Bartoloměji. Stál zde již před rokem 1384. Současný kostel má barokní podobu se štíhlou vysokou věží, jež pochází z období mezi léty 1751-1753. Kotel je bohatě vymalován malířek fresek Václavem Kramolínem. Na vnějších obvodových zdech jsou umístěny kamenné reliéfy - 14 zastavení Křížové cesty z roku 1722. Na jižní stěně kostela je pak pomník vystavěný na památku mučednické smrti lidického faráře Josefa Štemberka, místního rodáka.
Zdejší pomník byl odhalen 21. 6. 1921 a najdete ho před zdejší základní školou.
Muzeum cukrářství najdete v domě s číslem popisným 12. Jde o dům hned vedle cukrárny Zlatá Pecka. Je to soukromé muzeum se sbírkou cukrářského vybavení s rodovou historií. Vidět tu však můžete i jiná řemesla, které mají nějakou souvislost s Peckou. Vidět zde můžete starožitnosti i expozici věnovanou místním legionářům.
Na náměstí městyse Pecka se do dnešních dnů dochoval morový sloup z roku 1720 zakončený korintskou hlavicí, na níž stojí socha Panny Marie. Sloup je obklopen osmibokou kuželkovou balustrádou osazenou osmi sochami světců. Na náměstí je dále funkční barokní kašna a náměstí lemují měšťanské domy z poloviny 19. století.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
V roce 2009 zde byl náhodně zachráněn poslední fragment sgrafitové výzdoby někdejšího zámku Pecka, který byl v čele nádvoří. Jde o tzv. kobercové sgrafito, které původně pokrývalo zdi dnes již zřícených paláců. Obrazce měly chránit sídlo od zlých sil.
Jedním z nejzáhadnějších míst v Pecce je zdejší hradní studna, která je dnes 56 metrů hluboká. Ta byla z neznámých důvodů ve středověku zasypána a zazděna. Náhodně pak byla objevena až v roce 1947. Otvor je šikmá, což znemožňuje nabírání vody do věder. I v hloubce 56 metrů je vzduch naprosto čistý bez jedovatých plynů a je zde dokonce i průvan. Ve studně není voda. Je zde myšlenka, že studna mohla být rafinovaným vchodem do tajných chodeb.