Abyste si užili sněhu a zimních radovánek, nemusíte v Trutnově jezdit daleko. Trutnov je totiž ráj pro všechny běžkaře. Při dobrých sněhových podmínkách můžete s běžkami vyběhnout rovnou do zdejšího městského parku. Pokud vám to nestačí, vydejte se na místní běžecké tratě. Ty jsou upravovány zejména na kopci Chmelnice a v jeho okolí a pak také v areálu Paradráha nebo v oblasti Nových dvorů. Z Trutnova je možné vyrazit do Nových Dvorů na Babí a dále Rýchory. Tato trasa je pak napojena na Krkonošskou magistrálu. Zdatnější běžkaři tudy mohou dojet až k česko-polské hranici na Pomezních Boudách. Trasa je dlouhá 25 kilometrů.
V celých Krkonoších naleznete spoustu špičkových lyžařských areálů, pokud však hledáte ten nejbližší městu, zajeďte do areálu nedaleko Petříkovic, který je od Trutnova vzdálen pouhých 8 kilometrů. Sjezdovky se nachází na úpatí Jestřebích hor. Zdejší sjezdovky jsou určeny začátečníkům i zdatným lyžařům. Na své si zde přijdou i snowboardisté. Areál je osvětlen a tak je zde reálné i noční lyžování. Sjezdovky jsou udržované a zasněžované. V areálu je celkem 4 středně náročné tratě o celkové délce 2650 metrů. O dopravu se starají dva vleky a jeden dětský vlek. K dispozici tu máte bezplatné parkoviště, občerstvení, půjčovnu lyžařského vybavení a lyžařskou školu.
Na opačnou stranu než jsou Petříkovice, je lyžařský areál zvaný Mladé Buky. Ty leží ve východních Krkonoších, vesměs stejně daleko od Trutnova jako Petříkovice. Jde o ideální středisko pro rodiny s dětmi a všechny ty lyžaře, kteří hledají klidnější svahy a vleky bez front. Areál je připraven i na snowboardisty a freestylisty. Děti mohou využít zdejší KIDpark s pojízdným kobercem, lanovým vlekem, figurkami a průjezdy pro pobavení. Dále se tu nachází i 1520 metrů dlouhá bobová dráha a zimní tubing. Těšit se můžete na večerní lyžování na 4,1 kilometrů upravených osvětlených tratích. Mimo toho všeho areál Mladé Buky nabízí parkování zdarma, půjčovnu lyžařského vybavení a lyžařskou školu.
KAM S DĚTMI?
Pakliže chcete své děti hravou formou seznámit s historií města Trutnova a toužíte po odhalení spojitosti s drakem, vydejte se do této malé, nevšední galerie. Okouzlí vás.
Trutnov má spoustu zcela jedinečných míst a jedním takovým je i Tkalcovské muzeum. Prohlídka muzea je interaktivní a v jejím rámci máte možnost seznámit se zpracováním textilních surovin a běžným životem tkalců. Během prohlídky si budete moci utkat kousek látky, vyzkoušet práci s kolovrátkem i stavem. A dozvíte se spoustu zajímavostí.
Stachelberg je obrem mezi pevnostmi. Jde o největší moderní pevnost v České republice, která zde byla vybudována v roce 1938. Pevnost najdete v Trutnově v těsné blízkosti rozhledny Eliška. Pevnost si můžete prohlédnout.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Bližší info i s brožurkou a popisem cesty zakoupíte ve zdejším informačním centru. Součástí brožury jsou i jednotlivé pověsti, které se vážou k jednotlivým zastávkám. Nutno upozornit, že i když je to procházka městem, v konečném výsledku budete pořádně uchození. Procházka začíná na ulici Slezská pod Městským úřadem a na kraji Dračí ulice. Jdete po schodech z Dračí uličky do Vodní ulice, která svůj název získala podle starého mlýnského náhonu, který byl překryt v minulém století. Dominantou zdejšího návrší je kostel Narození Panny Marie z 18. století, k němuž se váže další pověst. Pokračujte dál až se dostanete ke Kostelní stezce, romantické uličce, která vás zavede ke kostel a pěknému baroknímu sousoší Svaté rodiny. Pokračujte dále až se dostanete k trutnovskému hradu, na němž je dnes umístěno muzeum. Ve sklepení hradu je dnes vinárna a také je tu v jejím zádveří i ten nejstarší dochovaný kamenný znak Trutnova. Dále pokračujte Hradební ulicí, vyjděte schody k poště a za prostranstvím po levé straně miňte vysoké schodiště vedoucí ke Galerii draka.Na nároží si můžete všimnout plastiku města s drakem. Otočte se doleva a stoupejte po pěší zóně až k budově Staré radnice. I zdejší radnice má bohatou minulost a je opředena řadou legendami. Dnes se zde konají příležitostné výstavy. V patře se pak nachází obřadní síň. V přízemí je i informační středisko. Na její věži pak můžete od května do září spatřit legendárního trutnovského draka. I k němu se váže pozoruhodná pověst. Procházka dál pokračuje přes pravý roh náměstí do Havlíčkovy ulice. Ještě než opustíte náměstí, zkuste v dlažbě najít kovovou podkovu. Pokud ji najdete, stoupněte si na ni, přinese vám to štěstí. Pak najděte dům číslo 8, k němu se totiž váže pověst o světélkujícím pokladu. U vstupu bývalé židovské synagogy je dnes meditativní zákoutí v upomínku na její vypálen a zboření nacisty. Odtud se vydejte dál doprava k městskému parku, k fontáně s kamenným drakem. Jste tam, kde jste začali. Draka vyrobil kameník Josef May a jeho pokračovatele na konci 18. století. Bezmála 100 let zdobil kašnu na náměstí až jej nahradila socha Krakonoše. I on je spjat s jednou zdejší pověstí. Pokud se vám bude ještě chtít, projděte si park a dojděte až nahoru k Janské kapli nebo jděte přes lesopark k mohyle generála Gablenze, je odtud nádherný výhled na Krkonoše.
KAM ZA TURISTIKOU?
Rozhledna Eliška je moderní dřevěná stavba, dominanta na Babí u Trutnova. Rozhledna se nachází v těsné blízkosti dělostřelecké pevnosti Stachelberg. Vysoká je 25 metrů a skýtá zajímavý pohled nejen na Krkonoše, ale i na Trutnov, Žacléř, Jánský vrch, Čáp, Bor, Hejšovinu, Králický Sněžník a Orlické hory. Rozhledna je pojmenovaná po české a polské královně, ženě krále Václava II, která již ve 14. století měla jako jedna z prvních českých královen věnná města. Z Trutnova se sem dostanete po červené značce. Trasa je dlouhá 9 kilometrů.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Pouhých 7 kilometrů od Trutnova se nachází Jezdecké centrum Vlčice. To nabízí vyjížďky do přírody, výcvik na jízdárně, celodenní vyjížďky a kurzy pro děti i dospělé. Nedaleko se nachází rybník vhodný k plavení koní. Zažít zde můžete i celodenní výlet v koňském sedle. V zimě tu můžete vyzkoušet skioring a vyjížďky na saních.
KAM ZA HISTORIÍ?
Kostel představuje výraznou dominantu města. Jde o klasicistní stavbu s barokními prvky, která vznikla v 18. století. Kostel má unikátní varhany z roku 1910. Kostelní věž byla po požáru ukončena cibulovou bání. Za prohlédnutí stojí i interiér kostela. Ve věži je 5 zvonů, ten největší, Marie, váží úctyhodných 850 kilogramů.
Jánskou kapli zde vybudovali z iniciativy Jana Mořice Dreyschocka na Jánském vrchu v roce 1714. Kdysi zde stála poustevna a zázračná studánka. Kaple byla poškozena za slezských válek. Měla jednoduché obranné postavení. Za Josefa II. byla odsvěcena a prodána. K obnově a znovuvysvěcení došlo o necelých 40 let později. V roce 1866 tu probíhaly boje mezi pruskými a rakouskými jednotkami. Památky na střely z té doby tu jsou vidět dodnes. Ke konci 18. století, kdy tu došlo ke zrušení městského hřbitova snesení vojenských hřbitovů se stalo vojenským hřbitovem z války 1866. Uvnitř se nachází malé vojenské muzeum.
Zdejší regionální muzeum je umístěno v trutnovském zámku. Muzeum se věnuje na okolní přírodu, prehistorii a historii okresu Trutnov. Pochlubit se může zajímavou sbírkou na hodiny, včelí úly, malované terče a soubor militárií.
Náměstí má obvyklý čtyřúhelníkový tvar kolonizačních měst z 13. století. Ze všech stran je uzavřeno domy s gotickými základy. Původně byly dřevěné, ale od 16. století se změnily e zděné. Dnešní jejich vzhled pochází asi z 18. až 20. století. Domy na náměstí i v přilehlých ulicích lemuje podloubí. Náměstí bylo dlážděno už v 16. století valouny z řeky Úpy. Tato nejstarší dlažba se dochovala okolo sloupu Nejsvětější Trojice a kolem desky na dlažbě na jihovýchodním cípu náměstí z prusko-rakouské války z roku 1866.
Radnice zde byla vystavěna ve stylu anglizující novogotiky podle návrhu F. Schmoranze. Později byla k budově dostavěna štíhlá novogotická věž. V budově byla městská samospráva, zasedací sál městské rady, vězení i četnickou stanici.
Jednou z dominant trutnovského náměstí je Haasův palác, který vznikl po roce 1861. Postavit ji nechal syn zakladatele přádelny lnu, která byla největší v Evropě a její majitel patřil k těm nejbohatším textilním podnikatelům. Honosné sídlo po válce sloužilo jako správní budova, městská knihovna a dnes tu je základní umělecká škola.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Na vrchu Šibeník, v místě šibenic, dnes stojí památník upomínající prusko-rakouskou bitvu z 27. 6. 1866. Při této bitvě vedl vítězné rakouské vojsko maršál Ludwig Freiherr von Gablenz. V její upomínku tu byl později postaven 17 metrový litinový památník. Dnes tudy vede stezka Den bitvy u Trutnova. Na vrcholu se nachází vyhlídka, jež skýtá pěkný výhled do krajiny.