Je skvělé, že přímo v Písku najdete udržovaný svah pro veřejné lyžování. Lyžařský areál je vybaven speciálním umělým povrchem, který umožňuje lyžování v období, kdy není sníh. Svah je dlouhý 300 metrů a objevil se dokonce i ve filmu Discopříběh. Lyžovat je zde proto možné v období podzimu od září do prosince. Bohužel by však potřeboval mnohamilionovou injekci na rekonstrukci, jelikož celý areál je poněkud zastaralý. V provozu tu totiž není ani vlek. Jak se ale zdá, jedinému umělém svahu na jihu Čech se blýská na lepší časy, protože se konečně dočká modernizace, která počítá i s prodloužením dráhy, instalací vleku, umělého osvětlení, realizaci technického zasněžování, vybudování dětského samostatného výukového svahu, rozšíření parkovacích a lyžařských ploch. Výstavba by měla být zahájena v říjnu 2017.
Vyznavačům lyžařského sportu můžeme doporučit i lyžování na Javorníku. Jde sice o lyžování, které se nenachází přímo v Písku, ale již na Šumavě, ale těšit se zde můžete na 2 upravené sjezdovky. Ta delší je přitom dlouhá 425 metrů. Menší děti zde mohou využít provázkového vleku. Pro větší tu je pak pravítkový vlek. Druhou sjezdovkou je ta Pod kapličkou, kde jsou rovněž dětské vleky. Obě sjezdovky umožňují noční lyžování.
KAM S DĚTMI?
Městský ostrov v Písku patří k oblíbeným a vyhledávaným místům, kam míří rodiny s dětmi v rámci svého výletu. Ostrov vznikl pozvolným usazováním písku před velkým ohybem řeky Otavy. V minulosti ostrov užívali ostrostřelci a pak se zde také hrálo i divadlo. V roce 1847 zde byly vybudovány říční lázně a ještě později pak městská plovárna. Okolo ostrova se jezdí na lodičkách a šlapadlech, v zimě se zde kdysi bruslilo. Dnes je zde dětské hřiště, minigolf, dětské atrakce a restaurace s výbornou kuchyní. Břehy lemují rybáři.
V citlivě zrekonstruovaném prostoru uprostřed města, který kdysi sloužil jako sladovna, je dnes kulturní místo pro zážitkové výstavy pro rodiny s dětmi.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
9 kilometrů dlouhá turistická stezka vás provede blízkou krajinou v okolí města Písku podél řeky Otavy. Na levém břehu Otavy vede po původní trase Fráni Šrámka, na tom pravém břehu pak kopíruje Heydukovu stezku.
Tato 6,5 kilometrů dlouhá stezka je tou nejstarší stezkou v Písečných horách, která byla vznikla v roce 1968. Začíná Na Americe a končí v Živci. Má 21 zastavení.
KAM ZA TURISTIKOU?
Jihovýchodně od Písku se nachází Písecké hory, které jsou dlouhé asi 20 kilometrů a končí až v údolí u řeky Vltavy. Pokud tedy hledáte, kam byste se vydali na nějaký ten turistický výšlap, můžeme vám je vřele doporučit. Zkuste to třeba s výletem na nejvyšší horu Mehelník, který je opředen pověstmi o pokladu a také i legendami o skřítkovi Pimoni, který jej střeží. Dalším velmi oblíbeným turistickým cílem je i vrchol Jarník, který je jen o kousek menší než Mehelník a kde je volně přístupná vyhlídková věž. Vidět odtud můžete Písek, hřeben Blanského lesa s Kletí. Zajímavý je i výstup na rozhlednu Vysoký Kamýk, na níž stojí sedmiboká zděná věž vysoká 46 metrů, odkud můžete vidět Šumavu, Novohradské hory i Středočeskou pahorkatinu. V oblasti se nachází i několik rybníků. Rybník Němec patří k těm nejromantičtějším. Podobá se horským jezerům. Součástí rybníka je i malý ostrůvek, který je přístupný po lávce, který býval v 15. století nevšedním historickým tržištěm. V lesích se nachází i řada studánek, tou nejvyhledávanější je studánka U Dobré Vody, kterou najdete nedaleko rozcestí V srdci. Písecké hory jsou protkány hustou sítí pěších i cyklistických tras. Z Písku se sem dostanete po červené turistické značce. Pokud máte čas a chcete pořádnou túru, doporučujeme vám 18 kilometrů dlouhý Velký okruh píseckými lesy.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Zábavný klub je určen všem věkovým kategoriím, kteří se chtějí dobře pobavit. K dispozici tu máte kulečník, stolní fotbálek, airhokej, šipky, wii konzole, laser střelnici, kakraoke i jubox.
KAM ZA HISTORIÍ?
Kamenný most byl vybudován ve 13. století na pokyn Přemysla Otakara II. Jde o národní kulturní památku a klenot města. Most byl v 18. století osazen barokními sochami. Dnes jde o kopie, jejich originály najdete v Prácheňském muzeu.
První zmínky o zdejším hřebčinci pochází od roku 1811. Současný areál pochází z roku 1902. Dnes je Národní kulturní památkou. Součástí areálu je prostorná krytá hala a venkovní jízdárna, izolační stáj, inseminačního střediska a samozřejmě i honosná správní budova spolu s byty. Úkolem hřebčince je zabezpečovat plemenné hřebce pro potřeby chovatelů. Chovaly se zde hřebci oldenburští, hannoverští, anglonormanští i chladnokrevní hřebci z provenience belgické a norické.
Farní kostel byl vystavěn v raně gotickém stylu a patří k těm nejlépe zachovaným památkám v Písku. Vystavěn byl na nejvýše položeném místě ve městě. Zajímavostí je, že kostelní hodiny mají z úsporných důvodů opačně osazené rafie. Malá ručička ukazuje minuty a velká hodiny. Věž kostela je veřejnosti přístupná, skýtá krásnou vyhlídku na celé město a okolí.
Muzeum se nachází v části královského hradu z 13. století. Založeno zde bylo již v roce 1884. Pyšní se hned několika expozicemi. Během let k muzeu byl připojen památník Adolfa Heyduka a Památník města Protivína.
Zdejší elektrárna je tou nejstarší vodní elektrárnou v Čechách. Povodně však šlo o vodní mlýn. Elektrárnu z ní udělal v roce 1887 František Křižík. Elektrárna dodávala elektřinu pro veřejné osvětlení v Písku, čímž se město stalo prvním elektricky osvětleným městem v Česku. Od roku 1997 je zde umístěno i malé muzeum o osvětlování města a historii elektrárny. Vidět je zde možno i staré zařízení v provozu. Ostatně, elektrárna je stále funkční. Po rekonstrukci v roce 1994 byla opět uvedena do provozu.
Putimská brána kdysi tvořila jednu ze tří středověkým bran, jež byly součástí opevnění města. Po jejím zbourání byly v roce 1836 do průčelí sousedního domu zasazeny dělové koule, které zde byly nalezeny. Na fasádě se zachovaly zbytky renesančních sgrafit. Dům obývali A. Heyduk, J. Holeček a Fráňa Šrámek, který zde zasadil příběhy románů Stříbrný vítr a Měsíc nad řekou. Dnes zde sídlí ZUŠ.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Zajímavou novinkou je Cesta bolestných kamenů, jež představují křížovou cestu pro moderního člověka. Najdete ji v Píseckých horách. Vychází z klasické křesťanské křížové cesty a jejího poselství, tedy 14 bolestí, 14 zastavení jdoucí k vrcholu. Trasa je dlouhá 1,5 kilometru a stoupá z lokality U Vodáka až k Vyhlídce píseckých lesíků pod vrchem Jarník.