Vodní nádrž Rozkoš je osmou největší v republice. Je proto nazývána Východočeské moře. Přehrada byla vystavěna v roce 1969 a patřila k předním rekreačním destinacím. V létě slouží je koupání, surfování, plavbě na lodičkách a šlapadlech i rybolovu. U přehrady naleznete dostatek příležitostí, kde utišit svůj hlad i žízeň. Přehrada má dokonce i svůj tobogan. U přehrady se nachází dětský koutek, sauna, paintball, minigolf i loděnice.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Kladské pomezí nabízí takřka 300 kilometrů udržovaných tratí. Trasy jsou navíc spojeny s těmi v Polsku. Jedna z nejoblíbenějších běžeckých stop probíhá po hřebenu Jestřebích hor. Jde o klasickou trať z Odolova do osady Paseky, která je dlouhá zhruba 8 kilometrů. Pro cestování po Kladském pomezí můžete využít některý ze ski busů.
KAM S DĚTMI?
Sídlo v Ratibořicích bylo již před rokem 1388. V roce 1792 Náchodské panství koupil Petr Biron, po jehož smrti Náchod i Ratibořice zdědila jeho nejstarší dcera, Kateřina Frederika Vilemína Benigna, vévodkyně Zaháňská. Ta si z Ratibořic udělala své stálé letní sídlo a tak budovu přebudovala v klasicistním a empírovém stylu. Na zámku hostila řadu významných osobností. Bylo to i místo setkání politiků a státníků, kteří se podíleli na uspořádání Evropy. Zámek obklopuje krásný park. Rovněž i zámek se vyskytuje v knize od Boženy Němcové.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Na Boušín vede červená a zelená turistická značka. Jde o krásnou romantickou osadu rozkládající se na úpatí Babiččina údolí. Najdete zde malebný horský kostelík Panny Marie, roubené chaloupky jakoby byly vyrobené z perníku, velkou faru, kde působil významný český vlastenec Josef Myslimír Ludvík, o němž zas pro změnu mluvil Alois Jirásek. Od kostela je krásný výhled do kraje. Pod kostelem v lese je pak mariánská kaplička a studánka, o níž píše Božena Němcová ve své Babičce.
Rozhledna se nachází ve stejnojmenné obci ležící mezi Českou Skalicí a Červeným Kostelcem. Je vysoká 24 metrů a na plošinu musíte vystoupat dvaadevadesát schodů. Z věže je jedinečný výhled na Krkonoše, Jestřebí hory, Orlické hory i Polabí.
KAM ZA TURISTIKOU?
Babiččino údolí je součástí Kladského pomezí, území, které se rozkládá u polských hranic, jež se vyznačuje skalními městy a krásnými památkami. Je zde samozřejmě i spousta technických a vojenských památek. Lokalita figuruje v celé řadě literárních děl. Pochází odtud Alois Jirásek, Josef Škvorecký, Egon Hostovský, sourozenci Čapkovi, Božena Němcová i Miloš Forman. Byla by chyba, kdybyste si průzkum tohoto regionu nechali ujít. Do Kladského pomezí spadá Broumovsko, Adršpašské-teplické skály, Góry Stolowe na polské straně, Jiráskovy skály, Křížový vrch, Javoří hory, Jestřebí hory, Peklo, Rozkoš a ještě spousta dalších turisticky zajímavých lokalit.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Muzeum v České Skalici je nejstarším literárním muzeem, jež je věnováno Boženě Němcové. Pozůstalost do muzea věnovala její dcera Dora. Seznámit se tu můžete se životem a osobou spisovatelky i historií textilní výroby a prusko-rakouskou válkou z roku 1866. Součástí je i roubená škola, která byla otevřena po roce 1962 a má reprezentovat Barunčinu školu.
KAM ZA HISTORIÍ?
K nejnavštěvovanějším místům Babiččina údolí patří Staré bělidlo, čili domek číslo 7, který najdete u Viktorčina splavu. Právě zde prožila Božena Němcová v roce 1844 se svými dětmi letní prázdniny, a proto sem přenesla děj románu Babička. Původní bělidlo však nechala hraběnka Zaháňská zbořit již v roce 1830. Po druhé světové válce byl pak domek vybaven dobovým nábytkem ze sbírek Muzea Boženy Němcové v České Skalici. Dů byl upraven ještě v roce 1970 při natáčení filmu Babička. Viktorčin splav změnil svou podobu. Původně šlo o dřevěný splav, dnes má betonové a kamenné čelo.
Babiččin pomník představuje to nejznámější sousoší v Česku. Vytvořil ho sochař Otto Gutfreund. Jde o jeden z nejkrásnějších českých pomníků. Pomník je umístěn na konci aleje, která vede Rudrovu mlýnu. Pomník byl slavnostně odhalen v roce 1922.
Mezi ratibořickým zámkem a Starým Bělidlem stojí Rudrův mlýn a Vodní mandl. Rudrův mlýn je kamenný dům. Rudrovi mlýn v roce 1842 prodávají náchodské vrchnosti, která zde přistavěla empírovou budovu, která byla později upravena na vodní mandl. Dnes je zde expozice pana otce a ukazuje, jak se zde žilo před 200 lety a že se rodina poctivého mlynáře neměla špatně.
Z hradu zůstalo málo. Hrad ze 13. století stával na skále nad Babiččiným údolím. Šlo o majetek Alberta z Rýzmburka, který bojoval s Janem Lucemburským i Kresčaku. Posléze se jeho majitelé poněkud střídali. V roce 1798 nechal majitel náchodského panství, Petr Biron Kuronský, postavit na základech bývalého hradu altán, který rovněž figuroval v knize Babička. Dostanete se sem po červené značce z níž u rozcestí Červený most přejdete na modrou.
Zámek byl založen v roce 1501 Janem Černickým z Kácova. Zámek byl založen současně s městem. Po požáru v 16. století byl opraven a následně pak přestavěn v renesančním stylu. O 100 let později byl pak přestavěn ještě raně barokně. Součástí zámku je i zámecká zahrada a zámecká budova, kterou naposledy upravil Dušan Jurkovič. Zámek je otevřen veřejnosti po celý rok. Můžete se tu ubytovat. Interiéry zámku jsou vyvedeny ve stylu vrcholné secese, art deco, kubismu a funkcionalismu. Na výzdobě zámku se podílela celá řada českých umělců. Rodina Bartoňů zámek vlastnila až do znárodnění v roce 1948. Až do roku 1991 jej pak spravoval stát. Posléze jej získala rodina opět zpět. Zámek je zpřístupněn od půdy až po sklep. Na zahradě jsou pak sochy Matyáše Bernarda Brauna.
Hrad patří k těm nejstarším opevněným sídlům v Čechách. Byl založen ve 13. století. V 15. století ho držela slezská knížata, která hrad také zbořila a vypálila, i přesto se dochoval do dnešních dnů. Archeology byl doslova vyhrabán ze země. Jde o skutečný archeologický unikát, který byste si při návštěvě Babiččina údolí neměli nechat ujít. Dostanete se sem od vlakové stanice v Červeném Kostelci po červené turistické značce, která vás nejprve zavede do oady U Devíti Křížů a dále pak až k hradu. Od hradu se po modré značce dostanete až do obce Havlovice, kde Babiččino údolí končí nebo začíná.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Výlet za vodopády vám dá zabrat. Projdete celé Babiččcino údolí, k čemuž budete potřebovat celý den. Výlet můžete absolvovat na kole, ale na některých místech ho budete muset odložit. Celá trasa je dlouhá 24 kilometrů. První z nich najdete jen půl hodinu od Starého Bělidla. Jde o vydatný pramen podzemní vody s hojným obsahem uhličitanu vápenatého. Voda stéká po svahu v několika stružkách, který těsně nad cestou vytváří kaskádu, z níž přepadává a vějířovitě se roztéká a pozvolna roste. Podobné vodopády jsou typické pro Karpaty nebo Balkán v Česku jsou ojedinělé. Znám je i jako pramen Hanička. Další vodopády jsou Zlámané a cesta k nim vede od Červeného mostu, stejně jako k vodopádu v Žebrácké rokli. K dalším vodopádům již nevede žádné turistické značení, jde o Stolínské vodopád a Končinský vodopád.