Řekněte, které koupaliště v České republice, se může pochlubit nudistickou pláží. Jen málokteré. Vidíte, to v Poděbradech jednu takovou pláž má. Jezero Poděbrady je koupalištěm přírodního rázu. Vodní plocha vznikla těžbou písku. Na plážích jsou vám k dispozici převlékací kabinky, zástěny, toalety, sprchy, korýtko na oplachování nohou, pítka a restaurační zařízení. Neschází tu ani sportovní vyžití. K dispozici tu máte herní koutky, hřiště na beach volejbal, skluzavky, půjčovny šlapadel a loděk. Pokud máte zájem, půjčit si zde můžete i lehátko a slunečník.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Nejbližším místem, kde si můžete zalyžovat, a to dokonce po celý rok, je Skiarena Milovice. Nejde však o místo, kde byste očekávali klasické lyžování. Jde o lyžařský trenažér (první v Česku), kde si můžete vyzkoušet a natrénovat nejen jízdu na lyžích, ale i na snowboardu. Ty si můžete půjčit přímo v areálu. Všem zájemcům je zde nabízena i výuka. I když lyžovat umíte, můžete si zde zlepšit svou techniku. Jde o nekonečnou sjezdovku, která umožňuje regulovat rychlost i sklon sjezdovky. Maximální rychlost, kterou zde můžete dosáhnout, se pohybuje mezi 65 až 70 kilometry.
Nejbližším skutečným lyžařským střediskem Poděbradům, je zřejmě Šibeniční vrch. Vrch naleznete v Mnichovicích nedaleko Prahy, poblíž Hrusice, domova kocoura Mikeše. Šibeniční vrch disponuje 250 metrů dlouhou sjezdovkou Bobeš s vlekem POMA a 100 metrovým ski-parkem pro děti. Tratě jsou upravovány sněhovou rolbou, povrch je dle potřeby zasněžován a také i osvětlen, což umožňuje večerní lyžování. Kromě sjezdovek tu máte k dispozici tenisovou halu, halu na squash, bowling, plážový volejbal, restaurace, dětské hřiště i kozí farma.
KAM S DĚTMI?
Jedinečným zážitkem, a to nejen pro děti, je exkurze do zdejších skláren Crystal Bohemia. Spatřit zde můžete kompletní výrobní postup lisovaného a foukaného skla. Jako bonus je zde možné zakoupit si za výhodné ceny zde vyráběné sklo. Exkurze se zde konají každý pracovní den od 8.30. Doporučujeme vám předem se objednat.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Součástí Polabského muzea je i Středověký špitál zvaný Kunhuta. Špitál pro chudé zde založila první žena Jiřího z Poděbrad, Kunhuta ze Šternberka. Uvnitř přízemního stavení se nachází 5 místností. Průčelí je doplněno o barokní štít. Dnes se zde konají výstavy uměleckých děl. Muzeum vzniklo v roce 1895 a věnuje se historii lázeňství, přírodě a archeologickým nálezům daného regionu.
Lázně Poděbrady se mohou pochlubit poměrně hlubokou historií. Lázně zde byly založeny v roce 1908. Specializují se na léčbu kardiovaskulárních chorob, poruchy látkové výměny a nemoci pohybového aparátu. Je to ideální místo pro odpočinek, které vás vtáhne svou poklidnou atmosférou, kolonádami obklopené zeleným parkem, řekou Labe i stylovými kavárnami. Dostanete se sem z náměstí Jiřího Poděbrad na které na který navazuje rozsáhlý lázeňský park, jenž dosahuje až k nádražní budově.
Hned za Havířským kostelíkem začíná Obora, kterou zde založil císař Ferdinand I. již v roce 1538. Chová se zde daňčí zvěř. Dnes je veřejnosti přístupná. Projít se zde můžete lesem i parkovou úpravou a prohlédnout si zde můžete jezdecký areál.
KAM ZA TURISTIKOU?
Trasa je dlouhá 15 kilometrů (plus prohlídky měst). Výhodou je to, že celá cesta vede po rovině a můžete ji rozdělit na dvě části. Také ji můžete zkombinovat s plavbou po Labi. Trasou vede i cyklostezka. Výlet zvládnete i s kočárkem a na in-line bruslích. Trať je totiž jedna z nejlepších a taky i nejfrekventovanějších v dané oblasti. Začít můžete u vlakového nádraží v Poděbradech, kde hned začíná kolonáda, která je sjízdná pro cyklisty i bruslaře. Cyklistům na cestu zpět doporučujeme najít si trasu Labská s číslem 24.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Pokud chcete dětem udělat skutečnou radost, vezměte je na vyhlídkovou plavbu po Labi. Vychutnat si při ní můžete krásný pohled do Polabské nížiny. Loď zde vyjíždí dvěma směry na soutok Labe s řekou Cidlinou a do Nymburka. Soutok Cidliny umožňuje zpáteční procházku. V Libicích nad Cidlinou se pak dozvíte nějaké zajímavé věci o hradě Slavníkovců. Vydat se odtud můžete i na celodenní výlety do Mělníka nebo do Kladrub.
KAM ZA HISTORIÍ?
Původně to byl hrad, který tu byl založen neznámým velmožem již v roce 1108. Původně šlo o dřevěný hrad, který byl postupně přestavován. V průběhu staletí se z vodního hradu propracoval přes středověkou pevnost, renesanční sídlo králů až po pozdně barokní stavbu, která sloužila vojenským účelům. Jeho poslední podoba je z tereziánské doby. Přemysl Otakar II. jej připojil ke královské komoře. Narodil se zde jeden z nejslavnějších Čechů, král Jiří z Poděbrad. Ze starého hradu tu zůstala dvě hlavní křídla a Hláska, která však byla zvýšena a opatřena střechou ve tvaru přilby. Sloužila jako vězení a hladomorna.
Nejstarší částí města je Náměstí krále Jiřího, které vždy bylo tržním střediskem. Dodnes se zde dochovalo několik starých domů se zachovanými renesančními jádry. Původní zde zůstaly i v některých místech patrové kamenné sklepy, do jejichž spodních pater se ukládalo pivo.
Socha Jiřího z Poděbrad ve dvojnásobné velikosti vznikla v roce 1891. Vyrobena byla z tepaných měděných plátů. Socha se stala součástí Jubilejní výstavy, kde zůstala až do roku 1895, kdy se konala Národopisná výstava, po níž byla přemístěna na náměstí do Poděbrad. Štítonoši na rozích drží znaky Čech, Moravy, Lužice a Slezska.
Jde o unikátně dochovanou vodní elektrárnu, s dosud funkční technologií. Jde rovněž i o hodnotné architektonické dílo. Pochlubit se může i s jedním z nejstarších zdymadel ve středním polabí a zároveň to je i cenný příklad technologického a provozního řešení u vodních staveb. Stavba vznikla podle návrhu Antonína Engela v roce 1913 v neoklasicistním stylu. Památka je přístupná zdarma, avšak není tomu tak běžně, ale pouze v rámci Dnů evropského dědictví.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
To, že má orloj Praha je proslulé. Věhlasný je i ten v Olomouci. Oblíbeným turistickým cílem je i ten v Kryštofově údolí. Víte však, že svůj orloj mají již i Poděbrady? Najdete ho při vstupu na kolonádu z náměstí Krále Jiřího, hned naproti soše T. G. M. Orloj se rozhýbe a rozezpívá poté, co do přístroje vhodíte desetikorunu. s pomocí dětských kreseb děti seznámí s historií města.