V obci Mšeno se nachází 75 let staré, pěkně zrekonstruované, koupele, které jsou vyhledávaným místem letního koupání. Je zde padesátimetrový bazén, který je napájen vodou ze skalního pramene. Voda je zde čistá, ale chladná. V místě se nachází také dětské hřiště, převlékárny, restaurace, sociální zařízení.
Rybník Chmelař, nebo také jezero Chmelař, je vyhledávaným rekreačním centrem této oblasti. Najdete ho v Úštěku. Místo nabízí dvě písečné pláže, pestré sportovní vyžití a také i ubytování v kempech. Půjčit si zde můžete lodičky i šlapadla. Nedaleko pláže jsou hřiště pro plážový volejbal, stoly pro stolní tenis, minigolf a v herně je pak kulečník, fotbálek a biliár. U pláže je rovněž dětské hřiště, restaurace, občerstvení a malý obchůdek s potravinami.
Máchovo jezero zde nechal vybudovat v roce 1366 Karel IV. Ve skutečnosti nejde o žádné jezero, ale rybník. Je to největší rybník v Čechách. V současné době jde o významné rekreační středisko. V místě jsou 4 velké písečné pláže a dvě významná rekreační střediska (Doksy a Staré Splavy). Máchovo jezero je oblíbeno i rybáři. Užít si zde můžete i zážitkových plaveb.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Nejbližší lyžařský areál není přímo v Kokořínsku, ale v nedalekém Kamenickém Šenově. Areál se rozkládá v nadmořské výšce 590 metrů. Jsou zde 3 sjezdovky s jedním vlekem typu POMA. Svah je pečlivě udržován rolbou. Dole se nachází občerstvení a parkování pak naleznete u nedalekého motorestu.
KAM S DĚTMI?
Hrad Kokořín stojí na pískovcové skále nad Kokořínským dolem. Hrad byl postaven v polovině 14. století Hynek Berka z Dubé. Během staletí se tu však vystřídala řada dalších šlechticů. Řada z nich však na údržbu hradu příliš nedbala. Dost utrpěl i během třicetileté války. Císař Ferdinand jej zařadil mezi prokleté hrady, které nesměly být opravovány. V roce 1895 se proslavil díky Klubu českých turistů. V roce 1896 jej koupil Václav Špaček, který z ruin s omšelou věží vzkřísil krásný hrad. Při jeho rekonstrukci bylo ve sklepeních pod věží nalezeno 22 lidských koster. Říká se, že se hrad stal doupětem loupeživých rytířů. V letech 1911-18 byly obnoveny i interiéry v romantickém duchu. V roce 1950 jej však rodině Špačků zabavil stát. Po převratu jim však byl hrad opět navrácen.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Od restaurace Grobiána v Kokořínském Dole se po nenáročné trase vydáte po červené až na Harasov. Trasa je dlouhá 6 kilometrů a zvládnou ji i děti. Od restaurace se dostanete do smíšeného lesa, který kopíruje úpatí skal lemující Kokořínský důl. Cesta vás přivede k Ladčinu prameni a pak podél Pšovky se dostanete blíže ke skalám Pšovská věž a brána. Cestou dále se dostanete k rybníku Harasov.
KAM ZA TURISTIKOU?
Výlet vychází z Želíz a jde k Čertovým skalám a jeskyni Klácelka. Výlet je dlouhý jen tři kilometry, ale je poměrně náročný, jde do prudkého kopce. Ze Želíz se vydejte po modré až k Čertovým hlavám. Zpočátku je stoupání dost strmé. Od Čertových hlav sejdete na druhou stranu kopce a po modré dojdete k jeskyni Klácelka. Po zdolání toho nejprudšího kopce se dostanete do špatně viditelné průrvy mezi skalami. Je tu nutno dávat pozor. Po chvíli se dostanete k jeskyni. Je tu spící blanické vojsko a trpaslíci. Jeskyně je vytvořena uměle a na stěnách jsou reliéfy zvířat z bajky Ferina lišák. Zpět se dostanete stejnou cestou. Výlet není vhodný pro malé děti.
Tato trasa vede okolo Mšena. Je dlouhá 9 kilometrů, přičemž ji můžete zkrátit na dva kilometry anebo sedm kilometrů. Stezka vychází ze Mšena a jde po žluté. Nejprve do lesoparku Debř vzhůru po kamenitém schodišti a pěšině až na silnici u obce Romanov, odkud se vydejte vpravo do lesa. Klesejte roklí a zahněte vlevo do stráně ke skalnímu bloku s výdutěmi Prolezovačky. Projděte mezi skalami, dbejte přitom opatrnosti a vydejte se vpravo do další rokle. Po pár stech metrech se dostanete do uměle vytvořené jeskyně Obraznice, kde v průběhu třicetileté války ukryly vzácné obrazy. Za rozcestníkem v rokli Kačina opět stoupejte. Po lesních cestách dojdete až k vyhlídce na Vrátenskou horu a Housecké vrchy. Odtud pak pokračujte dál Nad Studáneckou rokli. Dostanete se až ke skalnímu labyrintu Bludiště. Dávejte i tu pozor. Vraťte se zpět na silnici a od rozcestí u hájenky Na Rovinách se vydejte ke Švédskému valu, kde tábořilo švédské vojsko v době třicetileté války. Dále projděte přes Průsečnou skálu až se dostanete k pozoruhodným skalním útvarům Obří hlavě a Žábě. Po následném sestupu na dno Náckovy rokle se dostanete ke skále Faraon, z níž opět vystoupáte ke kraji lesa a dojdete do Mšena.
Mšenské nebo také i Kokořínské pokličky jsou pískovcové sloup, které najdete u Kokořínského a Vojtěšského dolu. Vznikly zvětráváním pískovcových skal. Pokličky jsou poměrně snadno přístupné. Dostanete se sem po červené turistické značce z hradu Kokořín a po modré ze Mšena.
KAM ZA ZÁBAVOU?
V obci Dolní Vidim se nachází malebný venkovský dům, který v současnosti využívá Ekocentrum Koniklec, v němž je umístěna expozice skanzenu.
KAM ZA HISTORIÍ?
Hrad zde v polovině 14. století postavili Ronovci, ale ještě před jeho koncem již patřil pražskému arcibiskupství. Hrad se vyznačuje mohutným opevněním, jemuž dominuje 17 metrová věž. Obydlen byl až do počátku 17. století, kdy byl zapálen a zničen. V 19. století se hlavní věž dočkala romantických úprav. průmyslník hrabě Josef von Schroll jej upravil pro turisty. Dnes je hrad přístupný turistům po celý rok. Jen věž o víkendu.
Zříceninu najdete mezi obcemi Stranné a Liticemi. Hrad tu byl založen ve 14. století rodem Ronovců. Již počátkem 17. století byl uváděn jako pustý. Během třicetileté války se tu totiž krývali lidé z nedaleké obce Stvolínky, což Švédové odhalili a celý hrad vypálili.
Úštěk se může pochlubit tou nejmenší památkovou rezervací v Česku. Město se rozkládá jen 17 kilometrů od Litoměřic na rozhraní Českého středohoří a Kokořínska. Město je často využíváno jako kulisa k filmům. Nejsilnější a nejmohutnější zdejší věží je Pikartská věž, v níž je dnes galerie. Významná je i zdejší židovská synagoga.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Středověký hrádek býval majetkem pražského biskupství. Hrad je vytesán do skály. Bohužel byl za husitských válek zbořen a pak už jej nikdo nikdy neopravil. Najdete ho nedaleko obce Blíževedly z níž se sem dostanete po červené turistické značce. Dojdete sem po necelém kilometru chůze do kopce. Hřídelík je volně přístupný po celý rok. Do nitra hradu vede cesta podzemní chodbou. Výlet můžete spojit s návštěvou Úštěku, Ronova nebo Helfenburku.