Přírodní koupaliště na jezeře Poděbrady je pískovnou, což je záruka pro průzračnou vodu i na konci léta. Dohlednost na dno je minimálně 2 metry. Horní vrstva je příjemně teplá. Zadní Jezero je pak o něco studenější, ale ještě čistší a nechodí sem tolik lidí. V místě je hlavní pláž, dětská pláž i nudistická pláž. U jezera se nachází i sportoviště, kemp a restaurační zařízení. Na hlavní pláži naleznete sociální zařízení, převlékárny, půjčovnu loděk a šlapadel, restaurace, dětské koutky a antuková hřiště na nohejbal a volejbal. Vedle Jezera Poděbrady se v Polabí můžete vykoupat v Konětopech, na Křenku, v jezeru Lhota, Proboštských jezerech, Sadská nebo také v Kostelci nad Labem. Opomenout nesmíme ani koupaliště a bazény, které se nachází ve větších městech.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Nejde sice o typický lyžařský areál, ale je to asi jediné místo, kde si v rovinatém Polabí můžete zalyžovat. Jde o první lyžařský a snowboardový trenažér v Česku. Areál je vhodný pro všechny typy lyžařů, kteří se chtějí něčemu naučit a zdokonalovat se.
KAM S DĚTMI?
Městys Loučeň se nachází mezi Nymburkem a Mladou Boleslaví. Jeho největší atrakcí je romantický zámek s rozlehlým a stejně romantickým parkem, v němž je labyrintárium a také expozice rodiny Thurn-Taxis. Součástí zámeckého areálu je i kostel Nanebevzetí Panny Marie. Zámek je dnes otevřený po celý rok. Labyrintárium má 11 labyrintů a bludiště vytvořených z těch nejrůznějších materiálů.
Jednou z nejmenších zoologických zahrad v Česku je ta v Chlebech. ZOO Chleby chová na 140 živočichů o 50 druzích. Největší její chloubou jsou giboni žlutolící, tetřívek kavkazský a antilopy nilgau.
Nedaleko Nymburka, v Milovicích nad Labem, se nachází moderní zábavní park, kde se zabaví děti i dospělí. Je to pohádková země s hradem, obřím pískovištěm, katakombami i přírodním bludištěm. V místě se rovněž nachází i lanové centrum, nafukovací trampolíny, Lesní město obří houpačky i kontaktní ZOO. Pravidelně se zde hraje divadlo, konají se zde koncerty a také další zajímavý program.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Ve středním Polabí se nachází jeden z posledních písečných přesypů. Jde rovněž o zcela unikátní památku, pohyblivou písečnou dunu, která je domovem řady ohrožených rostlin a živočichů. Žijí zde mimo jiné třeba mravkolvi. Místo najdete na půl cesty mezi Nymburkem a Sadskou. Dostanete se sem po červené turistické značce z obce Písty, kdy k místu dojdete po půl kilometru chůze.
Další pěknou procházkou je ta, která je spojena s prohlídkou rezervace zubrů. Pastvina se nachází nedaleko Benátek nad Jizerou. Nedaleko Milovic žijí rovněž i divocí koně a pratuři, čili zubři. Dostanete se k nim od parkoviště u motokrosové trati na benátském předměstí Kbel. Jejich snahou je chránit a obnovovat ohrožené stepní biotopy. V současné době zde žije zhruba 4500 zubrů.
KAM ZA TURISTIKOU?
Jde o jednu z nejlepších a nejoblíbenějších tras v Polabí. Díky ní můžete navštívit Nymburk, Poděbrady i Libice nad Cidlinou. Najet na ni můžete v Nymburce. Vhodná je pro pěší, cyklisty i in-line bruslaře. Trasa je dlouhá 9 kilometrů. Vede kolem zajímavých míst i občerstvení.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Botanicus je v provozu každý den od dubna do začátku října. Seznámit se zde můžete s tradičními řemesly, k nimž patří hrnčíř, dráteník, mydlář, provazník, svíčkař nebo papírník. Sledovat můžete nejen jejich práci, ale k zakoupení tu jsou i jejich výrobky. Součástí areálu jsou pak bylinné zahrady. Nalézt tu můžete i přírodní kosmetiku. V provozu tu je i středověké tržiště. V rámci programů se zde koná divadlo, koncerty dobové hudby, tance a představení
Velmi pěkným zážitkem jsou výletní plavby po Labi, které zde probíhají již od počátku minulého století. Plavby zde pravidelně probíhají od května do září. Kdo chce, ten si zde může loď pronajmout pro soukromé plavby.
Součástí pivovaru je i Pivovarské muzeum se zajímavými exponáty. Za pozornost ve městě stojí i městská památková zóna, Muzeum hrnčířství, zámek, zámecká kaple svatého Vojtěcha, farní kostel svatých Andělů Strážných, Budilova vila, Dům Marie Terezie, kněžny Savojské.
KAM ZA HISTORIÍ?
Zámek Brandýs nad Labem býval oblíbeným sídlem habsburských panovníků. Jde o významnou renesanční památku, která se vyznačuje typickou sgrafitovou výzdobou. Jde o jednu z nejvýznamnějších renesančních památek. Pobývali zde všichni panovníci Habsburské dynastie. Zámek je pro širokou veřejnost otevřen po celý rok.
Renesanční zámek v Benátkách nad Jizerou je zajímavou památkou, jež nabízí hned několik expozic a interaktivní program. Na zámku pracoval dánský hvězdář Tycho de Brahe, který se tu setkal Janem Keplerem. Kromě nich tu pak pobýval také Bedřich Smetana, bratři Bendové a další. V současné době tu jsou expozice, které se věnují Janovi z Werthu, Pánům z Dražic a také Tychovi de Brahe. Součástí expozice je i výstava civilizace Keltů. Vystoupat zde můžete na zámeckou věž.
Skanzen v Přerově nad Labem všem návštěvníkům ukazuje, jak se žilo v polabských obcích v období od konce 18. až do 20. století. Ve skanzenu je 32 objektů.
Monumentální stavba stojí v centru vsi. Původně na tomto místě stála vrábská tvrz. Ta zde stála již v 16. století. Byla však vydrancována Švédy a stala se pustou. Následně byla až do základů rozebrána a na jejím místě byla postavená čtyřpodlažní sýpka, která byla označována pro svůj vzhled za zámeček. Dnes je to sklad.
Tento čtyřkřídlý zámek tu vznikl na základech středověké tvrze. Ta zde stála již pravděpodobně ve 12. století. Vlastní ji Šternberkové a již 10 let jej dávají dohromady, aby byl zas zpřístupněn široké veřejnosti. Největší obliby se těší rytířská síň, kde je umístěna galerie. Prostor se však užívá i jako koncertní sál a obřadní síň. Již dnes je velmi krásný zdejší park, který je veřejnosti zpřístupněn. Za prohlídku však stojí i městečko, v němž se zámek nachází.
Další krásnou památkou je Zámek Savoia, který naleznete jen 25 minut jízdy od Prahy. Původní hrad zde byl založen již v roce 1279 královským komořím Domoslavem. Z té doby se toho však příliš mnoho nedochovalo. Posléze se zde vystřídala spousta majitelů. Přes Klinštejny, Smiřické a Albrechta z Valdštejna se dostal do rukou Liechtensteinům.Vydrancovali ho a vypálili Švédové, avšak opět vstal z popela. Ujala se ho totiž Marie Terezie, kněžna Savojská, rozená Lichtenštejnská, jíž lid ji nazýval Cafojka. Bývalo zde i vězení. V okolí vybudovala řadu špitálů, kostelů a far. Po její smrti začal zámek chátrat až se z něj stala škola. jedno křídlo byl předáno židovské komunitě, kteří zde umístili synagogu, vlastní školu vyššího vzdělání a menzu. Zámek pak dlouhá léta chátral. Dalším zachráncem zámku byl ruský šlechtic z rodu Nosticů, který jej spolu s manželkou Monikou Eremeeva rozená Salvatore (rod italských šlechticů z Florencie a Campoli) opět uvedli k životu. Důkladně ho zrekonstruovali. Dnes je to filmová lokace, místo, kde se konají svatební obřady i firemní akce a kde si můžete skvěle pochutnat.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Jde o zcela unikátní stavbu vyvedenou v kubistickém stylu. Postavena zde byla v letech 1912-1914. Patřila majiteli statku Adolfovi Bauerovi. Je čerstvě zrekonstruovaná do původní podoby. Za stavbou stojí přední český architekt Josef Gočár. Krásný je nejen exteriér, ale i interiér.