V Olomouci se nachází interaktivní muzeum vědy Univerzity Palackého Olomouci. Její snahou je zábavnou formou přibližovat vědu a výzkum všem lidem. Centrum má 4 expozice a také i jedno planetárium. V místě se také konají interaktivní dílničky pro děti.
Skvělým místem pro děti i dospělé je svíčkárna Rodas, kde si můžete vyrobit svou vlastní svíčku, mýdlo, koupelovou sůl nebo voskovky. Nahlédnete také i do samotné výroby a poznáte technologii všech těchto výrobků.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Dalším unikátním místem na střední Moravě, který byste měli navštívit je Svatý Hostýn. Svatý Hostýn je jedno z nejnavštěvovanějších moravských poutních míst. Na jeho vrcholu stojí bazilika Nanebevzetí Panny Marie se sochou Panny Marie. Místo se stalo poutním, protože se tu lidé ukrývali před tatarskými dobyvateli, kteří zde však trpěli nedostatkem vody. Modlili se k Matce Boží, na jejíž přímluvu zde vytryskl pramen i způsobil prohru Tatarů.
KAM ZA TURISTIKOU?
Javoříčské jeskyně najdete asi 10 kilometrů od Litovle. Z obce Luká je to k jeskyním pouhých 700 metrů. Javoříčské jeskyně jsou výjimečné pro svou velikost a nádherné krápníkové výzdobě.
Tato trasa je dlouhá 4 kilometry a vede mírně kopcovitým terénem, jenž není schůdný pro kočárky. Lokalita se nachází v Teplicích nad Bečvou, tedy nedaleko Hranic. Trasa vede po červené. Největší její atrakcí je Hranická propast s jezírkem. Cestou rovněž narazíte na pozůstatky hradu Svrčov, u něhož se nachází vyhlídka na lázně Teplice nad Bečvou. Cesta zpět je po stejné trase.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Muzeum seznamuje návštěvníky s historií olomouckých tvarůžků. Na prohlídku si vyhraňte jednu hodinu. Vystaveny jsou i různé nástroje, které se zde k výrobě tohoto nevšedního sýru užívaly. V rámci prohlídky se rovněž dozvíte hlavní potup výroby tvarůžků. V podnikové prodejně si pak nakonec můžete zakoupit vše, co se tu vyrábí.
Areál historické zábavy se nachází pod hradem Bouzov. Pořádají se zde zábavné, naučné, historické laděné programy. Je tu šípomat, vrhací park, obrovský trojský kůň nebo obléhací věž.
KAM ZA HISTORIÍ?
Kam jinam za historií než do Olomouce, metropoli střední Moravy. Olomouc je město s více jak tisíciletou historií. Najdete zde nejrozsáhlejší památkovou zónu v České republice. Navíc snad ani v Praze nemají tolik kostelů jako tady. Jedinečnou památkou je pak i morový sloup na hlavním náměstí, který je památkou UNESCO. Zajímavý je i soubor barokních kašen nebo radnice s orlojem. Jen kousek od centra se nachází poutní místo Svatý kopeček a nádherná zoologická zahrada.
Jen kousek od Olomouce je další významné církevní město. Typické pro toto město je nejen kouzelný zámek, ale také ohromné parky, zahrady, zookoutek a spousta nádherných kostelů. Tou nejznámější zahradou je ta květná, kterou vystavěli italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla. Zahrada je plná labyrintů s galerií soch antických bohů a bájných postav. Uprostřed zahrady se pak nachází jedinečná rotunda.
Helfštýn je jedním z nejrozsáhlejších hradních komplexů v Evropě. Hrad se vypíná na zalesněném kopci nad Lipníkem nad Bečvou. Autem se dostanete 300 metrů pod brán. Helfštýn nabízí několik expozic a prohlídkových tras. Pravidelně se zde konají různé kulturní akce a jednou do roka se zde koná prezentace uměleckého kovářství.
Hrad se nachází pouhých 300 metrů od parkoviště. Faktem však je, že se nahoru budete muset vydat po schodech. Protože je terén kopcovitý, nedoporučujeme jej pro rodiny s kočárky. Historie hradu sahá až do 13. století, kdy jej založil Zdeslav z Chlumce a Šternberka. Hrad vedle klasických prohlídek láká děti na speciální prohlídky.
Hustopeče naleznete mezi Valašským Meziříčím a Hranicemi na Moravě. Zámek zde nechali v 16. století postavit Žerotínové z původní tvrze. Jde o budovu s třemi renesančními arkádami, psaníčkovými sgrafity. Uvnitř zámku je dnes umístěno řeznické muzeum a lapidárium. Nově zde vzniklo rovněž i hudební a filmové muzeum. Pravidelně se zde konají různé kulturní akce.
Jedním z nejstarších šlechtických sídel je hrad Úsov, který naleznete na Mohelnicku. Hrad zde vznikl nejspíš v polovině 13. století. Vystavěn byl ve stylu francouzského kastelu. Od 17. století až do roku 1945 patřil Lichtenštejnům. Během švédské okupace byl značně poškozen. Na zámku je v součastnosti umístěno lovecko-lesnické muzeum. Dále je zde i jedinečná expozice obrazů a interaktivní expozice pro děti. Kromě toho se tu nachází i zookoutek.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Tyto vodopády se nachází v místě, kde by je nejspíš nikdo nečekal. Jde o jednoduchý 3,5 metrový vodopád. Vznikl zde uměle po odklonu koryt při stavbě cesty. Vodopád je skryt u silničky v lese nad osadou Rybáře. V létě je v něm málo vody, pokud jej chcete vidět, zajděte sem na jaře nebo na podzim. Od železniční stanice Drahotuše k němu vede zelená turistická značka. Atrakci naleznete po 2,5 kilometrech.