Výlet se neodehrává přímo v Pasohlávkách, musíte si za ním popojet. Jde o 9 kilometrů dlouhou trasu, která je vhodná i pro terénní kočárky. V Hustopečích se nacházejí i dva mandloňové sady. Ty jsou mimořádně zachované a v našich podmínkách představují něco zcela unikátního. Jde o jediné sady mandloní v Česku. A kromě toho patří i k těm nejvýznamnějším lokalitám v celé Evropské unii. Sadem vede naučná stezka, po níž se dostanete až na Hustopečský vrch kde stojí 17,5 metru vysoká rozhledna.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Okolo prostřední Novomlýnské nádrže jde naučná stezka s 6 informačními tabulemi. Věstonická nádrž je přírodní chráněnou rezervací s hojným výskytem chráněného ptactva. Celková délka stezky je 16 kilometrů. Stezka začíná u ATC Merkur Pasohlávky a pokračuje k přírodní památce Betlém, a pak dále k přírodní památce Dolní Mušovská luh.
Naučná stezka vás provede zajímavými místy, v nichž můžete spatřit památky z doby paleolitu, čili z éry lovců mamutů, doby římské a raného středověku. Má 8 zastavení. Celková délka trasy je 5 kilometrů.
Jednou z několika vinařských stezek na Jižní Moravě je i ta Pavlovická, 3 kilometry dlouhá, která má celkem 7 zastávek. Stezka je zaměřená na to, aby vás seznámila s vinařskou obcí a s historií zdejších vinic i vinařství. V Létě se zde pravidelně konají dny otevřených sklepů, při nichž můžete navštívit sklepy zdejších vinařů.
KAM ZA TURISTIKOU?
11 kilometrů dlouhá trasa vede na hrad Děvín, ale je možné jej spojit i s jiným turistickým okruhem, který stezkou rovněž prochází. Na trase je umístěno 15 informačních panelů. Z Děvínu je pak nádherný pohled do širokého okolí.
Jantarová stezka, Greenway Krakow-Vídeň, je stěžejní cyklostezkou, která kopíruje původní obchodní trasu tzv. Jantarové trasy, jež spojovala Krakov, Brno a Vídeň. Celá stezka je protkána hustou sítí kulturních a přírodních zajímavostí na území severní Moravy (Beskydy, Žermanická přehrada, CHKO Poodří), Moravský kras (Punkevní jeskyně, Macocha), Pálavské vrchy (Novomlýnské nádrže, Lednicko-Valtický areál) a další místa.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Přímo z kempu v Pasohlávkách můžete vyrazit na romantickou večerní vyhlídkovou plavbu. Se sklenicí dobrého vína se z paluby lodi můžete kochat krásnou krajinou i čilým životem na březích nádrže. Vřele doporučujeme, je to skutečně nezapomenutelný zážitek.
KAM ZA HISTORIÍ?
Jistým mementem mori je mušovský kostel svatého Linharta, který stojí uprostřed Věstonické nádrže u Ivaně u Pohořelic. S pevninou není vůbec spojen, protože zde nejezdí ani žádná pravidelná lodní doprava. Je vzpomínkou na původní obec, Mušov, která v sedmdesátých letech minulého století musela ustoupit výstavbě Novomlýnských nádrží. Zničen byl v té době i významný lužní les s vzácnými druhy mokřadní fauny i flóry. Zachován tu byl pouze malebný kostelík, který se nachází na malém ostrůvku uprostřed přehrady. Kostel byl zde vystavěn na začátku 13. století. Původně byl menší, ale postupně byl rozšířen o starý presbytář a kněžiště, následně se postavila i nová severní věž. Byl to patron vězňů a zločinců. Celý ostrůvek je přírodní rezervací.
Hrad Děvičky je zříceninou, která se hrdě tyčí na výrazném kopci Děvín v CHKO Pálava. Tato dominanta kraje dříve bývala gotickým královským hradem. Původní hrad tu byl postaven v roce 1222. Bohužel z hradu se tu do dnešních dnů dochovaly pouze dvě obvodové zdi, spousta vnitřních zdí a zasypané sklepy.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Výstava se nachází ve zdejším kempu Pasohlávky a je věnována především nálezům, které tu zanechala X. římská legie, která tu byla v druhém století. Její hlavní stanoviště je na Hradisku, což je jedna z nejpozoruhodnějších lokalit na našem území a je to i jediné místo u nás s památkami antické architektury. Otevřeno je zde květen, červen, září a říjen po domluvě a v červenci od 8-20 hodin.