Aquapark nabízí kromě 3 bazénů i stometrový tobogán a dvacetimetrovou trojskluzavku. Užít si zde můžete i umělé vlnobití, proudový kanál, chrliče, bublinky a kamikadze. V areálu naleznete dětský bazén, lezeckou stěnu, volejbalové, nohejbalové, basketbalové hřiště, tenisový kurt, ping-pongový stůl, minigolf a hřiště pro petanque.
Další možností koupání je oblíbené rekreační centrum, kterému se říká Plumlovská přehrada. Hráz se nachází na řece Hloučele a jde vůbec o jednu z nejstarších přehrad v České republice. Postavena byla proti povodním. Přehrada stojí v místě dvou rybníků. V nedalekém okolí se nachází zámek Plumlov.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Lyžařský areál Kladky patří k nejbližším lyžařským areálům k Prostějovu. Určen je pro malé i velké, zkušené i nezkušené lyžaře. Středisko se nachází za obcí Kladky v malebném prostředí Kladecka. Při dobré viditelnosti odtud máte možnost vidět Praděd. V areálu je červená sjezdovka s modrým dojezdem, dlouhá 710 metrů. Zdejší sjezdovka patří k těm nejdelším v okolí. Sjezdovka je obsluhována dvěma vleky. Jedním z nich je POMA. Celá dráha je osvětlena a reálné je i večerní lyžování. Areál je vybaven zasněžovacím systémem.
KAM S DĚTMI?
Renesanční zámek stojí v centru města, přesněji na západní straně náměstí a patří k těm nejvýznamnějším památkám města i Olomouckého kraje. Zámek je patrová čtyřkřídlá budova s malým obdélníkovým nádvořím. Zasazen je do městských hradeb. Bohužel jej však vypálili Švédové, což mělo za následek, že pak sloužil už jen jako sýpka a obydlí úředníků. Na počátku 19. století tu pak byla zřízena textilní manufaktura. Naštěstí ho v roce 1868 získala rodina Chmelařových a udělala z něj centrum českého kulturního života. Na přelomu století jej odkoupila pak Záložna a zastavárna. Celý zámek zrekonstruovala, vyzdobila sgrafity a proměnila jej v muzeum, kterým je dodnes.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Hledáte krásné místo, kde byste si mohli odpočinout? Doporučujeme vám botanickou zahradu, v níž naleznete regionální flóru. Roste zde 1500 rostlin. Zahrada je nejhezčí na jaře, v létě a na podzim. Vstup je zdarma.
Park založil v roce 1932 mecenášem Theofilem Kolarzem po němž dodnes nese jméno. Projít se tu můžete stromořadím bříz, které nikde jinde u nás nenajdete. V parku jsou i vzácné stromy jako magnólie nebo lípa americká. V západní části parku stojí Lidová hvězdárna.
Pěknou procházkou je ta, která vede po naučné stezce podél říčky Hloučely. Stezka začíná u mostu na Olomoucké ulici s dále pokračuje po červené turistické značce od hlavního vlakového nádraží směrem k Plumlovské přehradě. V současné době je tato oblast chráněna jako Niva Hloučely. Vidět zde můžete kupříkladu kalouse ušatého, puštíka obecného nebo ledňáka říčního. Dříve tato oblast nesla jméno Wolfovy sady.
KAM ZA TURISTIKOU?
Výlet na zámek Plumlov je dlouhý zhruba 8 kilometrů (jedním směrem). Dostanete se sem po pěší turistické stezce anebo cyklostezce. Pokud byste byli unavení, zpět se můžete vydat autobusem. Plumlov se nachází v rekreační oblasti na úpatí Drahanské vrchoviny.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Domluvte si exkurzi v podniku Starorežná Prostějov, dozvíte se zde zajímavé věci. Projdete si výrobnou i částí sklepů, kde je uskladněno statisíce litrů špičkových lihovin. Historie této palírny sahá až do 16. století, takže se zdejší expozice věnuje i její historii. Součástí je i malá ochutnávka. Výrobky si pak můžete zakoupit i ve zdejší podnikové prodejně.
KAM ZA HISTORIÍ?
Na hlavním náměstí, v bývalé renesanční radnici, dnes najdete muzeum Prostějovska. Návštěvníci se zde mohou seznámit s národopisem regionu, geologickými a archeologickými nálezy a také se tu můžete pokochat úctyhodnou sbírkou hodin.Speciální expozicí je ta věnovaná Jiřímu Wolkerovi. Pod muzeum Prostějovska v současné době spadá rovněž i Umělecká galerie města Prostějova a Špalíček.
Národní dům je významnou kulturní památkou České republiky, jež pochází z dílny architekta Jana Kotěry. Jde o vrcholné dílo české secese a patří k dominantám města. Do dnešních dnů je také i hlavním kulturním společenským centrem. Uvnitř se nachází hodnotný soubor uměleckých děl na nichž se podíleli přední čeští malíři. V současnosti se tu konají divadelní představení, koncerty, plesy, společenské večírky, obchodní setkání, vernisáže a výstavy. Mimo jiné se zde konají i mezinárodní sochařská sympozia.
Špalíček je bývalým domem ghetta. Budova má barokní úpravu. Uvnitř naleznete expozici věnovanou židům v Prostějově a významnému rodákovi Edmudovi Husserlovi. Dozvíte se zde zajímavé informace o dalších židovských domech, synagogách, škole, řemesle a průmyslu.
Novou radnici najdete v Prostějově na náměstí T. G. Masaryka, které dominuje 66 metrů vysoká věž s orlojem. Zdejší hodinový stroj i orloj je unikátem, jedním ze čtyř druhů u nás. Nová radnice je dílem Karla Huga Kepky a postavena byla na počátku 20. století. Interiéry radnice jsou bohatě zdobené. Na obložení se zde rozhodně nešetřilo. Do sedmi pater věže vystoupíte po točitých schodech. Z vrcholu je krásný výhled do všech stran.
Zdejší ghetto bývalo druhé největší na Moravě. Jeho počátky sahají až k roku 1454. Usazovali se zde židé vypovězení z Olomouce a z dalších královských měst. Hlavní jeho část se rozkládala mezi bývalým augustiniánským klášterem a jižní stranou městských hradeb.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Zdálo se, že tradice textilnictví, která zde byla již od roku 1491 jednou pro vždy skončila. Značka patřila k těm největším evropským producentům konfekce, bohužel v roce 2010 podnikl padl do konkurzu. Padla dokonce i továrna. Pravdou však je, že v roce 2013 část podniku, továrnu v Jeseníku odkoupila švédská firma Cavaliere, kteří se rozhodli značku zachránit a v tvorbě pokračovat. Říká se, že městem módy už není Prostějov, ale Jeseník. Nutno však říct, že v Prostějově stále ještě je Móda Prostějov, Střední škola designu a módy, Koutný Prostějov, STYL MODA a řada dalších oděvních podniků, takže jde o celkem liché tvrzení. Milovníci módy, zejména pánských obleků, si zde stále přijdou na své.