Nenechte se oklamat, může se vám sice zdát, že jde vedle pěti velkých lyžařských center jen o nějaké malé letovisko, ale pozor, jsou zde prvotřídní sjezdovky s převýšením až 700 metrů, což je na české poměry naprosto jedinečné. V místě jsou tak sjezdovky různých obtížností. V okolí města se vyskytuje i dostatek kvalitních cvičných terénů. Centrum má hned několik středisek (Horní Domky, Lysou horu, Modrou Hvězdu a Studenov).
Lyžařský areál Horní Domky se rozkládá v Horní Rokytnici na jižních svazích Lysé hory. Areál se svými sjezdovkami a vybaveností řadí k těm nejlepším v České republice. Provozuje jej Spartak Rokytnice. Je oblíben pro svou různorodost a rozlehlost. Dopravu zajišťují dvě čtyřsedačkové lanové dráhy a 6 tyčových vleků. Zdejší čtysedačková lanovka je ojedinělá tím, že jako jediná v Česku vede do I. zóny KRNAP, kde je u vrchní stanice místo nástupu na Krkonošskou magistrálu. Sjezdovky tu dosahují celkové délky 14,4 kilometrů.
Ski areál Studenov je snadno dostupný hned z centra Rokytnice nad Jizerou a je oblíben pro své mírné a poměrně široké svahy, které jsou ideální pro začátečníky, středně zdatné i zdatné lyžaře. Oblíben je i mezi snowboardisty. Provoz tu zajišťuje hned několik provozovatelů. Z konečné stanice LV 1000 se snadno napojíte na běžeckou Krkonošskou magistrálu. V místě je půjčovna lyžařského vybavení, skiservis, restaurace a rychlé občerstvení a několik lyžařských škol. V zimě sem jezdí bezplatný skibus.
Skiservis provozuje ve dvou lokalitách Rokytnice nad Jizerou celkem 7 lyžařských vleků. Jde převážně o volná prostranství ve skiareálu Studenov a Horní Domky. Plochy jsou určené především rodinám s dětmi a začínajícím lyžařům. U každého střediska se nachází i lyžařské školy. Všechny jejich svahy jsou dle potřeby uměle zasněženy. V provozu mají ski servis, úschovny i půjčovny vybavení.
Ski areál Pařez je propojen se Studenovem a nabízí levné a kvalitní ubytování pro rodiny s dětmi. V nabídce má také školní a lyžařské kurzy, možná je i škola snowboardingu. K dispozici tu máte dva vleky o délce 370 a 320 metrů s převýšením 50 metrů. V areálu je rovněž i parkoviště, kiosek, posezení přímo na svahu, toalety.
V těsné blízkosti náměstí v Horní Rokytnici nad Jizerou je Skiareál Modrá hvězda. Zdejší areál má společnou jízdenku s areálem Bahýnka. V areálu se nachází lyžařský koberec pro děti. Zdejší sjezdovky jsou vhodné pro začínající lyžaře, snowboardisty a rodiny s dětmi. O přepravu dětí se stará provazový vlek. Sjezdovky jsou osvětleny a nabízí večerní lyžování.
Jen 150 metrů od náměstí v Rokytnici nad Jizerou je další lyžařský areál, který je vhodný pro rodiny s dětmi i ostatní lyžaře. Na své si tu přijdou i snowboardisté. Sjezdovka je pečlivě udržována. Vedle lyžování je tu možné i sáňkovat a bobovat. V místě se nachází občerstvení, lyžařská škola, provázkový vlek pro děti, restaurace i parkování.
Parádní zábavu v Horní Rokytnici nad Jizerou zajišťuje i zdejší snowtubing. V místě je reálné denní i noční lyžování. O dopravu zdejších lyžařů se stará vlek typu POMA. V místě je bufet i úschovna zavazadel.
Skiareál se rozkládá na úpatí nejvyšší rokytnické nejvyšší hory Kotel. Areál nabízí lyžování pro rodiny s dětmi a snowboardpark. Možné je tu i večerní lyžování. O přepravu se stará nekonečný lanový vlek a 250 metrů dlouhý vlek. Využít zde můžete i služeb lyžařské školy.
V regionu jsou rovněž i upravované běžecké tratě, kterých je více než 500 kilometrů. Okruhy jsou nenáročné a zvládnou je i méně zdatní běžkaři. Trasy pro zdatnější vedou přes Studenov na Dvoračky. Nedaleko vrchní stanice lanové dráhy na Lysou horu máte značenou Krkonošskou lyžařskou magistrálu.
KAM S DĚTMI?
Skvělou a nenáročnou procházkou je ta, která vás provede po dávných stopách pašeráků. Stezka je dlouhá 1,3 kilometru a začíná na Dolním náměstí v Rokytnici nad Jizerou a jde po žluté turistické značce. Nutno je však počítat s poměrně náročným stoupáním. Má celkem 4 zastavení.
Tento výlet je reálný i pro kočárky. Výchozí bod najdete na Dolním náměstí v Rokytnici nad Jizerou. Trasa vede kolem radnice a Kulturního domu, dále pak po žluté na rozcestí pod Stráží, kde zahnete vlevo a vydáte se po modré. Po dalších 300 metrech sejdete z modré a vyšlápněte si až vzhůru na rozcestí. Odtud se pak po žluté dostanete přes stezku Dřevosochání k Muzeu a Galerii Starý kravín. Když pak půjdete dále po žluté, dostanete se až na Háskov.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
V minulosti šlo o jeden ze strážných vrchů, které okolní vesnice varovaly před vpádem nepřítele. Zdejší ohňové poselství bylo vidět až do Středních Čech a na Kozákov. Zdejší skalní vyhlídka je 778 metrů nad mořem a nabízí krásný pohled do krajiny, na celou Rokytnici, Lysou horu i Kotel.
KAM ZA TURISTIKOU?
Výlet do Harrachova začíná na rokytnickém náměstí, odkud se vydáte po zelené turistické značce. Trasa je o stálém stoupání do kopce až na Krásnou vyhlídku, kde si můžete odpočinout. Na křižovatce se vydáte vlevo po zelené. Cesta vás zavede až do Harrachova. Zpět do Rokytnice se můžete vydat po stejné trase anebo po Krakonošově cestě na Ručičky, odkud se po žluté vrátíte z kopce dolů do Rokytnice.
Naučná stezka Okolo Rokytnice je dlouhá 11 kilometrů je nenáročná a zvládnou ji jak pěší, tak i cyklisté. Provede vás malebnou krajinou Rokytnicka. Stezka se pyšní pěknými výhledy na celé údolí Rokytnice, Krkonoše i Jizerské hory. Má celkem 12 zastavení. Velkou výhodou je, že okruh nemusíte projít celý, ale zároveň si jej můžete i prodloužit i o procházku na vyhlídku Stráž.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Muzeum se věnuje přiblížení dřívějšího nelehkého života v Krkonoších. Vedle stálé expozice se tady konají výstavy místních umělců, ale i celorepublikově známých osobností.
KAM ZA HISTORIÍ?
Zdejší kostel sv. Michala vznikl v místě původního dřevěného protestantského kostela z roku 1598. Tento nový kostel byl dostavěn v roce 1758 na popud Ernesta Quida Harracha. Zajímavý je pro své sluneční hodiny.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Mezi Lysou horou a Kotlem prochází první linie prvorepublikového pohraničního opevnění, jež je tvořená řopíky, malými betonovými pevnostmi. Jde o malé železobetonové pevnůstky lehkého opevnění, které vznikly v třicátých letech minulého století. Všechny se nachází v I. zóně národního parku, kam je zakázán vstup mimo značené cesty. U jednoho z objektů při cestě od Vrbatovy boudy k prameništi Labe je zřízena tabule s popisem a určením této pevnůstky.