Okolo Žulové, Vápenné a Vidnavy se nachází velký počet zatopených lomů, které se mohou pochlubit čistou vodou i tím, že je zde možné se koupat. Pozor však, na vlastní nebezpečí! Jde o jedno z největších lákadel Rychlebských hor.
Na úpatí Žulového vrchu je poněkud skrytý Arcibiskupský lom, který není příliš využíván ke koupání. Jde o jedno z nejvýznamnějších lokalit raka říčního. Jedním z nejkrásnějších zdejších lomů je Kaolínka u Vidnavy, jež připomíná zmenšené Velké kanadské jezero. Břehy i blízké okolí je zbarveno do bíla. U obce Červená Voda se nachází lom Rampa, jen patří k těm nejvyhledávanějším. V okolí je několik stále funkčních lomů. Stachlovický lom je sice menší, ale jeden z nejlepších pro vodní radovánky. Bohužel jej již několik let trápí zelená voda. Lom je vybaven lanovkou pro skákání do vody. Transgranit se nachází nedaleko Žulové. Těžilo se zde do roku 1998. Zůstala tu kována a přístřešek pro kamenickou výrobu. Vaněk je vyhledávaný pro koupání i táboření. Najdete jej směrem na Javorník.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Ski areál se nachází u horské chaty KASTE. V místě mají návštěvníci k dispozici 4 sjezdovky (3 červené a jednu modrou) o celkové délce takřka 3000 metrů. O přepravu lyžařů se zde starají 3 vleky. Sjezdovky jsou pravidelně upravovány a zasněžovány. Jedna ze sjezdovek pak nabízí i večerní lyžování. V místě se dále nachází půjčovna a servis lyží a lyžařská škola.
Dalším areálem je Skiareál Miroslav, kde je 5 sjezdovek červené a modré obtížnosti. Jednu trasu tu má vyhrazen i snowpark. Nejdelší sjezdovka je dlouhá 800 metrů. O přepravu se zde starají 2 vleky a 1 lanovka. Svah je zasněžován a pravidelně upravován. Díky umělému osvětlení je zde reálné i večerní lyžování. V místě se nachází půjčovna i servis lyží, lyžařská škola a dětské lano.
Ski areál patří k těm nejkrásnějším místům v Rychlebských horách. K dispozici tu máte 3 sjezdovky o délce 500, 1200 a 1100 metrů. Jejich obtížnost je červenomodrá. Přepravu zde zajišťuje jeden vlek a jedna lanovka. Zdejší tratě jsou uměle zasněžovány a pravidelně upravovány. Díky osvětlení je zde možné lyžovat i ve večerních hodinách. V areálu se dále nachází i servis lyží, lyžařská škola a dětské lano. Paprsek má jeden z největších snowparků v republice. V okolí se nachází i upravené běžecké tratě.
KAM S DĚTMI?
Jeskyně se nachází v Rychlebských horách asi 2 kilometry od Lipové-Lázně. Jde o největší jeskynní systém v České republice vzniklé rozpouštěním mramoru. Jeskyně se vyznačují vysokými úzkými chodbami s menšími dómy. Délka prohlídkové trasy je 390 metrů.
Jednou z nejstarších jeskyní ve střední Evropě je jeskyně Na Špičáku. Je to 400 metrů dlouhý systém, v němž můžete spatřit nápisy i malby. Jeskyně Na Špičáku byla známá již ve 14. století. V roce 2014 tu byla zrestaurována renesanční malba v centrální části jeskyně. Zpřístupněna široké veřejnosti byla již v roce 1884, kdy již byla i elektricky osvětlena. Nejunikátnější zde jsou prostory vzniklé v devonských mramorech, tedy před 350-380 miliony let. 220 metrů trasy je bezbariérová.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Ve Vápenné, v osadě Zelená hora, se nachází nejznámější zatopený lom v oblasti. V lokalitě jsou volně k nalezení až 12 centimetrové plovoucí hessonity-granáty. Lom najdete východně od obce Vápenná na levé straně silnice vedoucí do osady Zelená Hora.
KAM ZA TURISTIKOU?
Latzelova stezka vás provede krasovou oblastí Rychleb. Na trase se dozvíte více informací o krasu, těžbě vápence i jeho vzniku. Trasa je dlouhá 9 kilometrů, má 8+3 zastavení u informačních panelů a vede z Vápenné přes Polku, Lesní Čtvrť, Ztracené údolí, sedlo pod Kopřivovým až do Horní Lipové.
Rychlebské stezky byly vytvořeny na více než 100 let starých turistických chodnících. Jde o trasy pro horská kola. Trasy vedou neschůdným balvanitým terénem. Zdolat je není nic jednoduchého. Jde o úzké cesty, které vyžadují technické ježdění.
KAM ZA ZÁBAVOU?
8 kilometrů dlouhé Lipovské stezky najdete nedaleko lázní Lipová. Jsou to méně náročné stezky než Rychlebské stezky. Jsou vhodné i pro děti. Lipovské stezky jsou příměstským trailcentrem, kde se jezdí po štěrku. V místě je i bike škola.
KAM ZA HISTORIÍ?
Zámek Jánský vrch stojí nad městem Javorník a patří k těm nejzachovalejším památkám svého druhu v moravském Slezsku. Zámek se může pochlubit bohatým mobiliářem a uměleckými sbírkami od renesance po biedermaeier. Její největší chloubou je ta největší sbírka dýmek, která čítá na 1200 exponátů z 18. - 20. století.
Zříceninu gotického hradu najdete na vrchu přilba. Hrad byl vybudován ve 13. století, kdy měl strážnou roli. Měl za úkol hlídat solnou stezku jdoucí z Nisy přes Kladsko do Hradce Králové. Hrad však byl již od 15. století opuštěn a v 19. století již šlo o zříceninu. Částečně byl romanticky zrekonstruován.
Ve skutečnosti jde o hrad Frýdberk, který stál v obci Žulová již od konce 13. století. Šlo o sídlo loupeživého rytíře Jana Wüstehube, kterého se báli daleko široko. Ne o moc lepší byli jeho potomci a Haugwicové, jimž hrad na počátku 14. století postoupili. Klid přineslo až vykoupení hradu vratislavským biskupem. Ten jej nechal v 16. století přistavěn, leč ten byl brzy vypleněn Švédy a od té doby chátral. Nakonec byl v roce 1703 přestavěn na pivovar. V roce 1800 Franz Meisel z Vápenné věnoval místním peníze na stavbu kostela, avšak pod podmínkou, že musí do roku 1810 stát, jinak bude chtít peníze zpět. Stavba byla zahájena v roce 1809. Užívali přitom materiál z ruiny hradu. Kostel nakonec stihli dostavět. Jde o unikátní kostel, který nemá u nás obdobu. V čele je válcová věž o čtyřech patrech a hradní jádro pohltil klasicistní stavba kostela. Kromě bergfritu se zde dochoval oblouk hradby na severu, která slouží jako podezdívka presbyteria a most vedoucí ke kostelu. Na vrchol věže pak byla zasazena barokní zvonička. Na mostě stojí Panna Marie Neposkvrněná a svatý Jan Nepomucký. V roce 1904 muselo dojít k ukotvení kostela, protože se začaly odklánět od věž. Později se zde objevily 2 okenní vitráže. Ve věž jsou dnes 2 zvony a zajímavý hodinový stroj z roku 1920 od R. Thöndela.
Jen 9 kilometrů od Jeseníku se nachází zřícenina Kaltenštejn nebo také Hradisko. Jde o hrad stojící na skalnatém vrcholu a v minulosti býval mohutnou pevností. První zmínky o něm pochází z roku 1250. Hrad stojí nedaleko silnice na Vidnavu. Hrad měl 4 brány, mlýn i pivovar. Jeho součástí byla i konírna a palác spojený s věží. Do dnešní doby se dochovalo torzo hlásky. Dále tu jsou zbytky budov, hradeb i brány. Zřícenina je zarostlá lesem. Zánik hradu je spojen s rokem 1505, kdy král Zikmund nechal hrad pobořit a věž odstřelit. Zdivo pak sloužilo jako materiál pro přestavbu zámku Jánský vrch.
Lékárna U Černého orla ve Vidnavě stojí na náměstí městské památkové zóny. Lékárna byla založena již v roce 1769 a funguje dodnes v zachovalém secesním interiéru. Pro svou historickou hodnotu je vyhledávaná i turisty především z Jesenicka.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Zaniklá obec Hraničky údajně patří k těm nejkrásnějším místům Rychlebských hor. Dnes tu stojí jen jeden dům a starý kříž. Jinak je tu horská louka uprostřed pohraničního hřebene. Po válce odtud byli odsunuti skoro všichni. Nikdo sem však nechtěl. Lidé sem jezdili pro to, co se jim hodilo. Ves postupně rozebírali až ji v šedesátých letech minulého století dorazili ženisté, kteří zbylé stavby vyhodili do povětří. Jediný dům patří jedinému, kdo nemusel být odsunut, tedy lesnímu dělníkovi Franzovi Schlögelovi. I on však byl nakonec nucen přestěhovat se do vnitrozemí. Po letech se sem vak vrátil a nastěhoval se zpět do svého domu. Vesnička to bývala pěkná. Místní se živili nejen prací v lese a pastevectvím, ale i sběrem travního semene, což bylo vysoce ceněno. Dostanete se sem po hřebeni Rychlebských hor, ale i z údolí z Nových Vilémovic nebo Vojtovic. Více je známá turisty z polské strany.