Nádherný zámek v Rychnovu nad Kněžnou je dílem Jana Blažeje Santiniho. Patří díky tomu k těm nejkrásnějším barokním zámkům v Čechách. Velkou chloubou zámku je obrazárna se skvosty českého i světového malířství od 15. století. Zajímavá je sbírka zbraní z 18. století. Opomenout nesmíme ani stylový nábytek, porcelán nebo sklo z kolowratských skláren.
Rychnovské muzeum hraček je ideálním místem pro děti. Muzeum je umístěno do místní radnice, která stojí na zdejším náměstí. Pozitivní také je, že expozice se neustále rozšiřuje. Část muzea se věnuje Magdaleně Dobromile Rettigové. Chloubou Muzea hraček je 120 centimetrová panenka z roku 1890.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Pěknou procházkou u Rychnova nad Kněžnou je 6 kilometrů dlouhá ovocná stezka, která vede z Rychnovské Lhotky přes Synkov-Slemeno až do Libel. Trasu doprovází 9 zastavení a 9 informačních tabulí. Cestou můžete natrefit na vyhlídkové altánky i odpočinková místa.
KAM ZA TURISTIKOU?
Jen kousek za městem se nachází v překrásném údolí Javornického potoka lesopark Včelný. Lesopark je vyhlášený pro svou krásu i romantiku. V areálu se nachází přírodní koupaliště a řada cyklistických stezek i pěších tras. Areál je ideálním místem i pro běžky. Lokalita je známá pro Ivanskou skálu, vyhlídkový altán i malou umělou jeskyňku s figurou poustevníka Ivana, který zde před časem pobýval a skrýval se před pronásledováním. K nejvyhledávanějším místům však patří romantické Ivanské jezero s ostrovem. Nádrž zde byla postavena v roce 1907. Je 82 metrů dlouhá a kdysi tu bývala i plovárna s půjčovnou lodiček. Dnes slouží k ochraně před povodněmi a k rybářským účelům. Od jezera pak vede dál i stezka k bývalému lázeňskému výletnímu místu Studánka. Místo bývalo užíváno k lázeňským účelům. Nad jednou ze studánek je kaple. V místě byly lázeňské budovy i restaurace, které zde byly vystavěny v 18. století, známé a vyhledávané široko daleko. Dnes to je ideální místo pro procházku, výlet i cyklo projížďku.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Historie zdejšího pivovaru sahá až do 16. století, kdy byl postaven Trčkův zámek. Později ho Kolovratové přebudovali v pivovar. V roce 1918 pivovar od Kolovratů zakoupil Jan Mikš, zkušený to sládek, který procestoval celý svět a všude se učil, jak se dělá pivo. Pivovar se tak velmi brzy stal jedním z nejlepších pivovarů v zemi. Bohužel po válce byl pivovar znárodněn a v roce 1962 byl dokonce i zrušen. Vybavení bylo odstraněno a místo se proměnilo v sodovkárnu. V roce 1993 byla zdejší sodovkárna v dost zchátraném stavu restituován rodině Mikšových. Ten objekt zrekonstruoval a v roce 2008 uvedl do provozu. V místě je teď sodovkárna, moštárna a palírna. Od roku 2015 se tu vyrábí také Cider. V roce 2008 zde vznikla i firma Městský Podorlický pivovar, jehož minoritním společníkem je i město. Pivovar dnes nabízí i exkurzi, v jejímž rámci máte možnost prohlédnout si historické prostory pivovaru, jeho moderní vybavení a blíže se tu seznámíte s vařením piva. K vidění je tu varna, spilka s kvasnými káděmi, pivní sklep. Prohlídku je možno spojit i s prohlídkou lihovaru. V místě můžete ochutnat nejen pivo, ale i pálenku nebo cider. Zájemci by se předem měli objednat.
Muzeum Orlických hor má ve svých depozitářích na 70 000 sbírkových předmětů. Věnuje se archeologii i přírodovědným sbírkám. Jeho součástí jsou však od roku 2003 i galerie. Muzeum je umístěno v budově bývalých kasáren. Prohlédnout si zde můžete hned několik expozic
KAM ZA HISTORIÍ?
Kostel svatého Havla byl postaven v románském slohu ve 14. století. Existují však názory, že zde stál již v 11. století a zdejší oltář pochází ze století čtrnáctého. Ale to asi není pravda.
Památník Karla Poláčka je umístěn v synagoze. Místo dokumentuje historii židovství v Podorlicku a také se věnuje Karlovi Poláčkovi. Synagoga zde byla postavena v roce 1782 poté, co tu předešlou zničil požár. Během druhé světové války byla hodně poničena a za komunismu se tu skladoval topný plyn. Opravy se budova dočkala až v devadesátých letech minulého století, kdy v ní pak bylo umístěno muzeum.
Kostel stojí v areálu zámku. Postaven byl v 16. století krátce před výstavbou zámku. Sloužil jako hrobka rodu Betenglů. Kostel byl hodně poškozen v průběhu třicetileté války. Za svou současnou podobu vděčí architektovi G. Santinimu. Bohužel po požáru v 18. století byl přestavěn do neogotické podoby.
Tuto hřbitovní novorománsko-byzantskou kapli postavenou na půdorysu řeckého kříže, nechal v 19. století postavit Hanuš Kolovrat. Zdejší hřbitov byl zrušen v sedmdesátých letech minulého století. Dochovaly se tu jen 4 barokní náhrobky a pomník vojáků z války.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
V blízkosti kostela nejsvětější Trojice byla v 17. století vystavěna zvonice, která se pyšní třetím největším zvonem v Čechách. Zvon Kryštof váží takřka 7 tun a je dílem Jana Benešovského z Moravské Třebové. U zvonice je pak zámecký parčík zvaný Slavín s bystami slavných a významných osobností Rychnova nad Kněžnou.