Přehrada Seč je tou největší a nejvyhledávanější rekreační oblastí v Pardubickém kraji. Nabízí spoustu sportovních aktivit. V její blízkosti se nachází mnoho historických památek, hradů, zámků, rozhleden a dokonce také jeden skanzen. Samotná přehrada skýtá možnost přírodního koupání i koupání v bazénech, rybolov, jachtaření a surfování. U přehrady jsou půjčovny loděk, šlapadel, kol a dalších sportovních potřeb. Přehradu obklopují hluboké lesy protkané turistickými, cyklistickými a běžkařskými stezkami.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
SKI areál Hluboká se rozprostírá v nadmořské výšce 580 metrů. V místě máte k dispozici sjezdovku dlouhou 400 metrů o převýšení 60 metrů. O přepravu zdejších lyžařů se pak stará vlek typu POMA a malý lanový vlek. Sjezdovka je technicky zasněžovaná a pravidelně upravovaná. Vzhledem k tomu, že je osvětlená, můžete si tu vychutnat i večerní lyžování. V místě se nachází parkoviště a občerstvení.
V okolí Seče, Sečské přehrady i Železných hor naleznete celou řadu běžeckých tras. Jednou z nich je kupříkladu ta, která vede z Krásného okolo Prosíčky na Ústupky a zpět. Běžkařská trať je dlouhá 15 kilometrů. Přímo ze Seče pak vede další trasa, která prochází po hřebenech okolních kopců. 2 další běžkařské okruhy pak prochází loukami okolo Kovářova. Celkově jsou tyto tři trasy vedoucí okolo Seče dlouhé zhruba 10 kilometrů. Mimo těchto zmíněných tras se ve zdejším mikroregionu vyskytují ještě další 4 trasy. Všechny trasy jsou nenáročné, vhodné i pro začátečníky. Bohužel však musíme upozornit, že ani jedna nebývá upravená.
KAM S DĚTMI?
Obora Žleby se nachází v areálu zámeckého parku vzdáleného pouze 10 minut pěší chůze od státního zámku Žleby. Ten je pak jen 15 kilometrů od Seče. V oboře máte možnost spatřit na 80 bílých jelenů. Nejsou zde však jenom jeleni, kromě nich zde žijí také dravci, sovy, divoká prasata, mufloni, daňci, siky, divocí krocani a srnčí zvěř.
Pokud chcete svým dětem udělat skutečnou radost, doporučujeme s dětmi navštívit Hipologické muzeum ve Slatiňanech. Zdejší muzeum se věnuje výhradně koním. Chloubou muzea je významná sbírka obrazů s koňskou tématikou z 18. a 19. století. Muzeum je od Seče vzdáleno 18 kilometrů.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Jedním z nejhezčích míst v Železných horách je zřícenina hradu Oheb. Zřícenina se hrdě vypíná nad Sečskou přehradou. Původně zde však byl výrazný ohyb řeky Chrudimky, který také dal jméno hradu. Hrad Oheb zde vyrostl ve 14. století za účelem ochrany okolního majetku. Původní hrad byl přístupný pouze z východu. Jeho existence však byla poměrně krátká. Již v roce 1499 se totiž uvádí, že je opuštěný a v roce 1533 zcela pustý. Zbytky hradu jsou dnes ze tří stran obklopeny přehradou. Do dnešních dnů se zachoval polozasypaný příkop na severovýchodní straně, zbytky hradeb, věž se zbytky vstupní brány, dvě dělové bašty, zbytky věže a sklepy. Celý areál je prorostlý lesem. Místo je však velmi romantické a skýtá nádherný výhled na přehradu i Železné hory. Návštěvu zříceniny si můžete prodloužit, když se pak vydáte po modré turistické značce na Ústupky, kde se dostanete až k hladině vodní nádrže.
KAM ZA TURISTIKOU?
Trasa je dlouhá 22 kilometrů a má 15 zastavení. Trasa vede ze Seče přes Třemošnici až do Ronova nad Doubravou. Stezka prochází Železnými horami a Národní přírodní rezervací Lichnicí-Kaňkovy hory. Výlet vede krásnou přírodou a nabízí zajímavé pohledy.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Seč, to je především krásná příroda, a proto vás zveme především do přírody. Vedle naučné stezky jdoucí Železnými horami, je velmi zajímavá Naučná stezka krajem Chrudimky je dlouhá 82 kilometrů a abyste ji prošli, potřebujete k tomu minimálně 2 dny. Trasa vede okolo řeky Chrudimky a vede přes Žďárské vrchy a Železné hory. Stezka vede od pramenu Chrudimky, který je u Filipova a dále pokračuje vede přes Vysočinu až do Chrudimi. Cestou projdete řadou vyhlášených přírodních lokalit. Stezka má 31 zastávek. Trasu je možné zdolat na kole i pěšky.
KAM ZA HISTORIÍ?
Zámek v Seči byl postaven v 16. století Václavem Robmhápem. Původně šlo o jednopatrovou budovu, jež byla zdobena erby rodu Zárubů a Valdštejnů. Bohužel Zárubové museli z náboženských důvodů v roce 1628 opustit zemi a své panství narychlo prodat. Tehdy se k panství dostal František de Couriers. Od té doby už nebyla rezidencí, ale pouhou hospodářskou budovou. Od té doby to šlo se zámkem z kopce. Buď sloužil k potřebám dvora, byl zanedbán anebo byl skladištěm a sýpkou. V roce 1852 požár zničil první dřevěné patro zámku. Dřevěná část zámku pak již už nebyla obnovena a zámek získal dnešní podobu. Po roce 1948 se zde usídlil národní úřad. Městský úřad zde ostatně sídlí dodnes.
Pozdně renesanční kostel svatého Vavřince najdete na náměstí. Postaven byl v první polovině 17. století. V kostele najdete erby rodu Zárubů a Valdštejnů. Hlavní oltář pochází z roku 1682. Kazatelna je zdobena sochami Víry, Naděje a Lásky. Zdejší křtitelnice vás zujme svým neobvyklým tvarem. Ve věži jsou pak 3 zvony, přičemž ten největší pochází z roku 1828 a je vysoký 75 centimetrů a jeho průměr je 1 metr. Zdobí jej reliéfy svatého Jana Nepomuckého a svatého Floriána.
Jde o rokokový lovecký zámeček rodiny Schonfeldů a Berků z Dubé, který v roce 1750 vystavěl Karel Josef Schmiedl ze Schmieden. Zámeček má obdélnou přízemní stavbu s dřevěnou věžičkou. V roce 1959 zámek zakoupila kongregace Školských sester svatého Františka a upravila jej na Charitativní domov řádových sester. Interiér byl upraven životu řádových sester. Dnes prostory slouží k rekreaci a k duchovním programům hlavně pro sociálně znevýhodněné skupiny.
Vildštejn najdete asi jeden kilometr od Seče na stejnojmenné skále. Prvním majitelem a pravděpodobným zakladatelem byl Hrabiš z Paběnic. Prokazatelně zde stál již v roce 1315. Přístup do hradu byl těžký. Dostali jste sem pouze po dřevěných schodech nebo žebřících, které se v případě napadení snadno odstranily a zamezily tak nepříteli cestu, kudy se dalo vniknout do hradu. Do současné doby se dochovala část obvodového zdiva věžovitého paláce, zbytky hradeb a základové zdi. Zřícenina není oficiálně přístupná, viditelná je pouze z přehradní hráze nebo z vodní hladiny.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Severozápadně od obce Hoješín se nachází pozůstatky malého židovského hřbitova z 19. století. Poslední pohřeb se zde konal v roce 1919. Polední židovská rodina z obce odešla v roce 1940. Po druhé světové válce byl hřbitov zdevastován a většina náhrobků byla svržena do přehrady nebo byla odvezena. V roce 1962 tu byla zbořena márnice i obvodové zdi a byly odstraněny další pomníky. V roce 1980 odstranily náhrobky, které umístily do jámy u hřbitova. Dnes je tu již jen 7 náhrobků a v severní části zůstala kousek obvodové zdi. Hřbitov je volně přístupný.