Ski areál Špičák hledejte na Šumavě
Autor: Ski areál Špičák
Asi se divíte, proč vám to zdůrazňujeme. Inu proto, že byste se lehce mohli splést. Jedno lyžařské středisko s podobným názvem se totiž nachází i v Jizerských horách, Tanvaldský Špičák. Tak vězte, že tentokrát bude řeč o Špičáku šumavském. Najdete ho v obci Železná Ruda. Ano, tam kde v 50. letech působil Král Šumavy. Dnes však odtud můžete do Německa volně, třeba zrovna na běžkách. Šumavský Ski areál Špičák patří k těm nejlépe vybaveným, které v Česku existují. Na své si zde přijdou nejen milovníci klasického sjezdového lyžování, ale i snowboardisté a zejména běžkaři. Zima tu bývá nádherná a bílá až do pozdního jara.
Nejprve si probereme služby, abychom se pak mohli věnovat tomu, co vás asi zajímá nejvíce. Parkovacích ploch je dostatek, vyskytují se tu jak placená parkoviště, tak bezplatná. Ubytovacích i stravovacích zařízení je v Železné Rudě i pod svahem Špičáku dostatek. U vleků najdete také stánky s občerstvením přímo na sjezdovce. Půjčovna a servis lyžařského vybavení je samozřejmostí, dokonce si můžete nechat svoje lyže seřídit a otestovat v Rossignol test centru. Neumíte-li vy nebo vaše děti ještě lyžovat, můžete se nechat zapsat do lyžařské školy nebo školky. O vaši bezpečnost dbají příslušníci Horské služby, která má na Špičáku svoji stanici. Železná Ruda je zkrátka na turisty připravená, po lyžování můžete navštívit i tělocvičnu nebo některé z wellness zřízení, abyste své tělo zregenerovali a připravili na další zimní sportování.
Tak tedy sjezdovky. Ve Ski areálu Špičák je jich několik, od náročných až po ty snadné, včetně sjezdových tratí spojovacích. Začněme od sjezdovky nejnáročnější. Je označena černou barvou, měří 850 m a jmenuje se Šance. Pak je tu několik sjezdovek červených. Ta U Zalomeného je nejdelší, měří 1 475 m a hned po ní následuje Slalomová o délce 1 405 m. Ty ostatní jsou už kratší. Modrých sjezdovek je tu dokonce devět. Některé jsou sice tak krátké, že skoro nestojí za řeč a jsou určené spíše začátečníkům. Mezi modrými tratěmi se však vyskytuje i ta nejdelší, Turistická, která dosahuje délky přes 1 800 m. Pozor! Každý den po 16. hodině je vstup na sjezdovky zakázán, protože se upravují rolbou. Svahy jsou také uměle zasněžované, přestože na Šumavě bývá dost i přírodního sněhu. Ptáte se, zda můžete lyžovat i po setmění? Ale jistěže, takové lyžařské středisko jako šumavský Špičák přeci nemůže zaostávat za ostatními. K večernímu lyžování je určená sjezdovka zvaná Spodní Šance.
Teď přijdou na řadu snowboardisté. Těm je vyhrazen snowpark, dlouhý 400 m. Je opravdu velmi moderní. Na jeho vrchol dojedete vlekem poma, který je určen právě vám, snowboardistům. Snowpark má šest skoků, butterbox a minibutterbox, corner, dvojvlnu, kink box a minikluziště. Nudit se rozhodně nebudete.
A co děti? Ty mají k dispozici lyžařské hřiště na velmi mírném svahu, který je ohraničen a bezpečně zajištěn. Děti se svezou na pohyblivém koberci sunkid a k jejich pobavení je na svahu budou doprovázet pohádkové figuríny. Také je můžete zapsat do dětské školky a vyšetřit tak pár volných chvilek pro vlastní bezstarostné lyžování.
Přicházejí na řadu milovníci běžek. Je všeobecně známo, že Šumava je rájem běžkařů. Pro ty se tu rolbou upravují desítky kilometrů tratí. Existuje několik značených okruhů, z nichž některé vedou až do Německa. Tratě mezi sebou můžete libovolně kombinovat. Okolo Špičáku vede tříkilometrový běžecký okruh, ale dáváte-li přednost výletům, můžete se vydat třeba na 28 km dlouhý výlet Železná Ruda – jezero Laka –Železná Ruda.
Zbývá probrat vleky. Front u nich se obávat nemusíte. Můžete se vyvézt jednak čtyřsedačkovou lanovkou o kapacitě 2 400 osob za hodinu, nebo sedmi vleky, z nichž nejdelší vede na sjezdovku Spodní šance a má kapacitu 1 200 osob za hodinu.
Šumava je krásná v kterémkoli ročním období. V zimě má však obzvláštní kouzlo. Ski areál Špičák vám k zimním radovánkám můžeme směle doporučit.