V budově Švýcárny u Slatiňan je umístěno nové muzeum starokladrubského koně, které se věnuje chovu koní, kteří byli zapsáni na seznam UNESCO. Prohlédnout si tu můžete repliku stání pro koně z hřebčína v Kladrubech. Vyzkoušet můžete i jízdu v kočáře a v řízeném spřežení. Řada exponátů pochází ze sbírek z Národního hřebčína Kladruby nad Labem a také i ze zdejšího zámku a část pochází i ze sbírek soukromých sběratelů.
Hippologické muzeum je umístěno v prostorách státního zámku ve Slatiňanech. Udržován je Národním památkovým ústavem a územní památkovou správou na Sychrově. Stálou expozicí tvoří vědecká část a také i kůň v umění i Hospodářské zázemí zámku.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Zdejší zámecký park vznikl již na konci 18. století na popud majitele knížete Karla Auersperga. Park volně přecházel v lesopark a Slavickou oboru. Později zde vznikl i rybník. V areálu je několik zajímavých stavení, mimo jiné i komplex dětského hospodářství pro nenásilnou výchovu hospodaření auespergských dětí. Spatřit zde můžete i starokladrubské koně. V jihozápadní části lesoparku stojí Kočičí hrádek, což je miniatura hradu, kterou zde koncem 19. století nechala v lese za parkem postavit kněžna Vilemína Auerspergová.
V roce 2013 bylo zde otevřeno nové rosárium. Najdete ho v prostorách zámeckého zahradnictví. Existuje zde i prohlídkový okruh, který vás seznámí s historií parku a jeho zvláštnostmi.
KAM ZA TURISTIKOU?
Železné hory jsou rájem turistů i cyklistů. Celé území je totiž hustě protkáno turistickými a cyklistickými trasami. Vede tu i několik koňských jezdeckých stezek. Železné hory jsou rozčleněny na 80 významných geologických lokalit. K zajímavým místům, jež byste měli navštívit patří Toulcovy maštale, bývalé lomy na pískovec ve Škrovádu, Střemošnická stráň, nebo třeba poutní kostel v osadě Podskala.
Škrovád leží u řeky Chrudimky a jde o pískovce, který byl minulosti využíván k těžbě. Dnes jsou zde cvičné horolezecké stěny a lomy jsou povětšinou zavezeny. Horolezeckých stěn je tu na 500. Stěny dosahují výšky 10 až 20 metrů. Těm nejnáročnějším se říká Mučírna. Na nábřeží je postavena socha svatého Jana Nepomuckého. Na jižním okraji Slatiňan se nachází opuková stráň zvaná Hrobka. Na západ od obce je pak kopec zvaný Hurá, kam míří řada tras.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Ve Slatiňanech se nachází rovněž i kouzelný zámek, který je umístěn uprostřed anglického parku, jenž láká návštěvníky svou netradiční moderností a příjemnou atmosférou. Pochlubit se může i nejmladší zámeckou expozicí v zemi a zároveň i jednou největších hippologických sbírek na světě. Na jednom místě tak najdete zámek, hřebčín, rozsáhlý park, lesy se sportovišti, jeleny a muflony a třešňová alej spolu s alejí jedlých kaštanů. Zámek byl původně gotickou tvrzí. Stál zde již ve 14. století. Jde o rodinné sídlo Auerspergů, kteří zde sídlili více než 200 let až do svého vymření v roce 1942. Zámek nabízí hned několik expozic. Jednou z variant je i interaktivní prohlídka. Od roku 2013 je zde zpřístupněn i vyhlídkový ochoz zámecké věže, z níž je možno vidět nejen Slatiňany, ale i Chrudim a Železné i Orlické hory. Za dobrého počasí je tu možno spatřit dokonce i Krkonoše a Králický Sněžník.
KAM ZA HISTORIÍ?
K dominantám města patří kostel svatého Martina. Kdy byl založen není známo, stál zde však již ve 13. století. V 15. století byl po nájezdu uherského krále Matyáše značně poničen. Byl však opraven a barokně upraven. V 19. století zde byly vybudovány kryté chodby, jimiž byl spojen s křídlem zámku. Hlavní oltář zde zhotovil místní řezbář František Jirouš a obraz svatého Josefa namaloval akademický malíř Miller z Chrudimi.
Na jižním úpatí kopce Hůra, asi 3 kilometry od Slatiňan, nechal na přelomu 19. a 20. století kníže František Josef Auersperg vystavět kamennou vyhlídkovou věž, čili rozhlednu. Šlo o romantickou stavbu z které však po zrušení obory zbylo jen torzo. Rekonstrukce se dočkala až v roce 2013. Vyhlídková věž je dnes napojena na několik prohlídkových okruhů, včetně těch, které jdou ke Kočičímu hrádku anebo prochází okolo Kochánovických rybníků. Nedaleko se nachází i rekreační oblast Podhůra. Památka je zpřístupněna po celý rok.
Nedaleko Kočičího hrádku a výletní restaurace se nenachází pouze třešňový sad, ale i Návrší Vrchlického. Je to nenápadná vyvýšenina vytvořená několika skalisky, ozdobená pamětní deskou Jaroslava Vrchlického od Otakara Španiela. Za pěkného počasí je z návrší pěkný výhled do kraje. Bývalo to oblíbené místo Jaroslava Vrchlického. Sem chodil relaxovat a čerpal inspiraci ke psaní.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Slatiňany jsou spojovány především s koňmi, málokdo však ví, že je zde i alej s koňským kaštanem, která je doplněna i o Kaštanovník jedlý. Alej je dlouhá víc než kilometr a vede od křižovatky Chrudim-Seč až k bývalé Černé bráně. Ve spodní části sousedí se zámeckým parkem a v té horní je pro změnu obklopena pastvinami černých kladrubských vraníků. Jde o krásné místo, které vás okouzlí v jakémkoliv ročním období.