V pohraničním městečku Mikulášovice je umístěno zajímavé muzeum, jež je označováno za srdce nožířství. Dodnes je tu továrna na výrobu nožů. V muzeu jsou vystaveny historické exponáty i dobové fotografie. Vidět tu můžete i skutečné rarity, jako třeba 60 centimetrů veliký zavírací nůž.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Kunratická naučná stezka zde vznikla v roce 2011. Má celkem 5 zastavení, není nikterak náročná, ani dlouhá. Prochází Šluknovem přes Důl Schweidrich, Lesy města Šluknova, Arboretum Kunratice a Honitba Knížecí.
KAM ZA TURISTIKOU?
Nejsevernější rozhlednou v České republice je rozhledna Tanečnice, která se nachází poblíž Mikulášovic. Již v roce 1887 zde stála první dřevěná věž, kterou v roce 1903 zničila vichřice. Na vrcholu je pramen pitné vody. Je odtud rovněž i nádherný výhled na Saské Švýcarsko, České středohoří, Lužické hory, Krušné hory i Krkonoše. Dostanete se sem po modré z Mikulášovic. Strmější cestě, která sem rovněž vede, se říkalo “Bartmannova cesta”. Je zde rovněž i restaurace.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Historie tohoto pivovaru sahá až do roku 1560, kdy na pozemku pod Zeleným vrchem postavili pivovar, který zde stojí dosud. Pivovar můžete navštívit a prohlédnout si ho. Prohlídka trvá zhruba 60 minut a je spojena s představením výroby piva. Návštěva se koná pro minimálně 10 lidí. Exkurzi je nutno předem domluvit.
Sklárna byla v Lindavě vybudována v letech 1992-4 a základech bývalé německé soukromé manufaktury. V místě je 5 sklářských dílen, huť, formárna a brusírna. Součástí je i spřátelená krčma. Vychutnat si zde můžete i prohlídku sklárny.
KAM ZA HISTORIÍ?
Železniční most Vilémov je výjimečnou technickou památkou, jež byla vybudována v letech 1903-4. Je dlouhý 190 metrů a má také i 4 pilíře vysoké 21-29 metrů.
Ze 6 skalních hrádků v Českém Švýcarsku je ten, který se nachází ve Šluknovsku, největší a také i nejzáhadnější. Najdete ho u přehrady v obci Kyjov, kde se můžete rovněž vykoupat, asi 3 kilometry západně od Krásné Lípy. Pozor, podle posledních výzkumů však o hrad nešlo, šlo o sídlo spojené s těžbou železa. Neexistují o něm žádné záznamy. Pochází ze 14. století. Dostanete se sem po žluté značce z Krásné Lípy. Trasa je schůdná i pro kočárky. A říká se mu podle místa Kyjovský hrádek.
Šluknovský zámek prošel velkou rekonstrukcí, aby byl v roce 2007 po dvaceti letech otevřen. Zámek zde byl vystavěn v 16. století Jiřím ze Schleinitz. Svým návštěvníkům nabízí hned několik prohlídkových okruhů.
K těm nejvzácnějším památkám v oblasti Šluknovského výběžku bezesporu patří Loreta. Nejseverněji postavenou stavbu tohoto typu v Evropě. Postavena byla v letech 1704-9. Stavba byla zakomponována do již existujícího rajského dvora kláštera kapucínů s novým kostelem svatého Vavřince. Vystavěna byla podle návrhu J. L. Hildebrandta. Rumburská Loreta nabízí exkurze.
V Jiřetíně se nachází jedna z nejlepších zřícenin v celých Lužických horách. Historie zdejšího hradu sahá až do 14. století, kdy byl jeho vlastníkem zřejmě Jindřich z Lipé. Pak jej dostali do državy Vartenberkové a následně Berkové z Dubé. Posléze jej dobyli Švédové. A po nich se stal útočištěm loupežníků. Drancovali jej však i místní, který jej rozebírali na stavby. V roce 1865 zde byl zprovozněn hostinec, který po 3 generace řídil rod Münzbergů, a to až do roku 1977. Na vrchol dojdete po železném schodišti. Vidět odtud můžete Lužické hory, Varndsdorf, Podluží, Šluknovskou pahorkatinu a Lužici. Nedaleko hradu se nachází i romantický rybníček a studánka. Poblíž Jiřetína je i Křížová cesta, rozhledna a restaurace. V okolí se pak nachází sjezdovky a běžecké tratě.
Na kopečku nad městem Česká Kamenice se tyčí zbytky hradu Kamenice. Je odtud pěkný výhled na město i Lužické hory, České středohoří a Českosaské Švýcarsko. Hrad byl středem sváru mezi Vartenberky a Lužičany. Několikrát byl dobit a taky i vypálen. Nakonec jej Vartenberkové právě pro tuto skutečnost museli prodat. Vyšel je totiž pěkně draho. Následně často měnil majitele a po vyplenění švédským vojskem už zůstal rozbořen. Od konce 19. století je zpřístupněn veřejnosti. Byla zde tehdy výletní restaurace a rytířský sál. Po druhé světové válce zas už jen chátral. Oživen byl zase až v roce 1995, kdy byl zpevněn a byla tu postavena vyhlídková věž.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Mikulášovice jsou dost turisty opomíjeným městem, což je velká škoda, protože je skvělým odrazovým můstkem pro průzkum Českosaského Švýcarska. Město oplývá celou řadou památek z dob průmyslové éry. Je zde kupříkladu hvězdárna, železniční viadukt, muzeum a tři nádraží. V kostele svatého Mikuláše jsou pak varhany, které jsou údajně ty největší v Čechách.