Autor fotografie:Valtameri Wikimedia
Přímo nad Rožnovem pod Radhoštěm se nachází nejoblíbenější lyžařský areál v Beskydech - Pustevny. Zdejší areál je vhodný, jak pro zkušené, tak i pro naprosté začátečníky. V areálu je 2,5 kilometru sjezdovek, 1 lanovku a 3 vleky. Sjezdovky jsou osvětleny a pravidelně upravovány. Lokalita je vyhlášená i svým výhledem do okolí. A to není vše, v okolí se nachází na 74 kilometrů běžeckých tratí vhodných jak pro klasický styl, tak i pro skate. K nejvyhledávanějším běžkařským trasám pak patří nenároční hřebenovka mířící na Radhošť anebo Martiňák.
KAM S DĚTMI?
Autor fotografie: Bjalek Michal Wikimedia
Tento zcela unikátní skanzen lidové architektury v Rožnově pod Radhoště je tím největším a nejstarším skanzenem ve střední Evropě. Muzeum zde bylo založeno již v roce 1925 a jeho návštěvníci zde mohou vidět více než 100 originálních památkově chráněných objektů. Areál je rozdělen do třech sekcí: Dřevěné městečko, Valašská dědina tu v provozu. Ve Valašské dědině najdete skutečná políčka i domácí zvířata. V prostorách se v průběhu roku konají různé folklórní akce..
V krásném prostředí v Rožnově pod Radhoštěm se nachází Gibon park, který tvoří lanové centrum, ZORB, dětský park, G-JUMP, minigolf, restauraci, dětskou překážkovou dráhu, dětský koutek i indiánskou vesničku s týpí a totemem.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Autor fotografie: Ben Skála, Benfoto Wikimedia
Nedaleko centra města se rozprostírá rozsáhlý lázeňský park, který je oázou klidu a skvělým místem odpočinku. Dříve se mu říkalo Hájnice. Jeho součástí je Valašské muzeum v přírodě. Park byl založen již v roce 1820, tedy v době, kdy zde vznikly klimatické lázně. Do dnešních dnů jeho hlavní trasu vyznačuje dominantní lipová alej. Uvnitř rozsáhlého parku najdete velký počet laviček, rybníček, sochy i dřevěný hudební altán. Jde o ideální místo na procházku, ale i posezení po náročném dni. V parku se rovněž nachází i restaurace a konají se zde i různé kulturní akce a koncerty.
KAM ZA TURISTIKOU?
Autor fotografie: Bjalek Michal Wikimedia
Rožnov pod Radhoštěm je skvělým výchozím bodem pro poznávání okolí, a to především Beskyd. Jaká by to byla návštěva města, kdybyste se odtud nevydali na jednu z největších atrakcí v okolí, tedy na Pustevny. Trasa ta vede po červené turistické značce, má 12 kilometrů a je překvapivě nenáročná. Dostanete se po ní až k soše boha Radegasta na Radhošti. Zpět se můžete dostat stejnou cestou nebo také autobusem, či lanovkou do Trojanovic, odtud opět autobusem.
Autor fotografie: Tedmek Wikimedia
Další trasou, kterou můžete z Rožnova pod Radhoštěm realizovat, je 28 kilometrová cesta do Vsetína. Vede po modré turistické trase a je poměrně nenáročná. Cesta vede okolo usedlostí na Kutiskách a Videčských Pasek, dřevěného kostelíku ve Velké Lhotě, vodní nádrže Bytřičky, Klenova nad Dušnou, Putýrku, až dojedete do Vsetína.
Autor fotografie: Radim Holiš Wikimedia
Krásným výletem je ten, který míří na Soláň a Tanečnici. Jde o středně náročnou túru dlouhou 15 kilometrů. Na Soláň se z Rožnova dostanete autobusem, který jed Hutisko-Solanec, odkud se vydáte po červené a z Tanečnice pak po zelené zpět do Rožnova. Soláň je krásné místo, významná historická lokalita i křižovatka turistických cest a cyklostezek.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Autor fotografie: Pohled 111 Wikimedia
Původně byl Rožnov pod Radhoštěm vyhlášenými lázněmi, na tuto skutečnost navazují moderní Rožnovské pivní lázně. Lázeňská léčba je doplněna o aromaterapii, masáže, peeling a další léčitelské techniky, které pozvednou vaše tělo i duši.
Velmi pěknou atrakcí a zábavným místem pro děti, je svíčkárna Unipar. Vyrábí se zde svíčky, které se následně ručně dekorují. Návštěvníkům je umožněno nahlédnout do výroby. Pakliže nevíte, co s časem, nenechte si tuto voňavou návštěvu ujít. Svíčku si tu můžete i sami vyrobit.
KAM ZA HISTORIÍ?
Autor fotografie: Tadeáš Dohňanský
Trochu opomenut, ne-li zapomenut, asi 2 kilometry jihozápadně od Rožnova pod Radhoštěm, se na kopci Hradisko nachází ruiny hradu Rožnov. Hrad, který zde byl postaven v druhé polovině 14. století. Nejprve jej vlastnili páni, ale následně jím prošla armáda, která ho silně poničila a zhoubu dokonali loupežníci. V 16. století zde sice proběhl nějaký ten pokus o rekonstrukci a žili zde panští úředníci, avšak na konci 17. století byl již zcela opuštěn. Obyvatelé v 19. století zbytky hradu de facto rozebrali na stavbu vlastních obydlí.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Autor fotografie: Palickap Wikimedia
Většina turistů, která sem přijede zamíří do Valašského muzea a pak na Pustevny, málokdo však ví, že zdejší region je spjat i se sklářstvím. Je to škoda, protože Muzeum sklářství v nedaleké Karolince je krásným místem, kde máte možnost nahlédnout pod pokličku tohoto umění. Sklárny zde ve skutečnosti mají takřka sto šedesátiletou tradici. Sklárnu zde založila rodina Reichů, která byla židovského původu. Dnes je podnik součástí Crystalexu. Od roku 2005 se zaměřuje na výrobu dekorovaného skla.