Mezi Škrdlovicemi a Polničkou se nachází velká vodní nádrž Velké Dářko s několika plážemi. Lokalita je ideální pro vykonávání různých vodních sportů. Daří se tu zejména windsurfingu a yachtingu. V místě se nachází občerstvení a hygienické zázemí. Další podobnou lokalitou je Pilská nádrž, kterou najdete kousek za Žďárem nad Sázavou. Místo je hojně užíváno ke koupání i rybaření. Pláže jsou zde travnaté a do vody je pozvolný vstup. I zde neschází vybavení, občerstvení, sprchy a sociální zázemí. Nedaleko Žďáru se nachází koupaliště Sázava s travnatými plochami ideálními k slunění a v místě se nachází i stánkové občerstvení.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Ski region Žďársko je určen pro všechny vyznavače běžeckého sportu, jehož přirozeným centrem je Žďár nad Sázavou. Do regionu dále spadají Hamry nad Sázavou, Velké Losenice, Velké Dářko a Nové Veselí. Běžecké tratě slouží především místním a jsou vytvořeny tak, aby je mělo takřka 30 000 obyvatel stále na dosah. Faktem však je, že svou kvalitou si získali nadšence běžek z celé republiky. Velkou předností zdejších upravovaných tratí je možnost lyžování oběma technikami, a to po celé délce, tedy 50 kilometrech. Region pro sportovce má však celkem 80 kilometrů upravených tratí.
Nejbližší sjezdovky najdete v lyžařském areálu Harusák. Zdejší sjezdovka je dlouhá 550 metrů a dosahuje převýšení 110 metrů. Svah obsluhuje lanovka. Kopec je po celou zimu pečlivě zasněžován umělými děly a upravován rolbou. Svah je kvalitně osvětlen, díky čemuž si můžete vychutnat i večerní lyžování. Pro děti tu je k dispozici lanový vlek s lyžařskou školou.
KAM S DĚTMI?
Dnešní zámek býval původně cisterciáckým klášterem, který byl vystavěn ve 13. století. Cisterciáci totiž v tomto období v tehdy hlubokých žďárských hvozdech založili klášter. Nový směr klášter dostal v 18. století za působení opata Vejmluvy, který spolu se stavitelem Blažejem Santini-Aichlem místu vdechl nový život. Na Zelené Hoře byl vystavěn poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, dnešní památka UNESCO. Po zrušení kláštera se pak místo postupně proměnilo v zámek. V 90. letech minulého století byl dřívější klášter navrácen do rukou rodu Kinských, jež se snaží památku zvelebovat a postupně zde otvírají nové a nové expozice.
Jedno z největších modelů kolejišť v České republice se snaží věrně podobat skutečnosti. Přesněji oblasti Českomoravské vrchoviny. Její dominantou je žďárská stanice. Vše je zmenšeno tak, aby se to vešlo do místnosti velké 14x9 metrů. Vedle žďárského nádraží tu jsou zmenšeniny Pernštejnu, kostela Jana Nepomuckého v Zelené Hoře, Nové Město na Moravě a Nedvědice.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Moderní rekreační areál u Pilské nádrže byl vytvořen v rámci projektu Santiniho okruh za poznáním s aktivním vyžitím. Oblast je zasazena do krásného přírodního prostředí. Návštěvníci tu mohou využít pestré množství sportovních a rekreačních aktivit, od rybolovu a koupání, až po pěší turistiku, cyklistiku a houbaření. V místě jsou připraveny i 4 okruhy pro Nordic walking s délkou od 2,1 kilometru až po 8,3 kilometru. Trasy se však dají projít i bez holí. Ve zdejší půjčovně si můžete zapůjčit hole pro nordic walking, stejně jako i inline brusle, ochranné pomůcky a paddleboardy.
Procházkový okruh A vedoucí okolo Zelené Hory je dlouhý 2,1 kilometru a je umístěn do oblasti Bránského rybníka. V rámci procházky natrefíte na Hospodářský dvůr Lyra a Dolní hřbitov od Jana Blažeje Santiniho Aichla. Druhá trasa je o kousek delší, má 2,6 kilometru a zavede vás do míst s tou největší ochranou. Provede vás okolo rybníku Konvent, nabídne pěkné pohledy na rybník, zámek i poutní kostel sv. Jana Nepomuckého.
KAM ZA TURISTIKOU?
Pozor, nejde o nic malého, ale o pořádný pětadvaceti kilometrový výšlap. Túra začíná v 17 kilometrů vzdáleném Herálci, odkud po modré turistické značky půjdete 4 kilometry k tomu nejvyššímu vrcholu Žďárských vrchů (Devět skal 836 metrů vysokým). Místo nabízí krásné pohledy i výhledy. Kromě Hlavního bloku tu najdete ještě dalších osm skalisek (Záludná věž, Žďárská věž, královský zámek, Dvojitá věž, Pyramida, Malá věž, Strmá věž a Šikmá věž). Od Devíti skal je pak nutné se vrátit k rozcestníku, od nějž se vydejte po žluté k dalšímu rozcestníku Pod Lisovskou skálou, kde přejděte na červenou. Od Lisovské skály jděte dál 3,5 kilometru po červené k Malinské skále. I odtud je krásný výhled do okolí. Po dalším kilometru se dostanete k rozcestníku Dráteničky, od něhož se dostanete ke stejnojmenné skále. Červené značení vás dál zavede na okraj louky nad osadou Blatiny. O něco výše stojí 4 metry vysoký monument věnovaný horolezci Radkovi Jarošovi. Od Jarošova kamene se schází do Blatin a odtud pak dál do Milova, okolo Milovského rybníka a pak po zelené se dostáváte k přírodní rezervaci řeky Svratky a osadě České Milovy. Zde máte možnost vidět pozůstatky bývalé sklářské osady. Po zelené se dostanete až k rozcestí Plaňkovka, odkud po modré dojdete do 2,5 kilometru vzdálených Křižánek, z nichž se po zelené dostanete ke skalnímu vrcholu Čtyři Palice. V Křižánkách můžete projít místní naučnou stezku, která se věnuje pilníkářství anebo pokračujte po modré dál. Po ujití 7 kilometrů dojdete do cíle, a tedy do výchozího bodu v Herálci.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého je jednou z nejvýznamnějších barokně gotických staveb světového významu. Najdete ji na severozápadním okraji města a je jeho výraznou dominantou. Památka UNESCO je olemována několika okruhy naučných stezek. Samotný areál pak nabízí několik prohlídkových okruhů. Zdejší žďárská pouť je druhou největší v České republice. Ta největší je Matějská v Praze. Svatojánská pouť se zde koná vždy první neděli po 16. 5.
KAM ZA HISTORIÍ?
Muzeum sídlí v prostorách městské Tvrze, pod kostelem svatého Prokopa, v historickém centru města. Jde o jednu z nejstarších budov ve městě. V místě se střídají různé regionální výstavy, výstavy umění a také i naučné výstavy. Součástí muzea je i Moučkův dům s expozicemi k dějinám města, prvorepublikového obchodu a měšťanského salónu.
V severozápadní části náměstí stojí radnice z přelomu 16. a 17. století. Dnešní vzhled však pochází z 18. století. Uvnitř se zachovaly z této doby klenby. Věžička s hodinami se nedožila dnešních dnů. Za to v roce 1839 byla k radnici přistavěna věznice. Stará radnice slouží k reprezentativním účelům. V přízemí je galerie.
Nedaleko náměstí stojí kostel svatého Prokopa ze 14. století. V průběhu dějin byl několikrát přestavěn. Ze staršího zařízení se zachovala pozdně gotická plastika Madony s dítětem z druhé poloviny 15. století a barokní obraz sv. Prokopa s prokopskou legendou. Obraz namaloval v roce 1778 kutnohorský malíř K. Kautsch. V sedmdesátých letech zde byla vystavěna nová křížová cesta. Jen kousek od kostela pak stojí kaple svaté Barbory z 18. století.
Původně kostelík Nejsvětější Trojice sloužil jako hřbitovní nebo špitální kaple, kterou v 18. století přestavěl J. B. Santini-Aichl v kostelík. Interiér zdobí barokní oltář a nástěnné malby.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Málo známou atrakcí, jen kousek od Žďáru nad Sázavou, je jeden z posledních orchestrionů v České republice. Naleznete ho přesně ve Veselíčku u Žďáru nad Sázavou. Orchestrion byl vyroben ve Vídni v roce 1850 a dokáže zahrát 8 písniček. Poslechnout si ho můžete v místním hostinci.