Tajemné krásy Velkých Losin

Autor fotografie: Martin Vavřík Wikimedia
Nenechte se zmást, byť jsou Velké Losiny v Olomouckém kraji, ve skutečnosti je najdete na severu Moravy, přesněji v podhůří Hrubého Jeseníku, jen pár kilometrů od Šumperka. Obec je to velmi zajímavá. Pochlubit se může s hlubokou a velmi dramatickou historií, ohromným množstvím památek a celou řadou zajímavostí, které nikde jinde v České republice nenajdete. Kromě toho jde rovněž i o významné vyhledávané turistické centrum v dané oblasti a termální lázně, které se v posledních letech dostávají opět na výsluní.
KAM ZA KOUPÁNÍM?
Termální lázně Velké Losiny
Co si budeme povídat, nejde přímo o koupaliště, ale vody si zde užijete víc než dost. Termální lázně ve Velkých Losinách jsou těmi nejstaršími moravskými termálními lázněmi, které se mohou pochlubit více jak 450 letou historií. Léčí se zde nemoci pohybového aparátu, kožní choroby, neurologické obtíže, oběhové a onkologické choroby. Hlavním léčivým zdrojem jsou přírodní termální sirné prameny.
Termální koupaliště Velké Losiny
Pokud nechcete navštívit zdejší lázně, máte zde k dispozici Termální koupaliště Velké Losiny, které se nachází v krásném a klidném prostředí lázeňského parku. Termální voda v koupališti je rovněž léčivá. Bazény jsou rovněž napouštěny zdejší termální sirovodíkovou vodou. Teplota bazénu se pohybuje okolo 36 stupňů Celsia. V zimě je tu pak v provozu krytý bazén v lázeňském domě Eliška.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Ski areál Šindelná
Nejbližším lyžařským areálem Velkým Losinám je Ski areál Šindelná, který najdete v Koutech pod Desnou na okraji rekreační oblasti známé jako Koutecké údolí. Jde o lyžařský areál umístěný ve výšce 650-800 metrů nad mořem. Lyžaři zde mohou využít všechny tři pečlivě udržované tratě, které jsou rovněž i zasněžovány. Neschází tu ani lanovky. V oblasti se nachází i běžecké tratě o celkové délce 30 kilometrů. Pro děti je tu i lyžařská škola.
Ski areál Kouty nad Desnou
V Koutech nad Desnou se pak nachází ještě další nové lyžařské středisko, které je tím největším lyžařským areálem na Moravě. Chlubí se i první šestisedačkovou lanovkou v Česku. Pro lyžaře tu jsou připraveny 4 sjezdovky, přičemž 2 z nich jsou delší než dva kilometry. Úctyhodná je i jejich šířka, která dosahuje 50 metrů. Sjezdovky jsou pečlivě udržované, zasněžované a osvětlené. Užít si tu můžete i večerní lyžování.
KAM S DĚTMI?
Ruční papírna Velké Losiny - Muzeum papíru

Autor fotografie: Ondřej Bahula Wikimedia
Místem, kam se rozhodně musíte vydat, je Ruční papírna. Jinou podobnou v České republice nenajdete.Tato žerotínská manufaktura z 16. století vyrábí papír do dnešních dnů. A aby toho nebylo málo, je to jedno z mála míst v Evropě, kde se papír vyrábí stále ještě starým způsobem. Vedle manufaktury na výrobu papíru tu je i Muzeum papíru, který se věnuje historii papíru, jeho výrobě a historii papírnictví ve Velkých Losinách. K vidění tu je i řada technických zajímavostí. Pokud máte zájem, podívat se můžete i na samotnou výrobu a dokonce si zde můžete i sami papír vyrobit.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Petrovské studánky

Autor fotografie: Ondřej Bahula Wikimedia
Naučná stezka Petrovské studánky spojuje 4 studánky v Jeseníkách. Jedná se o studánku Petrovskou Srnčí, U kaliště a Anenskou. Stezka vede krajinou vzácných kapradin a orchidejí. Trasa je dlouhá 9 kilometrů, avšak není vůbec náročná a navíc skýtá dech beroucí pohledy do krajiny.
KAM ZA TURISTIKOU?
Ztracené kameny

Autor fotografie: Martin Vavřík Wikimedia
Ztracené kameny jsou skalním útvarem, jenž naleznete v Hrubém Jeseníku nedaleko motorestu Skřítek. Kamenné moře zde prý vysypal čert ze svých bot, když honil místního sedláka. Jde o oblíbené místo turisty, protože je to místo s velkým rozhledem. Vidět odtud můžete Sobotínsko, Králický Sněžník i Orlické hory. Dostanete se sem po zelené turistické značce ze sedla Skřítek. Trasa je dlouhá asi 3 kilometry. Výstup ke kamenům je středně náročný.
Sněžná kotlina

Autor fotografie: Michal Klajban Wikimedia
Na příkrých jihovýchodních svazích Červené hory (nedaleko Bělé pod Pradědem) se nachází přírodní rezervace Sněžná kotlina. Jde o významnou botanickou lokalitu v Jeseníkách a také ledovcový kar. Sníh tu vydrží až do pozdního jara.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Státní zámek Velké Losiny

Autor fotografie: Bjalek Michal Wikimedia
Státní zámek Velké Losiny leží na jižním okraji obce v údolí řeky Desné. Místo vás okouzlí svými trojpodlažními arkádami. Vedle toho pak i čarodějnickými procesy. Zámek byl vybudován v místě původní tvrze na konci 16. století. Zámek byl v průběhu let zvelebován a modernizován. Největší jeho chloubou je rytířský sál s koženými tapetami, kachlovými kamny a starým příborníkem. Nejcennější památkou je zde tapisérie ze 17. století. Výraznou dominantou zámku je osmiboká šestipodlažní věž se zámeckými hodinami. Zámek je veřejnosti přístupný.
KAM ZA HISTORIÍ?
Farní kostel sv. Jana Křtitele

Autor fotografie: Wikimedia xkomczax
Vedle lázní, papírny a zámku ve Velkých Losinách k nejvýznamnějším památkám náleží i zdejší kotel sv. Jana Křtitele. Ten nechal v místě dřevěného kostela nechal postavit koncem 16. století Jan ze Žerotína. Jde o největší vesnickou kostelní stavbu na celé Moravě. U vchodu se nachází kříž z roku 1807. Další cennou památkou je malba křížové cesty od F. A. Sebastiniho.
Kaple sv. Kříže

Autor fotografie: xkomczakx Wikimedia
Hned vedle farního kostela sv. Jana Křtitele stojí malá barokní kaple z 18. století, do níž Jan Ludvík ze Žerotína nechal umístit novou rodinnou hrobku. Ta původní pod lavicemi v kostele totiž byla již zaplněna. Poslední člen rodu zde byl nakonec pochován v roce 1931. Je veřejnosti přístupná.
Kaplička sv. Rocha
Na barokní kapličku můžete narazit během svých toulkách městem. Kaplička byla zasvěcena francouzskému katolickému světci, patronu moru. Stojí na křižovatce ulic Komenského a B. Němcové.
Bývalá žerotínská sýpka

Autor fotografie: Martin Vavřík Wikimedia
Významnou stavbou v minulosti byla i bývalá žerotínská sýpka, monumentální barokní stavba z 18. století. Jde o dobře zachovalou technickou památku, která stojí nedaleko zámku Velké Losiny. K stavbě náleží i socha sv. Floriana z 18. století. Sýokka je nově zrekonstruovaná. Jelikož ji však vlastní soukromý majitel, není veřejnosti přístupná.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Dřevěný kříž u křižovatky na Žárovou
Podle pověsti zde měl jakýsi kovář ze Žárové ubít kovářským kladivem nejobavánějšího českého čarodějnického inkvizitora Františka Jindřicha Böbliga z Edelstadtu. Není to však pravda, podle nového šlo o místo, kde se s odsouzenými z čarodějnictví loučili jejich příbuzní. Dnes se tomuto místu říká Kříž posledního loučení a najdete ho u křižovatky na Žárovou.