Jezero vzniklo uměle. Nachází se mezi Žernoseky, Píšťany a Žalostnicemi. Leží na pravém břehu Labe. Na levém břehu leží město Lovosice. Jezero vzniklo v padesátých až šedesátých létech minulého století zatopením bývalé pískovny. Zdejší písek byl užit na výstavbu Slapské a Orlické přehrady. Místo dnes slouží ke koupání. Od Litoměřic se nachází necelých 5 kilometrů.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Jen 15 minut z Litoměřic je vzdálené lyžařské středisko Malečov. Sjezdovka je zaopatřena čtyřmi vleky. Provazový vlek je v horní části kopce a jeho užívání je bezplatné, dále je zde POMA, která sahá asi do poloviny kopce a je určena začátečníkům, jelikož je pomalejší. Zbylé dva vleky typu POMA sahají až dolů. S nimi si lyžař vychutná půl kilometrovou jízdu. Sjezdovky jsou upravovány rolbou a uměle zasněžovány.
KAM S DĚTMI?
Přímo v centru Litoměřic se nachází dílna, kterou zde otevřeli výtvarníci se znalostí výroby ručního papíru. Dílna sídlí ve starobylé věži hradebního opevnění. Při prohlídce věže se můžete seznámit s tradicí výroby ručního papíru a čeká vás i ukázka jeho tradiční výroby. Ostatně arch papíru si tu můžete také sami vyrobit.
Expozice dolu přibližuje důlní práce v proměnách času. Ukazuje, jak vypadala práce ve vápencovém dole. Důl naleznete v těsné blízkosti Litoměřic na vrchu Bídnice. Těžil se zde vápenec a za druhé sv. války zde byla tajná továrna. Pak sloužil jako skladovací prostor. Dnes se do jedné části ukládá nízkoradioaktivní odpad. Expozice má 5 částí. Autentičnost podtrhují snímky, nápisy, železný vozík, makety sudů.
Litoměřické sklepy patří k těm nejrozsáhlejším v Čechách. Ve středověku jich tu bylo několik kilometrů. Dnes je zde veřejnosti zpřístupněno 366 metrů, které jsou i lapidáriem Oblastního muzea. Vstup do podzemí najdete u vchodu do vinárny Radniční sklípek.
KAM NA PROCHÁZKU?
Původní systém hradeb z poloviny 13. století zanikl beze stop. Dnešní systém vznikl v několika etapách. Zdi jsou místy vysoké přes 10 metrů a silné přes 2 metry. Jsou opatřené zubatým cimbuřím a hranolovitými věžicemi. Dnešní obvod hradeb je dlouhý 1800 metrů. Ani jedna ze 4 bran se nedochovala.
KAM ZA TURISTIKOU?
Bílé stráně se nachází necelé tři kilometry od centra Litoměřic. Procházka sem vám proto zabere zhruba dvě hodiny. Národní přírodní památka, která je zde od roku 1954, chráněná však byla již v roce 1929 a jde tak o jednu z nejstarších chráněných lokalit v severních Čechách. Památka je jedinečná pro svou erodovanou půdu. Stráň je velmi teplá a roste zde velmi pestrá směsice bylin.
KAM ZA ZÁBAVOU?
V Muzeu Křišťálového doteku se nachází unikátní expozice autentických otisků slavných osobností do českého křišťálu a jde o jedinou sbírku svého druhu na světě. Muzeum čítá na tři desítky otisků. Z otisků osobností zmíníme, že ten svůj tu má Jaromír Jágr, Adolf Born, Sir Nicholas Winton, Dominik Hašek, Anastacia, Ennio Morricone, Ivan Lendl a další.
Holzmann se narodil v Teplicích a zemřel v Chemnitz, domovem mu byly Litoměřice. Výstavu tomuto komikovi věnovanou najdete na zdejším hradě.
Zahrada Čech patří k těm největším výstavám svého druhu nejen na Severu Čech. Určena je zahrádkářům, chalupářům, kutilům i milovníkům přírody. Koná se po sedm dní a nabízí i prodejní sortiment.
KAM ZA HISTORIÍ?
V domě Kalich je dnes umístěno informační centrum a městský úřad. Jde o vstupní bránu každého turisty. Její věž pochází z 16. století pro měšťanskou rodinu Mrázů z Milešovky. Z věže je krásný výhled na město, hrad Házmburk, Říp a další místa v okolí.
Chloubou Litoměřic je bývalý gotický hrad, který najdete v historickém jádru města, jen několik metrů od Mírového náměstí. Po rozsáhlé rekonstrukci byl v roce 2011 zpřístupněn veřejnosti. V prostorách se rovněž konají výstavy. Srdcem hradu je expozice věnovaná českému vinařství.
Katedrála vznikla v polovině 11. století. Založil ji kníže Spytihněv II. Bazilika byla již kamenná a vyvedena byla v románském stylu. Později byl přestavěn, zbořen a znovu postavena, až vznikla katedrála takové podoby, jakou ji známe dnes. Katedrála je dlouhá 50 metrů, vysoká 20,5 metrů a široká je 22 metrů.
Na Dómském pahorku se nachází katedrála sv. Štěpána a také jeho věž. Mimo to jde o místo, kde od 10. století stávalo přemyslovské hradiště, které však zmizelo beze stopy. Kolem roku 1057 zde kníže Spytihněv II. založil kapitulu sv. Štěpána. Později zde byl vystavěn místo hradu i rybářský kostel sv. Jiří, který zbořili v 19. století. Na východním návrší pak v 17. století vzniklo biskupství. Církevní areál s hradební zdí a třemi branami. Dosud se uchovala hlavní severní brána, která nese znak prvního biskupa Schleinitze a letopočet 1662. Západní branka je vyvedena v barokním stylu a východní je z roku 1808. V areálu se nachází katedrála sv. Štěpána, biskupská rezidence, kapitulní konzistoř, nové probošství a kanovnické domky.
Dům Salva Guarda byl postaven ve 14. století pro rodinu Dionysia Housky. Prošel si několika přestavbami. Fasáda je bohatě zdobena sgrafity s biblickými motivy. V roce 1650 císař Ferdinand III. udělil domu výsadu rytířského sídla, tedy ochrannou známku Salva Guarda, což je panovnické nadčasové privilegium, jež chrání objekt před rabováním, obtěžováním vojsky. V domě se vedl bohatý společenský a kulturní život. Dům byl považován za jeden z prvních hotelů ve střední Evropě. Postupně zde byla městská kasárna, radnice, pošta, hotel s restaurací, archiv a po druhé světové válce oděvní manufaktura a obchod. V minulosti se mu říkalo Králův Hrádek anebo U černého orla.
Nejstarším měšťanským domem v Litoměřicích je tzv. Gotické dvojče s pozdně gotickým štítem. Dům byl postaven na počátku 16. století. Uvnitř v patře se nachází rozlehlá renesanční srubová místnost. Galerie zde byla otevřena v roce 1997.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
V místě bývalého dominikánského kláštera se nachází starobylý sklep z roku 1233 s apoštolskými sudy. Karel IV. v roce 1359 rozhodl, že se zde bude pěstovat vinná réva. Vinice tu však byly již za Spytihněva II., který daroval sv. Štěpánovi vinici i s vinaři. Ve středověku byly Litoměřice druhým největším vinařským městem v Čechách (po Praze). Tyto sklepy jsou upomínkou na tuto dobu. Zájemci si v klášteře mohou objednat prohlídku sklepa, vinařského provozu a ochutnat zde víno.