To nejhezčí v obci Zaječí

Autor fotografie: Zdeněk Fiedler Wikimedia
Pakliže se vám Zaječí spojuje s hořkou minerální vodou s projímavými účinky, jste nejenže v jiném kraji, ale i v jiné obci. Ne, o Zaječici se dnes vskutku bavit nebudeme. Hovořit chceme o malebné jihomoravské obci Zaječí, která oplývá dobrým vínem a vinnými sklípky s hlubokou historií. Jde tedy o vyhledávanou rekreační oblast nedaleko Břeclavi, která nabízí hojné kulturní zážitky a pestré sportovní vyžití. V místě naleznete střelnici, tenisové kurty, atletický areál, fotbalový areál a v blízkosti i rybářský sportovní areál Štěrkáč, rybníky Rybníkářů Zaječí-Dlouhý a Šutrkol. Je to tedy i rybářský ráj. Nedaleko je přehrada Nové Mlýny a řeka Dyje.
KAM ZA KOUPÁNÍM?
Aquapark Pasohlávky
V okolí obce Zaječí je celá řada možností, kde se můžete vykoupat. Přírodní koupaliště najdete i přímo v Zaječí. Jde o rybník Štěrkáč. Místní však s oblibou chodí i do nedalekých Rakvic na Šutrák, k Novomlýnským nádržím anebo do Pasohlávek na Merkur. Venkovní moderní koupaliště s bazény pak najdete v Hustopečích, Břeclavi a v Mikulově. Po celý rok se můžete koupat v jednom z největších českých aquaparků. který najdete v Pasohlávkách. Vyzkoušet zde můžete na 7 bazénů, 16 tobogánů a skluzavek i wellness centrum. V místě jsou i dvě restaurace a dva bary.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Lyžařský areál Němčičky
V pouhých 180 metrů nad mořem se rozprostírá Ski areál Němčičky, což jej činí nejníže položeným lyžařském střediskem nejen u nás, ale v celé Střední Evropě. Areál tvoří jedna červená 350 metrů dlouhá a jedna 600 metrů dlouhá modrá sjezdovka. Kvalita sněhové pokrývky je zlepšována umělým zasněžováním. Hlavní sjezdovka je navíc vybavena umělou hmotou. Největším zdejším lákadlem je večerní lyžování. Areál disponuje půjčovnou lyží, ski servisem a lyžařskou školou. Pro ty nejmenší tu je dětská škola s pojízdným pásem. V místě se nachází i bufet.
KAM S DĚTMI?
Plavby po vodní nádrži Nové mlýny

Autor fotografie: tomil2002 Wikimedia
Jedinečným zážitkem pro dospělé i děti je plavba po zdejší vodní nádrži. Zážitkové plavby zde nabízí hned několik společností, s nimiž si přehradu můžete prohlídnout ze všech stran. Na výběr máte okružní plavbu i speciální výletní plavby. Míst k nastoupení je zde hned několik. Začít svou plavbu můžete v Yacht klubu Břeclav, v Pavlově, v kempu v Šakvicích, Strachotíně i v Dolních Věstonicích.
Lanové centrum - Pirátská loď
Přímo v Zaječí se nachází moderní lanové centrum s 3 palubami. První je určena těm nejmenším, tedy dětem do 10 let a výšky 140 centimetrů. Ti starší mohou vyzkoušet druhou a třetí palubu. Podmínkou pro zdolání je předešlé proškolení a dobrá fyzická zdatnost. Lanové centrum je v provozu od červa do konce září. Jinak záleží na aktuálním počasí. Zájemcům se doporučujeme předem objednat.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Rozhledna Maják

Autor fotografie: RomanM82 Wikimedia
Rozhledna Maják má za sebou jen pár sezón. Postavena byla totiž v roce 2012 na Přítlucké hoře. Ta má sice jen 293 metrů, ale přesto je dominantou kraje. Najdete ji mezi obcemi Přítluky, Zaječí a Rakvice. Rozhledna je vysoká 27,6 metrů a na její vrchol musíte vystoupat 105 schodů.Vidět z ní můžete Pálavu, Novomlýnské nádrže, Lednicko-valtický areál, Bílé Karpaty a pak také Rakousko s Alpami.
KAM ZA TURISTIKOU?
Sirotčí hrádek - Rossenstein

Autor fotografie: Pernak1 Wikimedia
Ze Zaječí je možné vyrážet do okolí na krásné výlety. Okolo je spousta kilometrů cyklistických stezek. Nedaleko se nachází rozhledna u Kapličky nebo rozhledna Maják. V okolí se pak nachází i Lednicko-valtický areál, Pálavské jezera i vrchy. Sirotčí hrádek býval sídlem rodu Wehingenů a dodnes je dominantou Pavlovských vrchů. Na Moravu se přistěhovali ve 13. století z Rakouska. Hrad zanikl zřejmě v roce 1590. Hrdě se tyčí na dvou rozeklaných skalních útesech. Dělí je rokle, v níž je přístup do krasové jeskyně. Hrádek je přístupný po celý rok. Stezka k němu vede z Klentnice nad kterou se i hrad nachází. Dostat se tu však můžete i při putování z Mikulova na Děvičky.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Sklepní uličky

Autor fotografie: Feťour Wikimedia
Většina zdejších vinných sklepů se nachází západně od hlavní silnice. V Dolní ulici je historizační sklep č. 291. Vinné klepy v Zaječí se vyznačují populárním světlem jako stavebním a dekorativním materiálem. Od 20. století se objevily přidané podlahy s ornamenty. Mísí se zde tradiční technika stavby klenby s moderními prvky. Nejcennější jsou barokní sklepy na ulici Vinařská. V průběhu roku se pak ve městě koná Zaječská výstava vín, Zaječské otevřené sklepy, Svatomartinské putování ze sklepa do sklepa. Na své si zde přijdou i milovníci folklóru, pro něž se tu konají Zaječské krojované hody, Svatovavřinencké zavírání hory, Vinařská zábava, Májová zábava a letní noci.
KAM ZA HISTORIÍ?
Kostel sv. Jana Křtitele

Autor fotografie: Feťour Wkimedia
Nejvýznamnější památkou v obci je kostel sv. Jana Křtitele z roku 1508. Postaven byl v gotickém slohu. Jelikož vyhořel, byl pak několikrát přestavěn a modernizován. Z té původní stavby zde však zůstal nakonec jen presbytář. Střílny v točitém schodišti naznačují opevněný charakter kostela. Z počátku 19. století pochází plastika sv. Jana Nepomuckého. Na vnější stěně je náhrobní kámen kněze Stanislava Reisingera z roku 1585
Kaplička sv. Floriana

Autor fotografie: RomanM82 Wikimedia
Kaplička u Floriana je maláí a romantická. Postavili ji tu již v roce 1710. Dnes se poblíž nachází i moderní dřevěná rozhledna. Místo skýtá krásný rozhled do okolí.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Rybník Štěrkáč
Velmi zajímavou atrakcí je zdejší rybník určený ke sportovnímu rybolovu. Na 14 hektarech máte dost prostoru, abyste si zde ulovili kapra, amura, štiku, sumce, jesetera nebo vyzu velkou. V místě je možno užít maximálně 3 pruty. V místě je i parkoviště a bufet.