Na ploše více než 500 metrů čtverečních máte tu možnost prohlédnout si jedinečnou architekturu našich předků. K vidění tu jsou nejen fotografie, ale i dobové předměty, k nimž patří kostěné předměty i kamenné nástroje. Muzeum je zaměřeno na lov, každodenní život, umění a rituály pohřbívání a magii. Sídliště pochází z paleolitu, tedy z doby lovců mamutů. Díky rozsáhlému výzkumu a nálezům patří zdejší naleziště k těm nejvýznamnějším, a to v celosvětovém měřítku.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Celý Pavlov je chráněnou památkovou rezervací. K nejcennějším památkám v obci patří náves s řadou selských gruntů, barokní hřbitov s barokním kostelem, socha svatého Floriána a 19 vinařských sklepů. Procházka večerním Pavlovem s případným posezením u skleničky dobrého vína, je víc než příjemným zakončením dne.
KAM ZA TURISTIKOU?
Zajímavým výletem je trasa z Nových Mlýnů do Horních Věstonic, která vede pře Pavlov. Tato cesta je středně náročná, vede rovinatým a částečně vrchovitým terénem po zpevněných polních cestách i asfaltkách. Pozor, oblast Soutěska je do Horních Věstonic špatně značena a místy i špatně schůdná. Výlet je dlouhý 13 kilometrů.
Červená turistická trasa má 18 kilometrů. Je středně náročná a vede poměrně kopcovitým terénem. Na Děvíně odbočuje ke zřícenině Dívčí hrady.
Pokud se dostanete na Dívčí hrady a rozhodnete se jít dál, můžete se vydat na Pernou. Trasa vede po vrstevnici po úbočí Pavlovských vrchů. Nejde o jednoduchou trasu, jsou zde i náročnější místa. V místě zvaném Martinka se můžete napojit na červenou trasu. I zde vás však musíme upozornit, že trasa není dostatečně označena. Celková délka stezky je 5 kilometrů.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Naučná stezka vedoucí z Pavlova je dlouhá asi 3 kilometry a má 7 zastavení. Na jednotlivých zastávkách vás seznámí s vinařskou obcí Pavlov a dále pak i pavlovskými vinicemi a vinařstvím. Ukázány vám budou i ty nejčastější zde pěstované odrůdy vína. V současné době je zde asi 172,4 vinic. Z Pavlova se výrobě vína věnuje 15 vinařů. Trasu projdete za 1,5 hodiny. Do sekce zábavy ji řadíme proto, že jde o velmi zajímavou a dodnes velmi živou trasu, kterou můžete završit v obecní vinotéce v budově obecního úřadu.
KAM ZA HISTORIÍ?
Dívčí hrady se hrdě vypínají nad Pavlovem. Jde o celoročně zpřístupněnou zříceninu, kam se dostanete po turistických stezkách. Nejbližší zastávka se nachází v Pavlově, což je asi 1,3 kilometru odtud. Tato z dálky nepřehlédnutelná dominanta je vybudovaná na vápencové skále, ze tří stran však nepřístupné. Celý hřeben Děvín se svou výškou 549 metrů představuje ten nejvyšší vrchol v Pavlovských vrších.
Kostel svaté Barbory byl vystavěn v roce 1742 a v roce 1829 byl klasicistně upraven jeho průčelí. Úprava byla završena zasazením sochy, patronky chrámu svaté Barbory. Její atributy drží andělé po stranách štítu. Obraz stětí svaté Barbory je pak zasazen do retabulu pozdně barokního oltáře z poloviny 18. století. Ze stejné doby pochází i boční oltáře.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Pokud si chcete užít skutečnou romantiku, nenechte si ujít tu možnost a kupte si lístek na vyhlídkovou plavbu. Takových možností není v České republice most a vyhlídka do okolí je nejenže nezapomenutelná, ale i dech beroucí. Plavby se zde pořádají během dne, kdy spojují Pasohlávky s Brodem nad Dyjí, ale pokud můžeme doporučit, zkuste noční plavbu, s níž si budete moci vychutnat jedinečnou atmosféru, jakou Pálava má. Pozor však, bohužel loď do Pavlova nepřiplouvá.