To nejhezčí z Rakovníka

Autor fotografie: Kenhy Wikimedia
Královské město Rakovník leží jen 50 kilometrů od Prahy a 47 kilometrů od Plzně v členité krajině, na dně dříve mokřinatého údolí. Město založil již ve 13. století král Václav. Osada zde však existovala již mnohem dříve. Vznikla v blízkosti významné obchodní cesty, kudy k nám z Evropy přicházelo luxusní zboží. Město je dnes bohaté na památky i krásnou přírodu. Jde rovněž i o tradiční oblast pro pěstování chmele. Rakovnicko křižuje na tisíc kilometrů značených tras pro pěší, cyklisty, vodáky a jezdce na koních. Nedaleko města se nachází gotický hrad Křivoklát a Krakovec.
KAM ZA KOUPÁNÍM?
Tyršovo koupaliště Rakovník

Autor fotografie: Rudolphs no uno
V Rakovníku se můžete koupat v přírodním koupališti známém jako Tyršák. Oficiálně jde o Tyršovo koupaliště, které je vybudováno na zdejším rybníce. V místě je 53 metrový tobogan, dlážděný břeh, oblázková pláž a ostrůvek. Koupaliště disponuje půjčovnou sportovních potřeb, plaveckých pomůcek, zorbingem, lodičkami, šlapadly a lehátky. Vedle toboganu je rovněž skokanská věž, brouzdaliště a dětská skluzavka. U koupaliště je restaurace.
Městský bazén Rakovník
Městský plavecký bazén se nachází mezi autobusovým a vlakovým nádražím. Má vnitřní i venkovní část. Vnitřní areál s celoročním provozem nabízí 25 metrový vnitřní bazén, výcvikový dětský bazén, finskou saunu, solární louku, parní lázně, whirpool a dětský tobogan. Venkovní areál je vybaven 25 metrovým bazénem s brouzdalištěm a také i travnatou plochou pro opalování a nudistickou pláží. Pro děti tu je i hřiště s chýší Baby Jagy a houpačky.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Ski areál Nižbor
Rakovnicko není zrovna ideální oblast pro sjezdové lyžování. Nejbližší sjezdovku najdete až v Nižboru. Ski areál Nižbor se nachází za stejnojmennou obcí Nižbor, nedaleko keltského oppida, na svahu Křivoklátské pahorkatiny. Svah je to nízký a není vybaven sněhovými děly. Lyžování zde závisí na počasí a tak se může stát, že lyžování zde není vždy reálné. Sjezdovka měří 200 metrů a má pouze mírné převýšení 55 metrů. O přepravu se zde stará vlek s kotvou. Pokud si chcete skutečně dobře zalyžovat, je možná lepší, jet dál na východ a navštívit lyžařský areál Chotouň.
KAM S DĚTMI?
Železniční muzeum Lužná u Rakovníka

Autor fotografie: Dezidor Wikimedia
Nedaleko Rakovníka je umístěn areál Českých drah. Muzeum se nachází v krásné přírodě na okraji křivoklátských lesů. K vidění tu jsou parní lokomotivy i motorové vozy. Muzeum také pravidelně pořádá i nostalgické jízdy. Návštěva tohoto muzea je jedinečným zážitkem pro malé i velké návštěvníky.
Hrad Křivoklát

Autor fotografie: Truespin Wikimedia
Hrad Křivoklát je otevřen po celý rok, takže sem můžete vyrazit kdykoliv. Na hradě si můžete vybrat ze třech různých prohlídkových okruhů. Křivoklát patří k těm nejstarším a nejvýznamnějším středověkým hradům českých králů. Sídlili zde Přemyslovci, Lucemburkové, Habsburkové i Valdštejnové. Posledními majiteli byli Fürstenbergové, kteří hrad v roce 1929 prodali státu. Hrad vyniká svou bohatou malířskou a sochařskou výzdobou. Jedinečný je rovněž zdejší Královský sál, mučírna a knihovna s 52 000 svazky. Úžasný výhled do krajiny pak skýtá Velká věž.
Zřícenina Krakovec

Autor fotografie: Lehotsky Wikimedia
Krakovec byl založen ve 14. století purkrabí Jíra z Roztok. Jednu dobu zde pobýval i Mistr Jan Hus. 100 let patřil i Kolovratům. Od roku 1548 pak hrad vlastnili Lobkovicové. Bohužel v 18. století vyhořel a již nebyl obnoven. Krakovec je dobře přístupný dojdete sem i s kočárky a odrážedly, ale pozor, jen na nádvoří zříceniny.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Procházky po Rakovníku

Autor fotografie: ŠJů Wikimedia
Městem prochází hned několik procházek. Tato je dlouhá 3 kilometry a projdete ji asi za dvě hodiny. Má celkem 18 zastavení a provede vás těmi největšími památkami města. Jde okolo chrámu svatého Bartoloměje, obrazu Panny Marie Bolestné, bysty Antonína Dvořáka, sochy T. G. Masaryka, Čermákových sadů, sokolovny, Masarykovy obchodní akademie, hudebního altánu, bazénu, botanické zahrady, stadionu, židovského hřbitova, budovy speciálních škol, kaple svatého Jana Nepomuckého, Pražské brány, Muzea T. G. Masaryka a Zvonice. Více o okruhu vedoucích městem se dozvíte v místním Info centru.
KAM ZA TURISTIKOU?
Ke Skryjskému vodopádu a Skryjským jezírkům

Autor fotografie: Huhulenik Wikimedia
Výchozím bodem tohoto 6 kilometrového výletu je obec Skryje. Trasa je vesměs rovinatá až mírně kopcovitá. Trasa však není vhodná pro kočárky, ani pro odrážedla. Výletem máte možnost spatřit jedno z nejkrásnějších míst v CHKO Křivoklátsko. Z obce po modré dojedete po třech kilometrech až ke Skryjským jezírkům a vodopádu.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Botanická zahrada Rakovník
Před 50 lety byla při zdejší střední zemědělské škole založena botanická zahrada, ta funguje dodnes. Dnes má na 2000 druhů rostlin. Zahrada vyniká svou jedinečnou sbírkou drakovců. Jde o výraznou dost zapáchající květinu z jižní Evropy. Její květ dosahuje velikosti 70 centimetrů a připomíná draka s otevřenou tlamou. Zahrada je je přístupná široké veřejnosti.
Muzeum T. G. Masaryka

Autor fotografie: ŠJů Wikimedia
Zdejší fara zde byla vybudována již v 16. století. Bohužel dům byl zničen během třicetileté války. Místo něj tak v 18. století cisterciáci vybudovali palác. Po zrušení klášterů Josefem II. měnila své majitele. Byl tu hostinec, textilka i tiskárna. Později se sem nastěhovala pošta a nakonec rakovnická chudina. V roce 1928 dům koupila spořitelna a umístila zde muzeum. V místě je umístěno hned několik expozic. Ty se věnují historii Rakovnicka, její přírodě, rakovnické továrně na výrobu keramického obkladu, geologii, rybářství. Na nádvoří je i lapidárium.
KAM ZA HISTORIÍ?
Husovo náměstí

Autor fotografie: krokodyl Wikimedia
Husovo náměstí najdete ve středu historického města. Jde o rozlehlé 400 metrů dlouhé náměstí. Stojí zde řada zajímavých památek.
Rakovnická radnice

Autor fotografie: Jan Sokol Wikimedia
Výraznou dominantou jižní strany Husova náměstí je radnice z 18. století. V interiéru jsou úchvatné klenby s pozoruhodnou štukovou výzdobou a freskami.
Chrám sv. Bartoloměje

Autor fotografie: Vít Švajcr, Dobré světlo.com
Dominantou celého náměstí je chrám z 13. století. Dnešní podobu získal na přelomu 15. a 16. století. V jeho těsné blízkosti stojí zvonice z roku 1495. Má dva zvony - Bartoloměj a Václav. Bartoloměj patří k těm největším zvonům v republice.
Pražská brána

Autor fotografie: H2k4 Wikimedia
Jednou z nejpůvabnějších staveb města, ale i v české zemi je Pražská brána z 16. století. Vystavěna byla součástí hradeb. Brána byla původně uzavřena jednokřídlými vraty.
Synagoga

Autor fotografie: Kenhy Wikimedia
Nejznámější rakovnickou židovskou památkou je Synagoga z 18. století. Dnes tu je koncertní síň a ve zbylé části je Rabasova galerie. Zahrada byla přeměněna v letní kino.
Kostel sv. Jiljí

Autor fotografie: Kopecká Michaela Wikimedia
Kostel sv. Jiljí má pro město Rakovník zvláštní význam, protože v místech, kde stojí, prý vzniklo první osídlení rakovnického údolí. Sama stavba je pozdně gotická s žebrově klenutým presbytářem k níž přiléhá jednoduchá loď s předsíňkou. Interiér kostela je barokní. Hlavní je zde obraz sv. Jiljí z 18. století na oltáři. Kostel je údajně starší než město Rakovník. V minulých dobách sloužil jako posvátné útočiště. Pokud se v kostele skryl pronásledovaný provinilec, nesměl být v kostele zajat. V roce 1620, když byl vypálen, tak zde vznikla dělostřelecká baterie, odkud pálilo císařské vojsko na zimního krále Bedřicha Falckého a na město Rakovník. U kostela stála od poloviny 15. století poustevna mnichů, kteří se starali o kostel. Posledním poustevníkem byl Františkán Romuald a S. Maria.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Železniční most u Strachovic na Rakovnicku

Autor fotografie: ŠJů Wikimedia
Jeden z nejkrásnějších avšak přitom i málo známých mostů se klene přes lesnaté údolí potoka Javornice. Do provozu byl spolu s tratí uveden v roce 1899. Most je dlouhý 105 metrů a má zcela jedinečné konstrukční řešení. Celá stavba se dochovala v autentické podobě.