Aquapark disponuje plaveckým bazénem o délce 25 metrů s osmi plaveckými dráhami. Užít zde můžete i parní kabinku. Pro dětské návštěvníky je tu dětský bazén. Wellness zóna je tvořena třemi rozličnými saunami, vnitřním ochlazovacím bazénem, parní lázní, speciální sprchový kout s tropickým deštěm a venkovní terasa s whirpoolem. Užít si zde můžete rovněž i masáž nebo lymfodrenáž. Z atrakcí tu jsou chrliče vod, houpací kolébka, vyhřívané lavice,podmořská jeskyně s akváriem, vířivé vany, masážní lavice a divoká řeka.
První zdejší plovárna vznikla na pravém břehu řeky Jihlavy, hned naproti původnímu plaveckému areálu z 1910. Říční lázně v Třebíči byly vybudovány v roce 1933 podle návrhu proslulého architekta Bohuslava Fuchse, který lázně vystavěl stejně jako zdejší spořitelnu ve funkcionalistickém stylu. Postupem času význam lázní upadal, a to hlavně kvůli stále více znečištěné řeky. v roce 1976 tu byly proto přistavěny 3 bazény s vyhřívanou vodou. V roce 1994 pak zde přistavěli ještě i tobogán. Letní koupaliště Polanka je dalším místem, které v Třebíči skýtá možnost koupání. Jde o velmi rozmanitý areál. Disponuje padesáti metrovým bazénem, skokanskou věží, 85 metrů dlouhým tobogánem, dětským bazénem a brouzdalištěm. Kromě toho tu je i hřiště na nohejbal a volejbal, dětské hřiště a minigolf.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Lyžařský areál se nachází přímo v Třebíči a je určen především dětem a začátečníkům. Sjezdovka je během zimy zasněžována a upravována.V místě je dětský lyžařský vlek. Využít můžete dětskou lyžařskou školu i půjčovnu lyžařského vybavení.
Jedny z nejlepších podmínek pro lyžování na Vysočině poskytuje Ski areál Jalovec. Ve středisku najdete dvě sjezdovky. Červená sjezdovka Velká je dlouhá 600 metrů a modrá sjezdovka Louka měří 150 metrů. Přepravu zde zajišťují dva vleky. Areál je osvětlen a tak je zde možno lyžovat i večer. Tratě jsou upravovány a v případě potřeby si tu mžete půjčit lyžařské vybavení. Začátečníci mohou využít zdejší lyžařskou školu. V místě neschází ani parkoviště a občerstvení. Na své si zde přijdou i milovníci snowboardingu.
KAM S DĚTMI?
Muzeum Vysočiny je umístěno do prostor bývalého benediktinského kláštera, který byl později přestavěn v renesanční zámek. Zámek s bazilikou ostatně představují jednu z hlavních dominant Třebíče. Založen byl ve stejném roce jako samotné město a v 16. století se změnil v barokní zámek. Aktuálně je čerstvě po rekonstrukci. V muzeu je několik stálých expozic, které se věnují přírodě, Valdštejnům, Lidem z regionu, portálům a branám.
Ve starém třebíčském vodojemu naleznete expozici, jež se věnuje historii města a vodárenství. Vodojem byl postaven před 100 lety jako součást vodovodu, který dodnes přivádí vodu z prameniště u Heraltic.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Jen 700 metrů severovýchodně od Ptáčova u Třebíče se nachází Přírodní památka Ptáčovský kopeček. Jde o malou chráněnou lokalitu o rozloze 0,31 hektarů, která je unikátní svým bohatým výskytem koniklece vlkokvětého. Ten zde kvete obvykle během dubna. Z Třebíče se sem dostanete po modré turistické značce. Obec pak bývala vyhledávaným místem umělců. Pobýval zde Vítězslav Nezval, Bedřich Vaníček i Josef Brož.
KAM ZA TURISTIKOU?
Park se rozkládá necelých 5 kilometrů od Třebíče a patří k nejoblíbenějším výletním lokalitám místních. Je hustě protkán turistickými i cyklistickými okruhy. Ty nejoblíbenější prochází Trnavou, Náramečí, Rudíkovem a Přeckovem. Vidět zde můžete rybníky, gotické tvrze, památné stromy, skály, bludné kameny a spoustu chráněných rostlin a živočichů.
Nově vybudovaná cyklostezka vede z Jihlavy do rakouského města Raabs an der Thaya, která prochází Třebíčem. Stezka vás provádí celou Vysočinou.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Centrem vědy a techniky je zdejší muzeum Alternátor. Jeho expozice jsou zaměřeny na historii energie až po současnost a historii obuvi. Jedinečným zdejším exponátem je tzv. Věda na kouli s více než 800 programy, která zaujme malé i velké. Středisko je interaktivní a tak se na vystavené věci můžete nejen dívat, ale i osahat. V přízemí pak najdete expozici historie.
KAM ZA HISTORIÍ?
Bazilika vznikla v době, kdy se ve Francii k nebi začali vzpínat první gotické katedrály. V Německu se stavěly spíše anticky vypadající stavby. Zde se to prolnulo a protože se to víc než povedlo, zasloužilo se to o zapsání na seznam UNESCO. K nejcennějším jejím částem patří krypta s více než 700 let starou výdřevou stropu. Šlo o pohřebiště mnichům a zakladatelům kláštera. Strop podpírá 50 sloupů a polosloupů. Z krypty pak vede tajná chodba., která by měla být vyvedena v nedaleké obci Sokolí. Říká se, že je v ní někde zakopán poklad. V bazilice se konají prohlídky.
Zdejší židovská čtvrť je zapsána na seznam UNESCO. První zmínka o zdejším židovském osídlení pochází z roku 1338. Čtvrť tvoří celkem 123 dochovaných domů, k nimž patří dvě synagogy, židovské muzeum, židovská radnice, rabinát, chudobinec, nemocnice a škola. Židům se zde dařilo, nebyli nikterak utlačováni. Za druhé světové války byla však většina odvezena do koncentračních táborů a po válce se jich zpět vrátilo jen minimum. Po zdejších židovských památkách dokonce vede i naučná stezka “Po stopách opatů a rabínů”.
V třebíčském Malovaném domě najdete předchůdce kinematografu známý také jako historický stereoskop. Přístroj funguje na plastickém a perspektivním vidění. V roce 1900 se nacházely v 11 městech u nás. Promítání fungovalo tak, že jste si sedli okolo přístroje a každý hleděl do dvojice okulárů.
Věž z roku 1335 skýtá ten nejlepší výhled na Třebíč. Kdysi sloužila k ohlašování nepřítele a požáru. Zároveň odtud byly vytrubovány hodiny. Ve věži žil věžník, ten poslední odtud odešel v roce 1956. Celková výška věže je 75 metrů. K vidění je zde i kuriózní láhev z korkových špuntů, která je zapsaná do knihy českých rekordů a kuriozit. Na věži jsou ty největší hodiny ve střední Evropě o průměru 5,5 metru.
Větrný mlýn nesloužil k mletí mouky, ale smrkové, borové a dubové kůry. Tu pak užívali zdejší koželuhové. A nutno říct, že zdejší kůže byly vyhlášené dalek široko. Prášek z kůry se užíval k namáčení kůže a zbavovali je nežádoucích součástí, které by na kůži plesnivěly. Mlýn se stal neodmyslitelnou součástí Třebíče. Od roku 1934 byl prostor upraven jako bytový prostor. Lidé zde bydleli až do roku 1977. V té době byl rekonstruován a uveden do původní podoby. přístupný je zatím jen zvenku.
Třebíčský hřbitov je jeden z největších židovských hřbitovů u nás. Je na něm více než 3000 náhrobků, každý přitom nese svůj vlastní příběh. Nejstarší náhrobek pochází z roku 1630. Nedaleko od něj se nachází nádherný klasicizující pomník se srdíčkem, kde jsou prý pochování milenci, kteří zemřeli během morové epidemie. Nejtajemnější je zadní část hřbitova, kde je umístěný tajuplný památník pánovi Rafaelovi, který prý zachránil Třebíč před morem. Zdejší hřbitov je kniha, kterou stačí otevřít a začít si v ní číst.
Malovaný dům stojí na Karlově náměstí a patří k těm nejkrásnějším a nejznámějším historickým domům v Třebíči. Dům nechal v 16. století vystavět Francesco Calligardo. Dnes je zde galerie a informační centrum.
Další klenot Třebíče objevíte na Karlově náměstí. Jde o Černý dům z roku 1619, který byl vystavěn v renesančním slohu. Jan Rábl jej později přestavěl a fasádu vyzdobil nádhernými sgrafity. 6 z 9 výklenků s lunetami v nejvyšším patře jsou vyzdobeny figurálními obrazy, které zobrazují lidské ctnosti.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Nedaleko zámeckého areálu nedaleko baziliky sv. Prokopa se nachází nová atrakce přístupná dvěma schody ze zámeckého příkopu a z uličky Nad Zámkem. Rozsáhlá ledovna poskytuje příjemné ochlazení i v těch nejteplejších dnech. Ledovna v minulosti sloužila jako zásobník ledu pro zdejší pivovar. Do nedávna však o ní neměli ponětí ani místní. Ledovna se nachází v podzemí, je 38 metrů dlouhá a 8 metrů široká. Dnes slouží jako lapidárium. Vstup je zde zdarma. Vidět zde můžete kamenné fragmenty, které se našly při výkopových pracích okolo baziliky.