Dolní Věstonice leží u prostřední nádrže kaskády tří vodních nádrží, jež tu vznikly v sedmdesátých letech minulého století. Prostřednímu jezeru se říká vodní Nádrž Nové Mlýny. Úkolem kaskády bylo chránit krajinu před povodněmi. Novomlýnská nádrž je pak také určená i ke koupání, rekreaci, rybolovu a windsurfingu. Probíhají zde i vyhlídkové plavby, které jsou krásným zážitkem.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Nejbližší lyžařský areál se nenachází přímo ve Věstonicích, ale o kousek dál v Němčičkách. Jde o nejnižší sjezdovku v Česku, protože se nachází v pouhých 180 metrů nad mořem. Areál je tvořen celkem dvěma sjezdovkami. Modrá sjezdovka je dlouhá 600 metrů a ta červená pak 350 metrů. O dopravu se tu stará jeden vlek typu POMA. U spodní stanice sjezdovky se nachází bezplatné parkoviště. Úspěch zdejších sjezdovek spočívá v kvalitním technickém zasněžování a také i v umělém koberci, který najdete na hlavní sjezdovce. Tratě jsou pečlivě upravovány a jelikož jsou také osvětleny, je zde možné i večerní lyžování. Areál disponuje také půjčovnou lyžařského vybavení, ski servisem a lyžařskou školou. Ti nejmenší zde mohou využít služeb lyžařské školičky a dětského pojízdného pásu. V místě naleznete i bufet.
KAM S DĚTMI?
Skvělou zábavou nejen pro děti je výlet z Dolních Věstonic na zříceninu Dívčí hrady. Jde o 5 kilometrový výlet, který je však vhodný pro odrostlejší děti bez kočárku. Výlet není určen pro kočárky ani pro odrážedla. Trasa vesmě po celou dobu vede do kopce. Vychází z Dolních Věstonic a jde po červené turistické značce. Zpočátku je stoupání mírné a prochází vinicemi. U informační tabule o zdejších archeologických nálezech zahýbá doprava směrem k lesu. Začíná zde stoupání. Lesní cesta vás zavede až k samotné zřícenině Dívčí hrady. V závěrečném výstupu jsou ještě k tomu i náročné schody. Jde skutečně o namáhavý výstup, který je však odměněn krásným pohledem na vodní nádrž Nové Mlýny a jeho okolí. Přímo pod Děvičkami se pak nachází obec Pavlov.
Na severozápadním úbočí Pavlovských vrchů se nachází světově proslulý komplex sídlišť lovců mamutů. Jde o místo, kde byla rovněž nalezena Věstonická Venuše. Expozice je umístěna v barokní budově bývalé radnice v Dolních Věstonicích. V rámci návštěvy muzea se seznámíte s životem pravěkého člověka, uvidíte kostěné a kamenné předměty, umělecky zpracované výrobky a plastiky i rekonstrukci paleolitického obydlí. Předvedeny zde jsou i doklady o broušení oblázků, tisku textilií, které jsou ty nejstarší v dějinách lidstva.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Naučná stezka archeoparku z Pavlova do Dolních Věstonic je dlouhá 5 kilometrů a lemovaná 8 panely. Věnuje se době lovců mamutů, kteří zde žili před více než 30 000 lety. Ostatně, právě odtud pochází důkazy o nejstarších znalostech různých technologií, k nimž patří pálení hlíny nebo výroba textilu. Některé panely na stezce se pak věnují památkám z doby římské a raného středověku.
KAM ZA TURISTIKOU?
Rezervaci najdete v severní části Pálavských vrchů. Jeho nejvyššími vrcholy jsou Děvín a Kotel. Jde o mimořádnou lokalitu pro svou bohatou flóru a faunu. Místo oplývá zajímavými místy, drobnými jeskyňkami, pramenem pitné vody, kaštanovým hájem a hlubokou skalní roklí. Rezervací vede Naučná stezka Děvín. Okolo pramene pak prochází Pálavská magistrála s červenou turistickou značkou. Horním okrajem soutěsky zase prochází modrá turistická značka, která vede až na okraj Klentnice. Celou soutěskou vede i zelená značka, která končí v Horních Věstonicích.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Zdejší plavba začíná v přístavu Yachtclub Pavlov a pokračuje přes přístav v kempu MARS Šakvice a přístav ve Strachotíně. Dál loď pokračuje plavbou po třetím největším jezeru až do Dolních Věstonic. Vůbec nejkrásnější projížďka po Nových Mlýnech je v době západu slunce. Projížďku po přehradě si můžete užít celou anebo můžete v kterémkoliv z přístavů vystoupit a dále pokračovat na kole. Může vám zpestřit výlet po Pálavských vrších a v okolí rovněž můžete navštívit i celou řadu vinných sklepů.
Vinařství má v Dolních Věstonicích víc než tisíciletou tradici. Řádky vinic pod zříceninou hradu Děvičky a barevná průčelí nadsklepních domů podél cesty do Pavlova jsou těmi nejcharakterističtějšími projevy v Dolních Věstonicích. Dalším svědectvím o působení habánů v obci je Husí plácek, malé to náměstí pod kostelem v jižní části osady. Dodnes se tu zachoval komplex vinařských staveb s romantickými zákoutími a s jedinečnou atmosférou středověkého vinařského centra. Velmi starým sklepem je kupříkladu ten v domě číslo 4. Pochází z roku 1575. Jejich návštěvu byste si v Dolních Věstonicích rozhodně neměli nechat ujít.
KAM ZA HISTORIÍ?
V Dolních Věstonicích se našlo i sídliště starých Slovanů. Někdejší velkomoravská osada známá jako Vysoká zahrada byla chráněna malým hradiska stejného jména. Vedle mohutného valového opevnění je i půdorys kostela, který zde stával až od 13. století. V místě je i rozsáhlé pohřebiště.
Nejvýraznější památkou Dolních Věstonic je kostel archanděla Michaela, jehož nejstarší část pochází ze 14. století. Na věž kostela, který byl ukončen renesančním ochozem, byl v roce 1545 zavěšen mohutný zvon. Vnitřní vybavení kostela pochází z doby barokní přestavby. Jeho interiér má hodnotnou vnitřní výzdobu od Ignáce Lengelachera, jenž je tvůrcem sousoší sv. Luitgardy a sv. Panny Marie Pomocné.
Malý kostelík sv. Linharta stojí uprostřed Novomlýnské nádrže na malém ostrůvku. Jde o pozůstatek významného středověkého městečka Mušov. Kostel pochází z přelomu 12. a 13. století. Ve 14. století pak byl přestavěn ve stylu gotiky. Do dnešních dnů se zde dochoval románský portál s okny a jižní stěna lodi. Kostel je pravděpodobně tou nejstarší románskou církevní stavbou na Břeclavsku. Pojmenován je po poustevníkovi sv. Linhartovi, který žil v 6. století a jenž se proslavil četnými zázraky.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Kalendář věků je významnou světovou geologickou lokalitu, jež představuje sprašový profil ve starém hliníku. Obsahuje pohřbené půdní horizonty z období teplejších výkyvů poslední doby ledové a je proto nazýván Kalendářem věků. Místo je důležité i z archeologického pohledu, protože ve výkopech nad profilem byly odhaleny zbytky otevřených ohnišť lovců mamutů.