Skanzen Zichpil je nově zpřístupněným místem v chudinské lokalitě Humpolce, který naleznete hned vedle Židovského města. To je lokalita mezi Horním náměstím a hřbitovem. Oblast se zde začala rozvíjet koncem 17. století. Název je však mnohem starší. Skanzen seznamuje návštěvníky s životem chudých lidí na přelomu 18. a 19. století.
Skvělým tipem pro výlet s dětmi je ten, který míří na nedalekou romantickou zříceninu. Orlík stojí asi 3 kilometry od Humpolce. Hrad zde byl postaven v poslední třetině 14. století. Jeho majitelem byl zřejmě Jindřich z Dubé a následně pak Jan Trčka z Lípy. Ti se však v polovině 16. století dostali do finančních problémů a tak hrad není příliš upravován. Na konci století se dostal do držení Kryštofa Karla z Roupova. Jelikož však panstvo přesídlilo na Herálec, Orlík začal pustnout. Špatně se měl obzvlášť za třicetileté války. Od roku 1708 byl označen již jako pustý. Do dnešních se zde zachovala hranolová věž, druhá hradní bašta, zbytky opevnění a podsklepení paláce s černou hradní kuchyní. Od roku 2014 je zde otevřena rozhledna, která skýtá krásné výhledy.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Procházka městem je dlouhá asi 4 kilometry a vede těmi nejkrásnějšími historickými částmi města. Výchozí bod je na největším humpoleckém náměstí, kde se ostatně nachází nejvíce historicky i kulturně cenných budov. Stezka je doplněna o informační tabule. V rámci toulek po městě se zastavíte u muzea Dr. Aleše Hrdličky, kostelem sv. Mikulášem, budovou spořitelny, městské knihovny, evangelického kostela, synagogy, Gočárova domu, tolerančního kostelíku, kostela sv. Jana Nepomuckého a radnice.
KAM ZA TURISTIKOU?
Název stezky je odvozen od Otakara Březiny, českého to literáta a také ředitele zemědělské školy v Humpolci. Trasa je dlouhá 10 kilometrů a prochází těmi nejzajímavějšími lokalitami v okolí hradu Orlíka. Má celkem 16 zastavení. Stezka začíná v nové části lesoparku.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Muzeum Dr. Aleše Hrdličky nabízí 5 stálých expozic. Muzeum je věnována světově proslulému antropologovi, který se věnoval výzkumu indiánských kmenů. V muzeu můžete vidět, ale i ohmatat, indiánské hračky, hudební nástroje, zbraně a spoustu dalších předmětů.
Toto unikátní recesistické muzeum vzniklo na památku Hliníka, který se přestěhoval do Humpolce. V muzeu je vystaveno i na 667 pohledů, které přišly z celého světa na adresu nikdy neexistujícího hrdiny. Jde o rekord, kdy bylo nejvíce pohledů zasláno fiktivnímu občanovi. Tato skutečnost je zanesena v české databance rekordů. Expozici naleznete v infocentru.
V zahradě Včelařského domu č. 254 na Dolním náměstí v Humpolci se nachází Včelařský skanzen se stálou výstavou, jež se věnuje chovu včel. Dům byl zde otevřen široké veřejnosti v rámci stoletého výročí organizovaného včelaření. Vidět zde můžete různé vybavení, úly a spousty dalšího.
V Humpolci se nachází i jeden z nejlepších českých pivovarů. Vyrábí zde 7 druhů nepasterizovaného piva a dvě nealkoholická piva a rovněž i nealkoholický nápoj Bernard s čistou hlavou švestka. Pokud chcete, můžete si zde sjednat prohlídku.
KAM ZA HISTORIÍ?
První zmínka o kostelu pochází z roku 1233. V průběhu století kostel prošel několika přestavbami. V odborných publikacích je uváděn jako ukázka vývoje českého stavitelského umění. Na počátku 18. století zde provedl barokně gotickou přestavbu Jan Santini. Věž byla koncem 19. století významně zvýšena. Věž tvoří helmice s okénky a čtyřmi arkýři. Na věži je i nejstarší zvon Jiří. Věž je vysoká 55,3 metrů. Ochoz je v třiceti metrové výšce. Abyste se mohli pokochat krásným výhledem, musíte nejprve vyšlapat 115 schodů.
Evangelický hřbitovní kostel z roku 1869. Vyniká svým hlavním oltářem i postranními oltáři. Na hřbitově naleznete hned několik empírových a romantických náhrobků. Vidět tu je i sochařská výzdoba od Č. Vosmíka se známou sochou Krista na poušti. Na náhrobku kněze J. Černého je pak socha Krista od Sandthera a řadu dalších unikátních děl.
V blízkosti kostela se zde nachází první toleranční kostelík v Čechách z roku 1785. Jde o významnou historickou památku. Byť tedy ne pro svou architekturu.
Židovský hřbitov najdete na kraji města nedaleko lesoparku pod hradem Orlík. Najdete jej na naučné stezce Březina. Založen byl v roce 1719 a byl dvakrát rozšířen. Na hřbitově je celkem 760 náhrobků. Některé z nich jsou velmi cenné. Nejstarší náhrobky jsou popsány hebrejsky. Pochováni zde jsou i příbuzní Gustava Mahlera i Franze Kafky. Poslední hrob pochází z roku 1948. Pokud byste si chtěli hřbitov prohlédnout, zavolejte nejprve správci anebo si návštěvu domluvte ve zdejším informačním centru.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Muzeum vah vzniklo v roce 1979 jako soukromá sbírka. Dnes je soukromým muzeem, které není veřejnosti přístupné pravidelně. V muzeu jsou váhy mnoha druhů, rovnoramenné vahadla, mincíře, poštovní váhy na dopisy a další váhy z rozličných oborů. Pokud se tedy chcete dozvědět něco zajímavého o historii vah a vahařství, určitě si příležitost toto muzeum navštívit, nenechte si ujít.