To nejzajímavější, co byste si neměli nechat ujít v Novém Jičíně

Autor fotografie: PajaXík Wikimedia
Nový Jičín proslulo především výrobou klobouků. Na tuto skutečnost je také náležitě pyšný. Město se nachází v Moravskoslezském kraji pouze 34 kilometrů od Ostravy na řece Jičínce. Město Nový Jičín je rovněž hradé i na titul Historické město roku, které získalo v roce 2001. Město oplývá zajímavým historickým jádrem a spoustou dalších památek i nevšední muzejní expozicí. V okolí Nového Jičína se pak nachází zřícenina hradu Starý Jičín, zámek Kunín, Štramberk, Tatra Kopřivnice a spousta dalších zajímavých míst, jež stojí za to navštívit. Nový Jičín je navíc i skvělým výchozím bodem pro bližší poznávání Moravskoslezských Beskyd, Podbeskydí a Oderských vrchů.
KAM ZA KOUPÁNÍM?
Bazén Nový Jičín
Bazén Nový Jičín spravují městské technické služby. Ty se starají jak o venkovní, tak i o krytý bazén, který v Novém Jičíně najdete. Venkovní areál, čili koupaliště návštěvníkům dává k užívání velký a malý (dětský) bazén s toboganem. V areálu je dále ještě hřiště pro beach volejbal, kiosky s občerstvením a pingpongové stoly. Ve vnitřním areálu je rovněž velký a malý bazén. Dále tu je i mokrý bar, dětská ohřívárna, parní kabina, sauna, restaurace, bar a salonky. V místě se rovněž nachází sportovní hala pro basketbal. Na trase z Nového Jičína do Kojetína se nachází možnost přírodního koupání. Jde o vodní nádrž Čerták.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
SKI areál Svinec
Ski Svinec se nachází jen 850 metrů od Nového Jičína na stejnojmenném kopci, jehož území se stalo přírodní rezervací. Dostanete se sem snadno i pěšky krásnou procházkou. Sjezdovka s převýšením 120 metrů je dlouhá 400 metrů. Zdejší terén je tak vhodný i pro zkušenější a náročnější lyžaře. Dobrou kvalitu lyžování tu zajišťuje umělé zasněžování a rolba. Díky osvětlení si užijete i večerního lyžování. Pro ty nejmenší je tu uchystán dětský kopec. Ten má však pouze přírodní sníh. Dále Svinec nabízí i lyžařké výcviky pro zdokonalení svých dovedností. U areálu se nachází i občerstvení a parkoviště.
KAM S DĚTMI?
Návštěvnické centrum Nový Jičín

Autor fotografie: Palickap Wikimedia
V domě, kde je umístěno návštěvnické centrum města, zemřel v roce 1790 slavný rakouský vojevůdce gnerál Gideon von Laudon. Jemu se ostatně také část expozice v Návštěvnickém centru města Nového Jičína věnuje. Ta druhá expozice se pak věnuje tradici kloboučnictví, která rovněž město hluboce poznamenala.
Muzeum Novojičínska

Autor fotografie: Sokoljan Wikimedia
Vůbec tou nejstarší památkou města Nového Jičína je původně gotický hrad, který původně patřil pánům z Kravař. Hrad byl postaven ve 14. století. Místo něj pak vyrostl v 15. a 16. století renesanční zámek. Uvnitř zámku je malá citadela, která zde byla vystavěna v dobách nebezpečí vpádu Turků. V současnosti se v zámku nachází Muzeum Novojičínska. Stálou expozicí na Žerotínském zámku je výstava klobouků, jichž je na 600.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Procházka městskou památkovou rezervací města Nový Jičín

Autor fotografie: Mikko Virtaperko wikimedia
Procházka městskou památkovou rezervací vás provede těmi nejzajímavějšími místy v Novém Jičíně. Poznat můžete architektonické skvosty i památná místa, malebné uličky a další zajímavá zákoutí. Více se o procházce dozvíte v městském informačním středisku, které má i speciální návodné letáčky.
KAM ZA TURISTIKOU?
Naučná stezka Kopretina

Autor fotografie: David Paloch Wikimedia
Naučná stezka Kopretina prochází významnými místy okolí Nového Jičína. Můžete ji zvládnout na kole, ale i na běžkách. Celá stezka je dlouhá 80,5 kilometrů. Napojit se na ni můžete na několika místech a vydat se můžete hned dvěma směry. Jedna trasa jde směrem na Štramberk a ta druhá zase směrem na Kunín. Pokud se vydáte směrem na Štramberk, trať vás zavede na Puntík, Holivák a Štramberk. Stezka jdoucí do Kunína lemuje břeh říčky Jičínky, kudy se dostane do Suchdolu nad Odrou, odkud se okolo řeky Odry dostane přes Bernartice nad Odrou až pod Starojičínský hrad, odkud se můžete vrátit zase zpět do Nového Jičína.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Pivobraní v Novém Jičíně

Autor fotografie: SchiDD Wikimedie
Již po několik let se v Novém Jičíně koná Pivobraní. Na náměstí se každoročně schází minipivovary z regionu i ze zahraničí. Všichni milovníci dobrého piva tu mohou ochutnat lahodné pivo, pivní speciály i různé gastronomické speciality. Mimo to je tu nachystán i doprovodný zábavný program. Akce se neobejde ani bez dobré hudby, tedy koncertů předních českých kapel. Akce se koná vždy v červnu.
KAM ZA HISTORIÍ?
Radnice

Autor fotografie: Dr.Killer Wikimedia
V roce 1501 darovali pánové ze Žerotína městu svobodný dům ke zřízení radnice. Ten se pak stal tou nejvýraznější budovou na náměstí. Radnice má věž s hodinami a veřejnosti zpřístupněný ochoz, Dnešní novorenesanční podobu radnice však získala teprve v roce 1930.
Masarykovo náměstí

Autor fotografie: Palickap Wikimedia
Mezi nejstarší historické památky patří Masarykovo náměstí, jež se vyznačuje sklepeními umístěnými pod šenkovní domy. Od 2. poloviny 16. století se zde začaly stavět domy s loubím. Z té doby ostatně pochází i nejvzácnější dům na náměstí tzv. Stará pošta. Budova byla postavena italskými staviteli ve stylu toskánské renesance. K dalším významným památkám na náměstí patří radnice, Mariánský sloup a kašna. Monumentální vzhled Masarykova náměstí doplňuje chrám Nanebevzetí Panny Marie.
Chrám Nanebevzetí Panny Marie

Autor fotografie: Lehotsky Wikimedia
Chrám byl vystavěn na starších základech v 18. století. Jeho věž však pochází ze století šestnáctého. Uvnitř kostela je cenné barokní zařízení, oltářní obraz od Eliase Herberta, plastiky od O. Zahnera a vyřezávané lavice.
Stará pošta

Autor fotografie: PajaXik Wikimedia
Dvoupodlažní objekt s arkádovými lodžiemi představuje zcela jedinečný příklad vyspělé renesance. Dům nechal postavit purkmistr Řepa v půli 16. století.
Vila Ferdinanda Czeicznera

Autor fotografie: palickap wikimedia
Nejde vlastně ani tak o vilu, ale o celý komplex budov. Sestává se z vily, zahrady, ohradní zdi, kašny, souboru váz a třech hospodářských budov. Komplex byl vybudován roku 1910 podle návrhů Josefa Bluma. Stavba má zámecký charakter. Jde o největší obytný dům ve městě a reprezentuje bydlení těch nejmajetnějších podnikatelů Nového Jičína.
Kostel sv. Mikuláše

Autor fotografie: Jakub Bartoň wikimedia
Kostel pochází ze 13. století. Upraven byl o 100 let později a v 17. století byl pak prodloužen a opatřen věží.
Španělská kaple

Autor fotografie: Palickap Wikimedia
Barokní kaple Panny Marie Bolestné byla původně dřevěná a vystavěná v roce 1621 v místě pochování španělských císařských jednotek. 1787 ji Josef II. zrušil a změnil ji ve sklad soli. V roce 1841 byla opět vysvěcena. Součástí inventáře je i mechanický betlém.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Beskydské divadlo - foyer

Autor fotografie: Andrea Tománková Wikimedia
Foyer interiéru Beskydského divadla navrhl ostravský architekt Václav Šafář ve spoupráci s architektem Svobodou. Prostoru dominuje obraz od Aantonína Kroči. Dominantní lustr spirálovitě se vinoucí do přízemí z prvního patr je dílem sochaře Jiřího Boháče. Několik dalších zajímavých lustrů najdete i v kuřárně a v druhém poschodí.