Horské středisko Javorový Vrch u Třince se nachází v oblasti Těšínských Beskyd 980 metrů nad mořem. Milovníci sněhu zde mají k užití 3 sjezdovky, které jsou jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé a snowboardisty. Přepravu zde zajišťují 3 vleky typu POMA. Sjezdovky jsou pravidelně zasněžovány a upravovány rolbou. U sjezdovky se nachází rovněž i turistická chata s útulnou restaurací. Na místo však není možný dojezd autem, ale dostanete se sem pohodlně sedačkovou lanovkou z Oldřichovic, kde je i záchytné parkoviště. Lanovka je v provozu každý den od 8. do 16. hodin. Běžkařské tratě probíhají po zdejších hřebenech, ale jeden okruh najdete i přímo v centru Třince ve známém lesoparku.
KAM S DĚTMI?
V Třineckém lesoparku, který se nachází v samotném centru města, se nachází areál minigolfu s 18 jamkami a také i lanový park. Celý třinecký lesopark je ostatně ideální pro děti, protože kromě lanového centra a minigolfu je zde také spousta prolézaček a dalších atrakcí. V místě neschází ani občerstvení. Lesopark má rovněž i několik kilometrů běžeckých a in-line tras. V zimě je zde udržovaná běžecká stopa.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Technická památka ve Vendryních patří k těm nejchráněnějším. Jde o velmi vzácnou a ceněnou památku, kterých je v Evropě už jen málo. I proto patří k významným turistickým cílům. Pece vznikly na počátku 19. století, když zde byla nalezena ložiska železné rudy. kromě něj se tu však těžil i vápenec, a to hned ve 3 lomech. Ten pak byl vypalován ve zdejších dvou pecích. Jejich provoz byl ukončen až v roce 1965. pece tu však zůstaly. dnes jsou unikátní památkou. Pece naleznete asi 2 kilometry od železniční zastávky Vendryně. Dojdete k nim po zelené. Je zde i konečná zastávka autobusové dopravy z Třince. Místem prochází značená cyklostezka číslo 6086 (Po stopách hutnictví).
Jelikož malebný kostelík na Gutech, který se nachází přímo v Třinci, v roce 2017 zničil požár, můžeme vám doporučit, abyste se vydali do 6 kilometrů vzdálené Bystřice, kde stojí další malebný dřevěný kostelík Povýšení svatého Kříže z 19. století. Ten tu byl postaven v místě ještě staršího kostela z 16. století. Tento kostel patří k těm nejmalebnějším na celé Severní Moravě a Slezsku.
KAM ZA TURISTIKOU?
Pokud chcete zažít něco skutečně nezvyklého, vydejte se prozkoumat hřebeny hor a nádherné údolí Beskyd. To nabízí cyklotrasa Trojmezí Cyklotrack. Trasa je dlouhá 75 kilometrů. Je velmi náročná. Má řadu velkých převýšení. Námaha je však odměněna neopakovatelnými zážitky a krásnými výhledy. Nejzajímavějším místem celé trasy je Hrčava a v ní Trojmezí, kde se schází hranice 3 států (Česka, Polska a Slovenska). Cyklotrasa je dále propojena s Beskydskou cyklotrasou. Cyklotrack vychází z Třince a prochází přes Jablunkov, Studeničnou, Hrčavu, Bukovec, Písek, Bahenec, Filipku, Nýdek, Bystřici, Vendryni, Oldřichovice, Košařiska, Milíkov, Bocanovice, Jablunkov a Třinec.
Národní park Mionší naleznete v Beskydech. Jde o jedlobukový prales se stromy až 250 let starými. Svou rozlohou 169,7 hektarů patří k těm největším v Česku. Prales najdete severovýchodně od Horní Lomné. Žije zde i velký počet druhů zvířat. Kolem hřebene se pak nachází i četné prameniště. V místě stojí také i lovecká chata arcivévody Bedřicha, známého jako markýz Gero. Pralesem vede Naučná stezka Mionší, která je prý tou nejhezčí a nejpropracovanější v celých Beskydech. Je dlouhá 7 kilometrů a má 10 zastavení. Začíná v obci Dolní Lomná asi 200 metrů od autobusové zastávky Matyščina louka.
Javorový Vrch je nejvyšším vrcholem nad Slezskou nížinou v povodí Olše. Je vysoký 1031 metrů. Vrchol naleznete jihozápadně od Třince. Pokud e jej rozhodnete zdolat, dojeďte nejprve do Oldřichovic, odkud nahoru jezdí i lanová dráha. Samotný vrch poskytuje nádherné výhledy do okolí. Z vrcholu je možno vidět polskou stranu Beskyd a za jasného počasí i Tatry. Z vrcholu vychází hřebenové stezky, které je možno v zimě využívat i k běžkování. Dostanete se odtud na Šindelnou, Kalužný, Ostrý, Kozinec, Ropičku, Kotař, Slavíč, Bystrý a Řeku.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Společnost STARS provozuje sportovní, tělovýchovné a relaxační zařízení města. Pod společnost spadá beach volejbalová hřiště, in-line dráha, lesopark, lanové centrum, skatepark, bike park, městské lázně, minigolf, tenisové kurty, městský stadion, fotbalová hřiště a street workout park. Jde o různá sportoviště po celém městě, jež skýtají celoroční zábavu.
KAM ZA HISTORIÍ?
Podnikové muzeum zde bylo otevřeno v roce 1969 u příležitosti 130. výročí založení butiku. Jde o první hutnické muzeum v republice. Expozice muzea se věnuje historii závodu. Najdete tu historii od roku 1839 až do současnosti. Muzeum je umístěno do budovy z roku 1917 a využita je i zahrada domu.
Třinec nemá příliš mnoho památek. Jednou z mála je kostel svatého Alberta s farou a hřbitovní kaplí. Jde o novogotický kostel z červených cihel. Vystavěl ji zde arcikníže Albrecht Fridrich Habsburský. Kostel má půdorys kříže. U hlavního vchodu je 63 metrů vysoká věž a u presbytáře na zadní straně se nachází spousta dalších ozdobných věží. V hlavní věži visely vedle hodin i 3 zvony Albert (703 kg), Karel (372 kg) a Hildegarda (204 kg). Kostel je zdoben krásnými vitrážemi. Hlavní oltář byl vyroben z godulského pískovce. Interiér je velmi pěkný a hojně zdobený, rozhodně stojí za prohlédnutí
Kostel byl vystavěn koncem 19. století podle projektu vídeňského architekta Julia Leischinga. Původní 3 zvony byly zrekvírovány během první světové války. Současné zvony tak pochází z roku 1923. Dřevěný oltář a kazatelna je dílem Roberta Hanela podle nákresu Theodora Prüfera. Oltářní obraz je vyobrazením Kristova zmrtvýchvstání a oltářní sochy Petra a Pavla jsou dílem Jana Raszky.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
V areálu Třineckých železáren se nad potokem Staviska nachází bývalý konský zámek. Stojí nedaleko u soutoku potoku s Olší. První zmínka o zdejší obci pochází z roku 1305. Sídlo se zde však objevilo teprve až okolo roku 1652. To Jan Jiří Sobek tu v té době nechal postavit menší barokní zámek. V 18. století byl přestavěn v klasicisním stylu. V roce 1919 pak byla do zámku umístěna dívčí hospodářská škola a po druhé světové válce zámek připadl Třineckým železárnám, které jej tak necitlivě přestavěly, že přišel o svou památkovou ochranu. Dnes v zámku sídlí šatny třineckých železáren. Tak smutně skončil příběh jednoho zámku, jedné z mála památek Třince.