Letní koupaliště v Havlíčkově Brodě disponuje celkem dvěma bazény. Jeden je určen pro kondiční plavání a ten druhý je zase pro relaxaci. Relaxační bazén je vybaven divokou řekou, perličkou, masážním hříbkem, skluzavkami i dětským brouzdalištěm. V areálu se dále nachází i houpačky a prolézačky. Využít můžete i zdejšího hřiště pro plážový volejbal, volejbal a tenis. V areálu se nachází rovněž i občerstvení.
V nepříznivém počasí můžete využít služeb místního krytého bazénu, který vás zaujme svým neobvyklým tvarem. Další jeho zajímavostí je možnost koupání v mírně slané vodě, která pozitivně působí na pokožku. Plavec se zde cítí lépe, a to ať už je zdravý anebo astmatik. V místě se nachází i široká skluzavka a další vodní atrakce. Součástí areálu je rovněž oddělené dětské brouzdaliště. V prostorách se dále nachází i parní lázeň a sauna s kapacitou 20 míst.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Asi 6 kilometrů od Havlíčkova Brodu, směrem na Šlapánov, se nachází Lyžařský areál Vysoká, nabízí 420 metrovou sjezdovku o převýšení 90 metrů. Jde o modrou sjezdovku vhodnou pro začátečníky. Sjezdovka je pečlivě upravována rolbou, uměle zasněžována sněhovým dělem a osvětlena pro večerní lyžování. Část sjezdovky je vhodná pro snowboard, a to dokonce natolik, že se zde pořádají závody v akrobatickém snowboardingu a dětské závody. U sjezdovky je půjčovna skibobů. Lokalita je vhodná pro lyžařské výcviky.
Severovýchodně od Nového Města na Moravě, se nejblíže Havlíčkova Brodu nachází 100 kilometrů běžeckých tras. Ty jsou pravidelně upravovány rolbou pro klasický styl. Trasy jsou označeny oranžovými směrovkami.
KAM S DĚTMI?
Pokud můžeme doporučit, tak tu největší atrakci pro děti najdete nedaleko Havlíčkova Brodu, přesněji v Novém Městě na Moravě. Jde o expozici v Horáckém muzeu, které se jmenuje Strašidelné podzemí. To se nachází ve sklepení muzea. Expozice je inspirována místními pověstmi a je doplněna o speciální zvukové a světelné efekty.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Havlíčkův Brod není příliš velký. Pohodlně jej projdete během hodiny. Pokud si však dáte záležet, může vám to trvat i několik hodin. Ve městě se do dnešních dnů dochovalo na 100 historických a kulturních památek spolu s historickým centrem města, takže je rozhodně co prohlížet. Na některých domech najdete informační tabule s legendou o jejich původu nebo významu. Domy byly pojmenovány podle majitelů. Svou procházku Havlíčkovým Brodem vám doporučujeme začít od jeho centra, kde naleznete půvabné náměstí a víc než stoletý park Budoucnost. Velmi pěkná je i pěší zóna vedoucí okolo řeky Sázavy. Pro více informací k městské procházce doporučujeme navštívit zdejší informační centrum.
KAM ZA TURISTIKOU?
I přesto, že je tento výlet dlouhý 13,5 kilometru, jde o lehkou trasu, která je vhodná pro rodiny s dětmi. Vychází z náměstí po zelené turistické značce, dále jde parkem Budoucnost okolo rybníků Hastrman, Rantejch, Cihlář, Hajdovec a Zádušního rybníka až do osady Knyk. Odtud pak pokračuje dále po zelené do další osady zvané Rozňák. Z něj po modré Pelestrovskými lesy. Okolo rybníku Drátovce dojde na rozcestí u Pelestrovské studánky. Pod samotou Drátovna Lázničkovou strání s pomníčkem umučených vlastenců přes rozcestí Rozkoš do Havlíčkova Brodu.
KAM ZA ZÁBAVOU?
V Havlíčkově domě v horní části náměstí je dnes umístěno Muzeum Vysočiny s expozicí Karla Havlíčka Borovského. Jde o pěkný kamenný dům s arkýřem a věžičkou. Rodina dům vlastnila od roku 1832 do roku 1880, kdy ho pak ovdovělá matka prodala Městské spořitelně.
Havlíčkův Brod získal právo várečné v roce 1333 od Jana Lucemburského. Původně sídlil v budově staré radnice. Měšťanský pivovar je výrobce piva Rebel, které se skvěle prodává v USA. Zdejší pivo se může pochlubit i celou řadou ocenění. Pivovar nabízí příjemné posezení v restauraci i exkurzi přímo do výrobny piva. Nutná je předešlá domluva alespoň 1-2 týdny dopředu.
KAM ZA HISTORIÍ?
Skoro každý stát v Evropě by rád vlastnil střed Evropy. Svůj střed proto má Německo i Slovensko. Jen na našem území pak najdete celkem neoficiální středy Evropy, které se mezi sebou přetahují a každý z nich o sobě tvrdí, že je ten skutečný. Svou teorii o středu Evropy měl i Jára Cimrman, který střed Evropy umístil do Havlíčkova Brodu. Zdejší starostka je však přesvědčena (jako ti ostatní), že právě ten jejich střed je ten pravý. Prý to mají změřeno. Důkazem pravosti by měla být dřevěná trojúhelníková deska s důlkem uprostřed a skleněnou koulí, která po spuštění ze strany neomylně skončí v důlku, kde je souřadnicemi označen Havlíčkův Brod. Při procházce městem Střed Evropy najdete v zahradě kavárny U Notáře.
Štáflova chalupa je zcela ojedinělou ukázkou středověkého typu dřevěného domu. Dům pochází z 16. století a stojí kousek nad centrem města v ulici Barbory Kobzinové. Jméno nese podle rodu, který ji zdědil. Rodina je známá díky malíři Arnoštovi Štáflovi a grafikovi Otakaru Štáflovi. Objekt je dnes přístupný veřejnosti. V místě je totiž umístěn antikvariát. Vystavována tu jsou rovněž i díla výtvarníků a fotografů. Prodávají se zde i výrobky místních řemeslníků.
Na jižní straně havlíčkobrodského náměstí stojí malebná renesanční stavba, která získala svou současnou podobu po požáru v roce 1662. Představuje dominantu náměstí a stojí na parcele dvou gotických domů. V renesančním štítu je ve výklenku věže umístěna největší místní atrakce - kostlivec Hnát, který drží kosu s latinským nápisem “Kterou hodinu nevíš”. Hnát se totiž nechal v roce 1472 podplatit jihlavskými měšťany, kteří pak díky tomu dobře opevněné město dobili. Hnát byl tehdy zbaven všech měkkých tkání, důkladně očištěn a jeho kosti byly složeny v kompletní kostru, kterou vsadili do průčelí radnice na výstrahu na věčné časy. Později byla kostra šikovně propojena dokonce i s radničními hodinami. A tak se zvoncem v ruce v Brodě zvoní každou hodinu.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie založil řád německých rytířů ve 13. století. Jde o raně gotickou budovu, která byla několikrát přestavěna. Nakonec byla ozdobena barokní kopulí. Krásný je zde barokní oltář z roku 1661. Věž kostela je mohutná, vysoká 52 metrů a pyšní se pravděpodobně tím nejstarším zvonem v Čechách. Zvon Vilém pochází z roku 1335. Zajímavé jsou i zdejší hodiny, které mají čtyřiadvaceti hodinový ciferník.
Trochu stranou od náměstí, nedaleko Masarykovy ulice je skryta jedna z nejstarších památek ve městě, jde o hřbitov s kostelem sv. Vojtěcha. Ten stojí pravděpodobně na místě dřívějšího románského kostelíka. Okolo něj se pak nacházela úplně ta původní kupecká osada. Na hřbitově jsou pohřbeni významné osobnosti města. Kostel pak vyniká pozdně gotickými tvary a renesančními freskami. Moderní duch tu vnáší tři okenní vitráže výtvarníka Jana Exnara, jež celkový dojem ještě více umocňují. Pro svou ojedinělou atmosféru a skvělou akustiku se zde občas konají koncertů.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Kašny na hlavním havlíčkobrodském náměstí si bezesporu všimne každý turista, což nějak vylučuje tajné místo, avšak málokdo ví, že kašna z 18. století nese jméno po svém staviteli, pekařovi Koudelovi. Ten ji zde musel postavit za trest, protože prý pekl malé housky. A pozor, nepoctivcům dodnes hrozí, že budou ve zdejší kašně budou vykoupáni.