TOP 16 zajímavostí Nymburka

Autor fotografie: Zdeněk Fiedler Wikimedia
Nymburk, malebné město na řece Labi, se nachází jen 45 kilometrů od Prahy a 30 kilometrů od Mladé Boleslavi. Město nejvíce proslavil Bohumil Hrabal a Nymburský pivovar, který hrál hlavní roli v Postřižinách, a to není jeho jediná účast ve světě filmu. Nymburk vás okouzlí i svými krásnými hradbami a romantickými uličkami. Je to město sportu. Vrcholoví sportovci zde trénují na Olympiádu. Setkat se tu tak můžete kupříkladu s Martinou Sáblíkovou. Díky tomu tak můžete v Nymburce i vy vyzkoušet celou řadu sportů.
KAM ZA KOUPÁNÍM?
Plavecký bazén Lokomotiva Nymburk
Tento krytý bazén o 25 metrech by si zasloužil rekonstrukci. Sídlí zde místní plavecký oddíl. Areál je však otevřen i veřejnosti. Nečekejte velký přepych, jde o klasický bazén o 25 metrech a šíři 10 metrů.
Vodní svět Kolín
S koupacími příležitostmi to v Nymburku nevypadá momentálně nejlépe, a proto pokud můžete, zajeďte si za koupáním raději do Kolína, tam najdete skvělé místo s bohatými možnostmi sportovního vyžití. V místě se nachází aquapark i letní plovárna. V místě se nachází vnitřní plavecký bazén o 25 metrech, prostorný venkovní bazén o 50 metrech s vnitřním 75 metrovým tobogánem, venkovním tobogánem, trojskluzavkou, dětským bazénem, brouzdalištěm, relaxačním bazénem, vlnobitím, dětskou skluzavkou, vířivkami, večerním plaváním a parní kabinou. Areál je vybaven tenisovým hřištěm, plážovým volejbalem, fitness, solnou jeskyní, saunou, horkým vzduchem, soláriem, masážemi, plaveckou školou. Ve Vodním světě je rovněž i bar, restaurace, kavárna a cukrárna.
Pískovna Sadská

Autor fotografie: Petr Pakandl Wikimedia
Pokud pro vás bazény nejsou, zkuste to s přírodním koupalištěm, které najdete v krásné přírodě u města Sadská. Pískovna zde vznikla v roce 1972 po zatopení pískového lomu. Díky této skutečnosti se můžete těšit na čistou vodu. V místě se nachází rovněž i občerstvení.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Ski areál Šibeniční vrch
Pakliže si chcete zalyžovat a jste v Nymburce, máte jen dvě možnosti, nechat si zajít chuť anebo si popojet. Přímo v Nymburce totiž žádné lyžařské centrum nenajdete. Tím nejbližším lyžařským areálem je nejspíš Šibeniční vrch, který naleznete v Mnichovicích nedaleko Prahy. Areál je zasněžován a díky osvětlení je zde možné i večerní lyžování. Sjezdovky jsou pravidelně upravovány. V místě najdete 250 metrů dlouhou sjezdovku s Pomou a dětský ski-park o 100 metrové délce. Kromě svahu tu můžete využít i tenisovou halu a zahrát si tu třeba squash, bowling nebo třeba plážový volejbal. V areálu se nachází rovněž i dětské hřiště a srubová restaurace.
KAM S DĚTMI?
ZOO Chleby

Autor fotografie: ŠJů Wikimedia
Nedaleko Nymburka se nachází první zoologická zahrada ve Středočeském kraji, která se zaměřuje na chování ohrožených zvířat. Jde i o záchranné centrum pro živočichy. Jde o jednu z nejmenších zoologických zahrad v České republice. Oblíbenost zdejší ZOO spočívá ve zdejších ochočených a krotkých zvířatech. Největší zdejší chloubou jsou giboni žlutolící.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Naučná turistická stezka vedoucí městem Nymburk

Autor fotografie: ŠJů Wikimedia
Stezka vás provede centrem Nymburka a jeho nedalekým okolím a seznámí vás s těmi nejvýznamnějšími stavbami města a jeho významnými rodáky. Stezka je lemována celkem 68 kovovými tabulkami připevněnými na domech.
Rozhledna Romanka

Autor fotografie: Marzper Wikimedia
Rozhlednu Romanku u Hrubého Jeseníku kupodivu nehledejte na severní Moravě, ale kousek od Nymburka. Jde o jednu z nejníže položených rozhleden v České republice. Rozhledna se jmenuje podle malé dívenky, která tehdy při stavbě okouzlila stavebníky. Vysoká je jen 26 metrů a na její vrchol vede 116 schodů. Vede k ní asi kilometrová cesta z Hrubého Jeseníku. Za dobrého počasí odtud můžete vidět i Krkonoše a Ještěd.
KAM ZA TURISTIKOU?
Hrabalova stezka

Autor fotografie: ŠJů Wikimedia
Hrabalova stezka je asi 15 kilometrovým výletem, jež vás provede krajinou Bohumila Hrabala. Stezka je určena pěším i cyklistům. Začíná u proslulé restaurace Hájenka v Kersku u Sadské, která dodnes funguje. Doporučujeme si objednat kance s šípkovou omáčkou nebo se zelím. Kousek od Hájenky leží Lesní ateliér u Kubů, místo výstav předních českých výtvarníků. Až narazíte na červenou turistickou značku, dojděte k Josefskému prameni. Cestou vlevo se dostanete k silnici, odkud můžete spatřit Hrabalovu chatu s číslem popisným 0315 (viz. foto). Dále se po žluté vydejte k Menhiru, jenž v minulosti sloužil jako hraniční kámen. Chatovou oblastí dojdete až k silnici. Vlevo pokračujte po zelené do lesa k rozcestníku Staré koryto Labe. Nejděte doleva, ale jděte vpravo po málo užívané cestě k řece Labi a jděte proti jeho proudu. Asi po kilometru se dostanete na cyklostezku 0019. Od konce osady Kersko po silnici vede červená značka okrajem osady Hradišťsko až ke hřbitovu, kde odpočívá rodina Hrabalových. Po červené dále pokračujte polní cestou rozsáhlými lesy podél čističky a jezera v Sadské, osadou Písty až k železničnímu mostu v Nymburce. Zde se vydejte vpravo po stezce přes železniční přejezd až na konec stezky, která končí u nymburského pivovaru.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Pivovar Nymburk
K Nymburku patří Hrabal i pivovar, nejinak je to pak s Hrabalem, k němu patří Nymburk i jeho pivovar. Nymburský pivovar byl založen v roce 1895 a dodnes funguje. Pokud chcete odhalit místo, které Bohumil Hrabal tolik miloval, že sem umístil děj Postřižin, můžete jej navštívit. Sice je zapotřebí předem se objednat, ale jinak je tento pivovar přístupný za přijatelný poplatek široké veřejnosti. V rámci prohlídky si zde můžete prohlédnout varnu, spilku, sladovnu, sklepy i stáčírnu. Podívat se zde můžete i na vaření piva i místo, kde zraje ležák. V rámci návštěvy pivovaru zde máte možnost místní pivo ochutnat i zakoupit.
KAM ZA HISTORIÍ?
Hradby města Nymburka

Autor fotografie: Mestonymburk Wikimedia
Hradby jsou významným dokladem středověkého opevnění města. Vyznačují se dvěma vodními příkopy s pásem hradebních zdí. Do dnešních dnů se dochovala jen část vnitřní zdi na východní a západní straně města. Hradby zde vznikly v druhé polovině 13. století. Měla 5 bran.
Stará rybárna
Na břehu řeky Labe, u jihovýchodních hradeb se nachází rybárna ze 14. století. Současná podoba však pochází z počátku 20. století. Podle pověsti sem byla v roce 1310 na loďce převezena pozdější královna Eliška Přemyslovna, která se zde skryla před intrikami svého švagra Jindřicha Korutanského.
Secesní vodárenská věž

Autor fotografie: Michal Louč Wikimedia
Jde o krásnou secesní věž, která má tvar kalicha. Postavena byla v roce 1904. Stavbu postavil Osvald Polívka a Vladimír Hráský. Vodojem má udržet v sobě dostatek vody, aby nymburští dokázali zvládnout místní požár.
Kostel sv.Jiljí

Autor fotografie: Gabriela Homoláčová Wikimedia
Chrám svatého Jiljí měl původně 2 věže. Dnešní jediná věž dosahuje výšky 66 metrů. Postaven byl mezi léty 1280-1380. Kostel vytváří typické panorama města. nejcennější památkou je kamenná plastika patrona sv. Mikuláše.
Staré děkanství a Kaplanka

Autor fotografie: Mestonymburk Wikimedia
Hradební věž Kaplanka představuje jednu z bašt nymburského opevnění, kterou najdete na jižní straně města u řeky Labe. Věž byla vystavěna za vlády Václava II. V roce 1657 k věži přistavěli budovu Starého děkanství, jež byla v místě předešlého děkanství.
Turecká věž
Turecká věž je zajímavá technická památka, která zde byla postavena v roce 1597. Jde o renesanční vodárnu, která zásobovala 5 kašen až do 20. století.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Písečný přesyp u Píst

Autor fotografie: danc Wikimedia
Přibližně uprostřed cesty mezi Nymburkem a Sadskou se nachází jeden z posledních písečných přesypů v Polabí. Jde o unikátní přírodní památku, která je zde již od čtvrtohor a je domovem celé řady rostlin a živočichů. Raritou jsou mravkolvi. Dostanete se sem z obce Písty po červené turistické značce. Dojít sem můžete i od jezera v Sadské.