Nejbližší přírodní koupání zde najdete u České Skalce ve vodní nádrži Rozkoš. Přehrada patří k vyhledávaným rekreačním střediskům. Nabízí koupání,chytání ryb, provozování vodních sportů, saunování, minigolf nebo hraní paintballu. V místě se nachází dětský koutek, brouzdaliště i loděnice. Součástí areálu je i restaurace.
Veřejné koupaliště v Teplicích nad Metují najdete napravo od železničního přejezdu směřujícího do Adršpachu. Jde o pěkné retro koupaliště, které je provozováno jako přírodní koupaliště, protože voda tu je čištěna přes pískové filtry. Voda je proto vhodná i pro alergiky. Největší atrakcí tu je skokanský můstek. Dále tu jsou také kolotoče a houpačky. Pro dospělé tu je pak ještě hřiště na volejbal a nohejbal. Areál nabízí drobné občerstvení, zmrzlinu a nechybí tu ani bufet.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Lyžařský areál najdete v Adršpašsko-Teplických skalách v místní části zvané Kamenec. Najdete zde moderní sjezdovku s veškerým technickým a terénním zázemím. Areál je vhodný pro rodiny, začátečníky i náročné lyžaře. Na své si zde přijdou i vyznavači snowboardingu. Sjezdovky jsou pravidelně upravovány a ošetřeny technickým sněhem ze zdejších sněžných děl. Zdejší sjezdovka je dlouhá 500 metrů a je rozdělena na dva rozlišně obtížné úseky. Přepravu zde zajišťuje bubínkový, talířková, jednomístný unašeč a dětský vlek. V okolí se pak nachází upravené běžecké tratě. V místě se nachází rovněž půjčovna lyží a dalšího vybavení. V místě je také lyžařská škola a občerstvení. Užít si zde můžete i večerního lyžování.
KAM S DĚTMI?
Pískovna Adršpach je označována za to nejkrásnější skalní jezírko v Česku. Jde o zatopenou pískovnu s průzračně čistou vodou, jež lemují malé plážičky s bělostným pískem. Místo se objevilo hned v několika pohádkách (třeba jako Z pekla štěstí 2 nebo Třetí princ). Okolo jezírka vede prohlídkový okruh. Koupat se zde sice nesmíte, ale půjčit si zde můžete loďku.
Babiččino údolí naleznete u České Skalice, odkud sem vede červená turistická značka. Projdete pak lesem, loukou až k Loveckému pavilonu s bažantnicí. Dále se pak dostanete k zámku Ratibořice. Po jeho prohlídce vám doporučujeme pokračovat dále k Ludrovu mlýnu a mandlu. Neschází zde ani známé sousoší zvané Babička s dětmi. Dále uvidíte Panskou hospodu a o kousek dál pak Staré Bělidlo. Za ním se nachází Viktorčin splav. Po červené se dostanete až k Červenému mostu. Po procházce lesem se dostanete až ke Slatinskému mlýnu, odkud se dojdete do malebné vísky Boušín. Odtud můžete pokračovat různými směry. Po zelené se dostanete k místu Pod Boušínem, kde je most přes řeku Úpu, který vás zavede na romantickou cestu V Potůčkách. Dojděte do vesnice Stolín, z níž pokračujte po zelené až do Červeného Kostelce k místnímu kostelu. Nenáročná trasa je dlouhá celkem 14 kilometrů a kdykoliv ji můžete přerušit, zkrátit anebo rozdělit na několik částí.
Jedním z nejhezčích zoologických v Česku je to ve Dvoře Králové. Původně to byla taková malá zoologická zahrada, která dnes patří k těm největším. Jde o nejvýznamnějšího chovatele afrických zvířat ve světě. Součástí areálu je i jedinečné safari, které bylo první v republice. Zahrada rovněž nabízí spoustu zážitkových programů.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Tento výlet je středně náročný, dlouhý 8 kilometrů a provede vás těmi nejkrásnějšími výhledy Teplických skal. Vychutnat si zde můžete vskutku pěkný výlet do přírody. Výlet začíná u železniční stanice Janovice, odkud se vydáte po zelené turistické značce okolo Strážného vrchu, a dále pak až k Teplickému skalnímu městu. Ve skalním městě je nutno pokračovat po modré. Až si Po prohlédnutí skalního města se napojte na modrou turistickou značku, která vás dovede až k zřícenině Střmen. Na konci skalního města se přechází z modré na červenou, která vás zavede do Teplic nad Metují.
Nenáročný výlet je dlouhý jen 5 kilometrů a vede z Dolního Adršpachu, přesněji od turistického informačního centra. Vyjdete odtud po žluté turistické značce až ke strmému Křížovému vrchu se skalním vrcholem a několika skalními věžemi. Pod Křížovým vrchem pak prochází naučná stezka s informačními tabulemi. Trasa je obohacena o interaktivní prvky a má celkem 6 zastavení. Na konci pak nabízí pěkný výhled na skalní město Adršpach. Cestou zpět se můžete vydat přes Zdoňov. Na trase projdete okolo kaple svatého Jana Nepomuckého a zříceninu kostela Panny Marie. Ve Zdoňově je pak malebná kaplička Nejsvětější trojice.
KAM ZA TURISTIKOU?
Jde o krátký výlet o délce 4 kilometry, který zvládnete během jednoho odpoledne. Z Dolního Adršpachu se vydáte po červené až k rozcestníku, kde se napojíte na žlutou stezku a za stálého stoupání se dostanete na Křížový vrch, který je ve výšce 667 metrů nad mořem. Zpět se pak dostanete po stejné trase. I když stoupání je strmé, není možno tento výlet označit za velmi náročný.
Skalní město je přístupné každý den po celý rok. Vstup je ze strany od Teplic nad Metují od hlavního parkoviště. Z opačné strany je přístup o něco komplikovanější, nejprve totiž musíte projet Horním Adršpachem a odtud ještě další 3 kilometry, abyste se dostali na parkoviště. Prohlídka skalního města začíná od jezera, kolem něhož vede jeden z okruhů dlouhý 1 kilometr. Další turistický okruh je dlouhý 4 kilometry a je zapotřebí si na něj vyhradit 2 hodiny. Od pokladny se vydejte vpravo po zelené. Na značené trase potkáte mnoho krásných skalních útvarů. Dostanete se dokonce až do míst, odkud spatříte nejvyšší skalní útvar v Adršpachu. Jde o skálu nazvanou Milenci, která je vysoká 103 metrů. Turistická trasa pokračuje za mostkem až ke Gotické bráně, kterou projdete a po dřevěných lávkách se dostanete až na Sloní náměstí. Z něj se po zelené dostanete až ke Krakonošovu zubu. Hned vedle něj je Čertův most, od něhož to je už jen 400 metrů k Malému vodopádu. Odtud se vydejte po žluté. Po schodech se dostanete k Velkému vodopádu. Dál pak můžete pokračovat ke Skalnímu jezírku, kde se můžete nechat převézt pramicí na druhý břeh. Dále pokračujte po žluté až k pokladně. Vyrazit však můžete i k Vlčí roklí a projít se i v Teplickými skalami. Tato trasa už je delší a náročnější. Je zde spousta schodů, ale také i pěkné výhledy.
KAM ZA ZÁBAVOU?
V Adršpachu se nachází zámek z 15. století. Původně šlo o tvrz pánů Berků z Dubé. Vedle tvrze stávala úřední budova s kanceláří pro hejtmana a písaře, truhlárna, pekárna a maštale. V 17. století byl proměněn na zámek a vydatně rozšířen. Polední úpravou si zámek prošel v roce 1886. V roce 1946 byl zámek na základě Benešových dekretů zabaven. Od roku 1946 zámek získalo Ministerstvo školství a kultury. Pak zde byla umístěna ubytovna pro učně textilního závodu. Následně chátrala. Později zde byl zřízen archiv, který zde byl až do roku 1989. V roce 2013 jej odkoupilo město a začalo jej opravovat. Od roku 2014 je zpřístupněn veřejnosti. Do místa se postupně navrací mobiliář a umístěno tu je i Horolezecké muzeum (první svého druhu v republice).
KAM ZA HISTORIÍ?
Zámeček zde byl postaven v místě staré tvrze. V roce 1666 jej přestavěl biskup Karel Sobek z Bílinberka. Šlo o letní sídlo, které je zasazeno do krásného a malebného prostředí. Obklopují ho pískovcové skály. Je tu i malebné jezírko a nedaleko se nachází i zřícenina gotického hradu Katzenstein, dnes známého jako Skály. Zámeček byl přestavěn v hotel a restauraci. V okolí jsou skvělé podmínky pro horolezectví, turistiku i cyklistiku.
Hrad Střmen byl vystavěn ve 14. století v Teplických skalách. Jde o skalní hrad, jehož účelem byla ochrana blízkého hradu Adršpach. Hrad však zanikl již v 15. století, kdy byl dobit Slezany. Místo je velice tajuplné a krásné. Skýtá také překrásný výhled, a proto rozhodně stojí za návštěvu. Dostanete se sem po modré turistické značce. K výstupu potřebujete je však nutno počítat s tím, že k tomu potřebujete pevnou obuv. Výstup je náročný, ale rozhodně stojí za to. Z vrcholu můžete vidět Krkonoše i Sněžku.
Skalní hrad Adršpach je poněkud skryt v labyrintu skal. Najdete ho v severozápadní části Adršpašských skal. Jeho počátek sahá až na počátek 14. století. Postaven zde byl za účelem ochrany obchodních stezek vedoucích v příhraničí. Původně tu stávaly i roubené stavby, obytné budovy a hospodářské stavení. Dnes tu najdete pouze nepatrné stopy po této historii. Dojdete se sem po červené turistické značce. Samotný výstup pak následuje ze žluté. Výhled z vrcholu je skutečně nádherný.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Ve skalách se rovněž nachází i jedno z nejchladnějších míst v Česku. Jde o soutěsku Sibiř, v níž sníh zůstává až do počátku léta. Jde o nejhlubší soutěsku Teplických skal, která je místy pouze metr široká. Každý den se sem dostane Slunce pouze na několik minut a prozáří jen některá místa. I proto jsou tu skály porostlé zeleným mechem a pára se tu sráží od úst. I v to největším vedru zde teploty nepřesáhnou 15 stupňů Celsia.