Brněnská přehrada patří k těm nejvýznamnějším rekreačním oblastem města Brna. Vodní nádrž byla vybudována v letech 1936-1940. Původně nádrž sloužila jako zásobárna vody, dnes slouží především k rekreaci. Na přehradě je možno provozovat snad všechny vodní sporty. Zimě se tu pak bruslí. Okolí je vhodné pro pěší i cyklistickou turistiku. Vedle této přehrady se v Brně můžete koupat i na několika dalších koupalištích.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Nutno říct, že pozice Jižní Moravy příliš sněhovým radovánkám nepřeje. Stejně jako v Praze, ani zde žádná sjezdovka není. Za sjezdovkami proto musíte trochu popojet. Nejblíže, asi 50 kilometrů od Brna, se nachází Ski areál Olešnice, který dává k dispozici sjezdovku o délce 500 metrů, dále pak několik vleků, včetně toho dětského. Reálné tu je i noční lyžování. Najdete tu i lyžařskou školu, snowboard park, půjčovnu a servis lyží.
KAM S DĚTMI?
Brněnská ZOO byla založena v roce 1950. Nachází se v Brně-Bystrci, v areálu Mniší hory. Na 65 hektarech je tady k vidění na 306 druhů zvířat, celkem tedy zhruba 1568 kusů. Největším zdejším lákadlem jsou vlci arktičtí, kanadští bobři, bizoni a koně Převalští.
Vědecký park plný zábavy VIDA najdete v bývalém pavilonu D na brněnském výstavišti. Pro malé i velké návštěvníky je tu uchystána řada expozic a ještě více interaktivních exponátů, které si můžete nejen osahat, ale i vyzkoušet. Součástí je i nevšední doprovodný program plný vědeckých pokusů.
Technické muzeum v Brně nabízí hned několik zajímavých expozic, které se zabývají vozidly, strojírenstvím, technikou domácnosti, fotoaparáty, řemesly, kancelářskou a výpočetní technikou.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Denisovy sady patří k těm nejoblíbenějším místům v Brně. Situovány jsou v naprostém centru Brna. Jde vůbec o nejstarší veřejný park v českých zemích, jenž byl lidem zpřístupněn již v roce 1771. Parkem vedla křížová cesta se 14 kapličkami. Postupně se tu potom rozvíjela botanická zahrada s empírovou studánkou Pramene zdraví, Hudební pavilon, terasy Kapucínských zahrad atd. V devadesátých letech minulého století si sady prošly důkladnou renevací. Parkem se dostanete na Petrov, Kapucínské náměstí, Zelný trh, Špilberk anebo Moravskou galerii.
KAM ZA TURISTIKOU?
Pěkným a pohodlným výletem pro celou rodinu je ten vedoucí na hrad Veveří. Hrad se rozkládá na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou. Veveří kdysi bývalo významným sídlem moravských markrabat. Aktuálně postupně prochází obnovou. Už teď má však co nabídnout.
Výlet na Babí lom začíná u brněnského Globusu, kde přejdete přes koleje a cestou vlevo po 200 metrech narazíte na červenou turistickou značku. Červené se pak držíte po celou trasu. Cestou půjdete okolo hezkých rybníčků, projdete lesem, přejdete potok, projdete skrze Lelekovice až nakonec začnete stoupat k Babímu lomu, na jehož vrcholu na vás čeká menší rozhledna s krásným výhledem do okolí. Cesta nazpět vede po skalnatém hřebenu na Spálené skály, odkud už konečně nebudete šlapat vzhůru, ale sestupovat dolů. Po půl kilometru dojdete na lesní cestu. Od “Lelkovadla” se pak vydejte vpravo po neoznačené cestě podél Záhumenského potoka zpět do Lelekovic a z nich pak po červené údolím Ponávky zpět k Globusu.
Turistická trasa okolo Brněnské přehrady začíná u tramvajové zastávky ZOO. Vede po žluté značce proti proudu Svratky, a to až k hrázi Brněnské přehrady. Tam je nutné vystoupat po schodech do strmého svahu, odkud se vydáte vlevo po červené značce podél přehrady. Půjdete kolem přístaviště až na Rakovec, dále po žluté do Podkomorských lesů, které jsou tím největším lesem na území Brna. Kočičím žlebem stoupejte až na rozcestí turistických značek u Ríšovy studánky. Pozor, voda tu není pitná. Od studánky se dostanete po modré na hrad Veveří, odkud dále pokračujte po červené na nově zbudovanou pěší lávku až k nádrži. Dostanete se tudy na druhý břeh přehrady. Červená značka vás dostane na rozcestník Nad Zouvalkou, kolem přístavu Cyklistická, nudapláže a restaurace na Osadě. Pokračujte přes Sokolské koupaliště, památník obětem 1. světové války, restauraci U Lva a dostanete se zpět na hráz Brněnské přehrady. Když přejdete hráz a přístaviště, jste v cíli na tramvajové zastávce Přístaviště.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Autodrom Brno, nebo také i Masarykův okruh, nabízí nejen nevšední zážitky spojené se závoděním motorek a automobilů, ale také třeba motokár. Každý rok se tu koná Mistrovství světa motocyklů. Mimo něj se tu jezdí i Grand Prix České republiky. Kromě toho je tu však také možné jezdit na kolečkových bruslích. Autodrom slouží veřejnosti, která si zde může přijít vyzkoušet limity svého vozidla.
KAM ZA HISTORIÍ?
Vila Tugendhat představuje to nejlepší z funkcionalistického stylu architektury v České republice. Jde o vůbec první objekt tohoto stylu v Česku (a čtvrtý na světě). Zároveň se jedná i o nejvýznačnější dílo Milese van der Rohe. Vila byla však obývaná pouze do roku 1938, kdy odtud byli majitelé nuceni odejít, protože byli Židé. Během války ji potom využíval letecký konstruktér a průmyslník Willy Messerchmitt. Již v roce 1969 byla zapsána na seznam Státních kulturních památek. Od 1. 7. 1994 je zpřístupněna široké veřejnosti.
Unikátní, druhá největší kostnice v Evropě, se nachází u kostela svatého Jakuba, u něhož dříve byl i velký hřbitov. Ten však musel ustoupit rostoucímu městu. Potíže působila i jeho nedostatečná kapacita a tak bylo nutné tento problém urychleně vyřešit. Zavedl se zde proto výměnný systém pohřbívání, což představovalo, že po 10 letech byl hrob znovu otevřen a stávající ostatky byly nahrazeny novými. Původní ostatky pak zamířily do podzemí, kde byly umístěny do kostnice. Pochovány tu jsou oběti morových a cholerových ran i oběti ze švédského obléhání.
Výraznou dominatou města Brna je hrad Špilberk, který tu nechal vystavět král Přemysl Otakar II. Hrad patří k těm nejnavštěvovanějším místům v Brně. Role hradu se postupně měnila. Od té ochranné se dopracovala přes kasárna až k vězení pro ty nejtěžší a nejnebezpečnější zločince. V současnosti je zde hned několik expozic a tedy i několik rozličných prohlídek. Ze Špilberku je i úchvatný výhled do okolí.
Praha má svou Katedrálu svatého Víta a Brno má zase románsko-gotický chrám svatého Petra a Pavla. Katedrálu najdete na Petrově, odkud je pěkný výhled na město. Chrám stojí v místě, kde dříve stával brněnský hrad. Zajímavostí je rovněž i to, že zdejší zvony neodbíjí v poledne, ale již v 11. hodin, a to v upomínku události z roku 1645, kdy se Brno jako jediné město na Moravě během třicetileté války ubránilo švédskému obléhání.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Ve sklepeních pod Zelným trhem získáte představu, jak to bylo se zdejším podzemím v minulosti. Vstup do podzemí je ze Zelného trhu č. 21. Prohlídka trvá asi 60 minut. Součástí prohlídky je alchymistická laboratoř, starý vinný sklep i historická krčma. Vystaveny tu jsou také pranýře a klece bláznů. Na Dominikánském náměstí se nachází Mincmistrovský sklep. V průběhu prohlídky podzemí zdoláte 212 schodů, přičemž se budete pohybovat 6-8 metrů pod náměstím.