Rybník Hejtman zde byl založen již v roce 1554. Jde o jeden z nejhezčích rybníků u nás. Rybník Hejtman je vyhlášeným místem daleko široko pro skvělé možnosti rekreace, koupání, provozování vodních sportů a rybaření. Má výborné zázemí. Na březích se nachází spousta kempů. Neschází tu ani tobogan. Půjčit si zde můžete šlapadla a pramice. V okolí se nachází řada cyklo tras. Další možnosti koupání naleznete v nedaleké Třeboni, kde je jak aquapark, tak i bazén. Jen kousek za hranicemi v Gmündu je pak také další aquapark.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Nejbližším lyžařským areálem je zřejmě ten v Hradišti v Nové Bystřici. Sjezdovka se nachází jen 2 kilometry od Nové Bystřice. Jde o 350 metrů dlouhou sjezdovku s 55 metrovým převýšením a vlekem. V případě potřeby je zasněžovaná. Pod vlekem je restaurace se sociálním zařízením. Dalším zajímavým areálem je Kozí Pláň. Tento rodinný areál je vhodný především pro rodiny s dětmi. Sjezdovky jsou uměle zasněžovány, kvalitně osvětleny a upravovány. Pro ty nejmenší tu je dětské hřiště. K dispozici tu pro vás je i lyžařská škola. o přepravu se starají 3 vleky, včetně toho dětského.
KAM S DĚTMI?
V Třeboni, ve sklepení Vratislavského domu, je stálá expozice sladkovodních ryb. Jde o ukázku toho, co žije pod hladinou třeboňských rybníků. Vidět tu můžete kupříkladu sumce, candáta, kapra a dokonce i raka. Ti nejšťastnější tu mohou spatřit i úhoře a ještěrky.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Trasa začíná v Lutové u Chlumu a vede okolo pomníku Emy Destinové. Jedná se o 24 kilometrů stezek. Nejlehčí z těchto tras je označená modře. Červená je pak určena pro zdatné vozíčkáře. Černá trasa je určená pro vozíčkáře s doprovodem.
KAM ZA TURISTIKOU?
Stezka Červené Blato se nachází 17 kilometrů od Třeboně v chráněné krajinné oblasti Červené blato. Stezka je dlouhá 5 kilometrů a má celkem 6 zastavení. Tato přírodní rezervace patří k těm nejzajímavějším v republice. Věnuje se jednomu z nejznámějších a nejlépe přístupných rašelinišť Třeboňska. Dostanete se sem z Nových Hradů odbočkou vpravo na lesní cestu u osady Jiříkovo Údolí. Krajinou prochází pěkná udržovaná stezka se zpevněným povrchem. Trasa vede po lesních pěšinách a dřevěných chodníčcích. Velmi pěkným místem je teráska s výhledem na rašelinové jezírko, z něhož se těšila rašelina, zejména pro potřeby sklárny v Jiříkově údolí. V okolí rostou zajímavé rostliny, stromy i byliny. Zajímavé jsou i motýly a můry.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Místo nenajdete přímo v Chlumci, ale najdete jej na Třeboňsku. Lanový park je umístěno nedaleko obce Slověnice u Lišova. V nabídce má vysoký lanový park s 21 překážkami a 3 lanovkami; dále pak Lanovkový svět s 11 lanovkama a 6 vysokými překážkami a dále pak i dětský lanový park pro osoby menších 150 centimetrů. V místě se dále nachází aquazorbing, paintball, lukostřelba, bumperball, střelba z foukačky, aquapadller a pro ty nejmenší pak stezka vodníka Pentličky.
KAM ZA HISTORIÍ?
Dominantou Chlumu u Třeboně je barokní zámek. Do roku 1700 byl tento zámek tvrzí. Pak byl přestavěn v jednopatrový zámeček s kaplí. Poslední úpravy pochází z počátku 20. století. Udělal je Ferdinand d’Este. Po válkách se bohužel dostává do správy Státních lesů a statků, které mu daly dost zabrat. Dobře se však neměl ani za druhé světové války, protože byl využíván jako skladiště německého letectva. Veškeré památky ze zámku byly převezeny na Konopiště, který také patřil Františkovi Ferdinandovi d’Este. Bohužel v současné době je zámek ve špatném stavu. Ve zdejším parku svůj volný čas rád trávil František Hrubín
Na chlumeckém náměstí stojí další významná památka z roku 1745. Nad dveřmi se nachází znak svobodných pánů z Fünfkirchenu. V kryptě je pohřben zakladatel kostela Jan František Fünfkirchen, jeho žena a Eduard hrabě ze stadionu. Kostel je bohatě zdoben sochami. Se zámkem je spojen s Křížovou cestou. Kostel je velmi pěkně osvětlen.
Rybník Hejtman byl založen v 16. století. Jde o dílo Mikoláše Rutharda z Malešova. Dnes tento rybník slouží k rekreaci. Na jeho hrázi stojí sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Anny.
Dominantou části obce Chlumu u Třeboně u Lutová je kostel Všech svatých Lutová. Ten kostel je na návrší nad vesnicí. Kostel byl postaven Vítkovci v roce 1359. Přestavěn byl v pozdě renesančním stylu a poslední přestavba pochází z roku 1875. V klenbě je zasazena rožmberská růže. V kostele byla významná socha Panny Marie, ta se však ztratila a tak byla v roce 2015 nahrazena novou vyrobenou podle dochovaných pramenů. Kousek od kostela se nachází zřícenina původního kostela Narození Panny Marie. Kolem se rozprostírá hřbitov.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
V severozápadní části obce na hřbitově u kostela Všech Svatých se nachází Křížová cesta, která vedla k poutnímu kostelu Narození Panny Marie. Tvořilo ji 14 barokních žulových sloupků z druhé poloviny 18. století. Po zrušení kostela byly sloupky přemístěny na lutovský hřbitov. Do dnešních dnů se jich dochovalo celkem 13, ale bez obrázků. Kostel tu tehdy nechal v roce 1666 vystavět Adam Pavel Slavata jako poděkování za záchranu života. Za Josefa II. byl však kostel zrušen a rozebrán na stavební materiál. Dodnes jde o významné poutní místo