Přímo v Modravě se nachází lyžařské středisko, které je ideální především pro děti. Náročnější sjezdovky pak naleznete na Špičáku, Železné Rudě, Zadově anebo na Churánově. Oblast oplývá také strojově upravenými běžkařskými tratěmi, které vedou podél Modravského potoka směrem na Březník, Černou Horu, Prameny Vltavy, Kvildu, Horskou Kvildu anebo podél Roklanského potoka na Rybárnu, Tříjezerní Slať, Javoří Pilu, Poledník, Prášily, Rokytu anebo Srní. Modravou prochází i Šumavská magistrála, která je dlouhá 140 kilometrů. Běžecké tratě oplývají pozvolným stoupáním a mírnými sjezdy. Bílá stopa je unikátním projektem, který v Česku nemá obdoby. Vytváří hustou síť udržovaných běžeckých tratí, které propojují celou Šumavu. Nikde jinde v České republice něco podobného nenajdete.
KAM S DĚTMI?
Lanový park OFFPARK Modrava se nachází v samotném srdci Šumavy. Jde o lanové centrum pro děti i dospělé, jež nabízí zábavnou cestu v korunách stromů, 21 překážek a 30 metrů dlouhou lanovkou. Pro ty nejodvážnější tu jsou připraveni supertěžké překážky v černém kruhu. Dětský lanový park nabízí 12 překážek a tarzaní jízdu na dlouhé lanovce.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Zajímavým místem nedaleko Modravy je bývalý královský dvorec Antýgl, jenž naleznete na řece Vydře pod stejnojmenným vrchem Antýgl. Nejprve zde v 15. století vznikla malá osada a pak sklárna, která vyráběla především duté sklo a pateříky (korálky a růžence). Název Antýgl je odvozena od německého ein Tiegel, čili jen jedna pánev (huťařská). Z místa je možno pokračovat dál po cestách Šumavou.
KAM ZA TURISTIKOU?
Asi 3 kilometry od Modravy, pod jihovýchodním svahem Oblíku se v první zóně Národního parku Šumava nachází malé vrchovištní rašeliniště Tříjezerní slať. Tvoří ho celkem 3 rašeliništní jezírka. Okolo vede naučná stezka s 11 zastaveními, přičemž asi dvou set metrový úsek vede vnitřkem slatě. Stezka je přístupná pro pěší i cyklisty,
Krásný výhled na českou i německou část Šumavy vám za pěkného počasí poskytne rozhledna Poledník. Jde o jeden z nejkrásnějších výhledů Šumavy, jež umožňuje spatřit vrchy Ostrý, Pancíř i Plechý, Trojmeznou a Javorník. Na rozhlednu vede 227 schodů. Dříve oblast sloužila armádě.
Cikánská slať patří k těm nejcennějším místům šumavského parku. Nachází se asi 2 kilometry jihozápadně od Modravy v nadmořské výšce 1103 metrů. Pokud máte zájem, k této slati se dostanete i v zimě, ale použít k tomu musíte sněžnice. Z Modravy sem vede cesta na Březník. Pozor, tato sedmi kilometrová trať však není vůbec jednoduchá, vyznačuje se totiž značným stoupáním, takže je určená fyzicky zdatnějším turistům.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Čeňkova pila byla postavena ke konci 19. století Čeňkem Bubeníčkem poblíž soutoku Vydry a Křemelné. Poměrně brzy však byla přestavěna na hydroelektrárnu, která je dnes technickou památkou. Ta je stále s původním vybavením funkční. V objektu je v současné době umístěna expozice Západočeské energetiky na Šumavě.
KAM ZA HISTORIÍ?
Nevšední technickou a architektonickou památkou na Modravě je 14 kilometrů dlouhý umělý vodní kanál, který byl vybudován z mohutných kamenných desek. Kanál byl vytvořen pro knížete Josefa Schwarzenberga inženýrem Josefem Rosenauerem. Kanál začíná na Vydře pod zaniklou vsí Vchynice-Tetov, na tzv. Rechlích - hradlovém mostu. Kanál sloužil k zachytávání dřeva plaveného na Vydře.
Další zajímavou památkou v Modravě je částečně dochovaný areál továrny na výrobu rezonančních desek, jež se nachází na Roklanském potoku na západním konci vsi. Do dnešních dnů se tu dochovaly dvě budovy - podélné patrové dřevěné stavení na dřevěných pilířích se šindelovou střechou a dřevěnou věžičkou a původní pila, která později sloužila k ukládání a sušení dřeva. Sousední hrázděný dům využívaný i jako hájovna nebo lovecký zámeček. K pile vedle 500 metrů dlouhý náhon. Kdy pila a mlýn vznikly, není známo.
Klostermannovu chatu najdete nad východním koncem vsi. Jde o dřevěnou horskou chatu, která je jednou z nejznámějších modernistických staveb na Šumavě. Postavili ji českoslovenští turisté v roce 1924 dle projektu Bohuslava Fuche. Během druhé světové války zde sídlil Vermacht a po válce pohraniční stráž. Po válce zde své útočiště nalezlo rekreační středisko plzeňské Škody. Dnes slouží veřejnosti.
Novostavba s nevšední expozicí je umístěna v západní části vsi na levém břehu Roklanského potoka. Budova slouží jako dřevařské informační středisko, které se může pochlubit interaktivní expozicí věnovanou dřevu. V místě se nachází i turistická ubytovna.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Hauswaldská kaple je poutním místem, jež nenajdete sice přímo na Modravě, ale v nedalekém Srní. Místo proslulo díky zázračnému uzdravování poutníků zdejším léčivým pramenem. Dříve tu stály 3 malé kaple. Dnes tu bohužel už nestojí ani jedna z nich, ale přesto jde o kouzelné místo, které stojí za zastavení. Hauswaldská kaple je součástí zážitkové stezky Okolo kostelního vrchu.