Všichni milovníci koupání si na své dozajista přijdou v aquacentru v Pardubicích. Jde o největší aquapark ve Východních Čechách. V areálu se nachází padesáti metrový bazén s atrakcemi pro všechny věkové kategorie. Kromě nich tu najdete i fitness, kardio zónu, wellness, sauny i masérské služby. V létě zde můžete užívat její venkovní část s víceúčelovým bazénem, dětským bazénem, brouzdalištěm a hřištěm pro děti. Dalším koupalištěm v Pardubicích je Cihelna se skluzavkami, 105 metrů dlouhými tobogány, skokanským bazénem, masážními vlnami, divokým kanálem, stěnovým vodopádem, chrličemi vody, dětským bazénem a hříbkem.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Pardubice bohužel žádné lyžovací možnosti nemají. Poměrně za bukem však mají SKIRESORT Buková Hora v Červené Vodě. Buková hora vám dává k dispozici 8000 metrů sjezdovek, přičemž všechny pečlivě udržuje a pravidelně dle počasí zasněžuje. Kromě sjezdovek tu je i nejrychlejší moderní čtyřsedačková sedačka, která je zároveň i ta nejdelší v Orlických horách. Mimo ní tu pak jsou vleky a dvojsedačková lanovka. Využít můžete i zdejší lyžařskou školu, část areálu určenou začátečníkům, servis i půjčovnu lyžařského vybavení a samozřejmě také běžecké tratě. Běžkaři se mohou těšit na 60 kilometrů velmi mírných i hřebenových cest. Pakliže hledáte nějakou alternativu pro lyžování přímo v Pardubicích, zkuste to na zdejší dostihové dráze. Za dobrých sněhových podmínek je zde otevřená i trasa pro lyžaře. Dráha je sice upravena, ale není osvětlena. Okruh je dlouhý více než dva kilometry a vstup je sem zdarma.
KAM S DĚTMI?
Další unikátní památkou, jež se nachází nedaleko Pardubic i Kunětické hory, je Perníková chaloupka. Jde o Lovecký zámeček z roku 1882, který vás seznámí s historií pardubického perníku. Je to atrakce ideální pro děti.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Věděli jste o tom, že můžete Velkou pardubickou poznat trochu jiným způsobem než obvykle? Ano, je tomu skutečně tak. Závodiště můžete navštívit i jindy než pouze o závodech. Spolu s průvodcem si ho můžete projít a poslechnout si příběhy slavných koní i jezdců a prohlédnout si překážky včetně obávaného Taxisu. Exkurzi je však nutné objednat si minimálně 2 týdny předem.
KAM ZA TURISTIKOU?
Tato stezka propojuje ta nejzajímavější místa v centru Pardubic. Má celkem 10 zastavení. Trasa je dlouhá asi 2,5 kilometru a je vhodná i pro vozíčkáře. Trasu urazíte zhruba během jedné hodiny.
Lázně Bohdaneč se nachází de facto na periférii Pardubic. Lokalita leží na naučné stezce zvané Gočárův okruh, která je dlouhá 5 kilometrů. Jde o nenáročnou procházku, v jejímž rámci máte možnost seznámit se významnými stavbami města. Trasa končí na náměstí. K nejzajímavějším místům patří pavilon Gočár, vodojem, sluneční hodiny, Kuttnerova kaplička nebo Tillerovo sedátko.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Nevšední atrakcí města Pardubice je výlet na lodi Arnošt, která pluje hned několika směry. Vše záleží na tom, který den se rozhodnete vydat na výlet. V průběhu týdne tak loď pluje do Brozan, Kunětic nebo Srnojed. Loď vždy vyplouvá z přístaviště za Tipsport arénou v Pardubicích. Pozor, je nutná rezervace předem!
KAM ZA HISTORIÍ?
Dominantou města je Pardubický zámek, který vznikl za pánů z Pernštejna v době na přelomu 15. a 16. století. V Česku se nenachází žádný mu podobný. Tento rovinný vodní hrad od okolního světa uzavřený mohutnými valy poskytuje pohodlí rozlehlého renesančního zámku. Zámek je sídlem Východočeského muzea a Východočeské galerie. Najdete tu několik stálých expozic, mimo jiné i tu největší sbírku pohlednic Orbis pictus ve Střední Evropě.
Je sice pravda, že Kunětická hora se nenachází přímo v Pardubicích, ale přesto jde o kulturní centrum Pardubicka. Tento pozdně gotický hrad patřil slavnému rodu Pernštejnů, kteří jej z přestavěli z původního opevnění. Na hradu žil legendární čaroděj druhé kategorie Rumburak z pohádky Arabela a dodnes se říká, že Kunětická hora se jednou do roka otvírá a odkrývá zlaté komnaty ve svém nitru. Do dnešních dnů tu probíhají zajímavé prohlídky, řemeslné jarmarky srazy sokolníků, předváděcí akce historického šermu a podobně.
Vedle Pardubického zámku je výraznou dominantou města je Zelená brána. Nachází se v městské památkové zóně. Svou bohatě tvarovanou střechu získala po roce 1538, kdy věž vyhořela. Pojmenována je po své střeše, která je pokryta měděným plechem, jenž vlivem oxidace zezelenal. Věž je vysoká 60 metrů a pyšní se i vyhlídkovým ochozem. Jde o jediný pozůstatek původního opevnění města.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Monumentální temně hučící stavba, která působí spíše jako tajemný hrad než mlýny. Stojí blízko centra Pardubic u břehu Chrudimky. Jde o unikátní dílo z roku 1910 od architekta Josefa Gočára. Budova patří společnosti Unimills, která ji dává na prodej, avšak s podmínkou, že místo budoucí majitel oživí, zachová ráz památky, očistí ji od nešetrných pozdějších přístaveb a vytvoří zde komerční prostory (byty, koncertní sál, kanceláře anebo nový magistrát).