Areál nabízí k vodním radovánkám vnější i vnitřní padesáti metrový bazén, dětský bazén, který užívají různí sportovci. Dále je tu i tobogán, dětské brouzdaliště, karibský koutek, divoká řeka, vířivka, relaxační bazén, pára, sauna, speciální tělocvična i fitness sál. Koupat se můžete rovněž v Lochotíně, v SK Radbuze, na Hracholuské přehradě, v přehradě zvané České údolí, v jezírku Košutka, který najdete v centru Plzně a v dalších rybnících všude okolo.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Nejbližším lyžařským areálem Plzni je zřejmě Ski areál Šukačka v Čachrově, který nabízí 360 metrovou sjezdovku s pomou. Terén však není nikterak udržovaný, ani osvětlený. Lepší lyžování proto najdete na Špičáku, kde máte příležitost pro lyžování, běžkování i snowboarding. Areál je udržovaný, zasněžovaný i osvětlený. Součástí je také lyžařská škola.
KAM S DĚTMI?
V Plzni se nachází i Muzeum loutek, kde jsou vystaveny mimo jiné i loutky Spejbla a Hurvínka, které se ostatně v Plzni narodily. Skvělé je, že si tu s loutkami můžete i hrát. Umístěno je v budově Západočeského muzea.
ZOO Plzeň patří k těm největším zoologickým a botanickým zahradám v České republice. Nejde tak ani o plochu, jako o počet druhů a samotných kusů zvířat. Také jde i o druhou nejstarší zoologickou v Česku. K jejich největším atrakcím patří tučňáci Humboldtovi. Kromě nich tu také naleznete i druhý největší medvědinec v Evropě. Velkým lákadlem je také největší přírodní amfiteátr v přírodě, zdejší DinoPark i zrekonstruovaný statek z 19. století s kolekcí domácích zvířat. V ZOO dokonce neschází ani expozice, která se věnuje rybníkářství a rybářství.
Další ohromnou plzeňskou atrakcí určenou nejen dětem, je Techmania s interaktivní expozicí a vědeckotechnickou show. Najdete ji v prostorách bývalé Škodovky. Techmania je rozčleněna do několik expozic, v nichž se blíže věnuje vodnímu světu, matice, interaktivním exponátům, malé vědě, stravování, chemii, kriminalistice, hornictví, hlavolamům, historii Plzně i vztahu člověka se zvířetem. Součástí je i 3D planetárium.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Možná jste to nevěděli, ale v Plzni jsou nově zpřístupněné 4 interiéry od světoznámého architekta Adolfa Loose. Každý z nich je zcela jiný. Jde o byt manželů Krausových, byt doktora Vogla, Brummelův dům a Semmlerovu rezidenci. Příležitostně se veřejnosti otvírá také Apartmán Richarda Hirsche a byt rodiny Huga Semlera.
KAM ZA TURISTIKOU?
Procházka historickým jádrem města vás seznámí s těmi největšími památkami. Nejde zrovna o krátkou trasu, takže si můžete být jisti, že pokud ji celou projdete, budou vás bolet nohy. Odrazovým můstkem je náměstí Republiky, které patří k těm největším v Česku i v celé Evropě. Náměstí dominuje morový sloup a tři zlaté kašny na náměstí stojí také katedrála svatého Bartoloměje. Vlevo od chrámu svatého Bartoloměje se nachází renesanční radnice, která byla postavena dle plánů italského stavitele Giovanniho de Statia v polovině 16. století. Ještě více vlevo od radnice stojí Císařský dům, kde na masivním pilíři stojí kamenná socha rytíře Rolanda zvaného Žumbera, který měl příchozí varovat, že městě vládne pořádek. V domě se uchýlil Rudolf II. v době, kdy v Praze řádil mor, dnes tam sídlí plzeňský primátor. Dům U Červeného srdce poznáte velmi snadno podle červeného srdíčka uprostřed fasády. Zdobí jej sgrafity. Riegrova ulice vás zavede k sadům Pětatřicátníků, odkud můžete vidět impozantní Velkou synagogu a nedaleko je i budova Velkého divadla. Městské sady vznikly v 19. století a jsou rozděleny na několik částí. Patří k těm nejvyhledávanějším místům v centru Plzně. Mají takřka kruhový tvar rozdělený na Smetanovy sady, Kopeckého sady, Šafaříkovy sady, Křižíkovy sady, sady 5. května a sady Pětatřicátníků. Budova biskupství se nachází hned naproti vchodu do katedrály a patří k těm nejhodnotnějším barokním stavbám v Plzni. Za Velkým divadlem stojí šedá klasicistní budova, což je Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, původně tu však byl klášter dominikánek. K nejstarším stavbám ve městě patří Františkánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Dnes se zde nachází Muzeum církevního umění. Jako poslední zastávku zmíníme Západočeské muzeum, v jehož útrobách se nachází zbrojnice s evropsky významnou sbírkou gotických palných zbraní. Zvláštní ozdobou sadů je ten největší velkoplošný nástěnný obraz v České republice zvaný Theatrum Mundi, který znázorňuje nejslavnější plzeňské osobnosti od doby založení města do dnešních dnů. Masné krámy z roku 1392 jsou dneska výstavní síní. Nejstarší vodárenskou věž naleznete na nároží Pražské ulice a sadů 5. května. Na východní straně městských hradeb se nachází Mlýnská strouha, která přiváděla vodu do Panského mlýna. Plzeňský Prazdroj se nachází asi 15 minut od centra za Mlýnskou strouhou a podchodem do Štruncových sadů. Na nádvoří se dostanete přejitím lávky přes řeku Radbuzu.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Pivovarské muzeum najdete v historickém jádru města a jde vlastně o jediné muzeum svého druhu na světě, jež sídlí v původním právovárečném domě z 15. století. Dům se do dnešních dnů dochoval v původní podobě. K vidění tu máte gotickou sladovnu, hvozd na sušení sladu, valečku, lednici, dvojúrovňové sklepy i prostory bývalého šenku. Vystaveny tu jsou stovky zcela unikátních exponátů, jež dokládají historii vaření piva od starověku do dnešních dnů. Vedle muzea se nachází i jedna z nejstarších plzeňských pivnic Parkán.
KAM ZA HISTORIÍ?
Řada velmi starých měst se může pochlubit nevšedním podzemím. I to plzeňské je veřejnosti přístupné. Nabízí tu k vidění bludiště chodeb pod městem, sklepy i study ze 14. století. Součástí jsou expozice knihtisku, fragmenty domů apod. Prohlídkový okruh je dlouhý zhruba 800 metrů.
Velká synagoga v Plzni je tou největší synagogou v České republice a druhou největší v celé Evropě. Velkolepá stavba byla vybudována v maursko-románském slohu a zajímavými interiéry se pyšní dodnes. V současnosti zde najdete koncertní a výstavní sál.
Výraznou dominantou náměstí Republiky v Plzni je bezesporu kostel svatého Bartoloměje, jež se pyšní tou nejvyšší věží v Česku, která dosahuje 103 metrové výše. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka. Nejcennější a nejznámější uměleckou památkou je milostná socha Panny Marie (Plzeňská Madona) stojící ve výklenku na hlavním oltáři. Kostel patří k těm nejvzácnějším gotickým památkám v zemi. Věž je zpřístupněna. Ochoz se nachází ve výšce 62 metrů, vede k ní 301 schodů a vidět z ní můžete i Šumavu.
Patton Memorial Pilsen představuje jediné muzeum v České republice, které se věnuje americké armádě. Jde o poměrně nové muzeum, jež se otevřelo při příležitosti 60. výročí osvobození Plzně a dokumentuje pobyt Američanů v Česku. Expozice ukazuje předměty převážně ze soukromých sbírek.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Kolomazná pec patří k unikátním technickým památkám a jednu z nejzachovalejších pecí svého druhu ve střední Evropě. Najdete ji v polesí Branty v Plzni-Bolevci, na okraji přírodní rezervace Kamenný rybník. Pec je součástí Sigmondovy stezky.