Na Plzeňsku se nachází poměrně dost možností, kde můžete smočit své tělo a oddávat se relaxaci, vodním radovánkám anebo plaveckým výkonům. K velmi vyhledávaným patří Plavecký areál Plzeň-Slovany, který nabízí bazén o velikosti 50x25 metrů (což je největší krytá plocha v Česku), malý bazén o velikosti 12,5x8 metru a spoustu dalších atrakcí, k nimž patří divoká řeka, krytý tobogán, relaxační bazén s masážními tryskami, dětské brouzdaliště. V létě je tu otevřena i venkovní část, kde je i dětské brouzdaliště a bazén s vyhřívanou vodou. Pro milovníky přírodního koupání doporučujeme vodní nádrž Hracholusky.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Plzeňsko nabízí dostatek lyžařských příležitostí. Nejlépe hodnocený je v regionu Ski areál Belveder, což je však maličký lyžařský areál na okraji Železné Rudy. My bychom vám však rádi vyzdvihli Ski areál Přimda, kde najdete 490 metrů dlouhý svah pro slalom a dále pak cvičnou louku s vlekem. Areál je udržovaný, zasněžovaný s možností půjčení lyží.
KAM S DĚTMI?
Plzeňská zoologická zahrada je druhou nejstarší ZOO v České republice a vůbec tou největší v zemi. Tento fakt z ní činí i tu největší atrakci celého Plzeňského kraje a čtvrtou nejnavštěvovanější ZOO v Česku. Součástí areálu je dnes i pěkná botanická zahrada. Při své návštěvě Plzeňska byste si proto návštěvu ZOO neměli nechat ujít.
Techmania v Plzni nabízí interaktivní zábavu pro malé i dospělé. Návštěvníci se zde mohou těšit nejen na interaktivní expozici, ale i na vědeckotechnickou show, laboratoř i dílny. Nachází se tu i jediné 3D planetárium v České republice. V areálu se nachází spousta sekcí, které se hravým způsobem věnují matice, fyzice, vodě, historii Plzně, jídlu, chemii, nerostným surovinám i záhadám a tajemstvím.
Zdejší unikátní dinopark je vhodný pro děti všech věkových kategorií. Vznikl za užití těch nejmodernějších technologií. Modely dinosaurů byly vytvořeny podle nalezených fosilií, a proto jde i o vhodný doplněk výuky historie. DinoPark volně navazuje na zdejší ZOO, s níž je spojen.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Plzeň je ideálním místem pro výlet, které je možno projít křížem krážem. Vedle ZOO a Techmanie je to i domov pivařské legendy Plzeňského Prazdroje. Střed města je jakoby vystřižený ze středověku, jemuž dominuje katedrála svatého Bartoloměje, která se může pochlubit tou nejvyšší kostelní věží v Čechách. Dalšími zdejšími atrakcemi jsou Velká synagoga, která je tou největší synagogou v České republice; Muzeum loutek a plzeňské podzemí.
Pokud si chcete vychutnat klid, krásu přírody a klokotání vody, doporučujeme zajet si do Konstantinových lázní, jež jsou umístěné v srdci krásné čisté přírody. Vedle vychutnání si zdejších procedur blahodárně působících na krevní oběh, vám doporučujeme prohlédnout si historické jádro města a Amálčinu mydlárnu. Při troše času a chuti se pak můžete vydat ke zřícenině hradu Krasíkov anebo k romantické zřícenině Gutštejn.
KAM ZA TURISTIKOU?
Filipova Huť je tou nejvýše položenou šumavskou osadou, která se nachází v údolí Filipohuťského potoka na horských lukách ve slatinné oblasti Plání. Jde o část obce Modrava. Jméno bylo odvozeno od sklářské hutě, která tu kdysi fungovala, avšak dnes již neexistuje. Místo skýtá jedno z nejhezčích pohledů na druhou nejvyšší horu Šumavy Roklan. Filipova Huť je nástupním místem na rozsáhlou síť turistických, cyklistických a běžkařských tras na Šumavě. Dostanete se odtud na Kvildu, Modravu, Březník i Poledník. Nedaleko se nachází i lyžařské areály Kvilda a Zadov.
Největším ledovcovým jezerem na Šumavě je Černé jezero, které je i známé jako Schwarzer See. Jméno získalo podle zdánlivě černé hladiny, za níž může 9 metrová vrstva kalu na dně jezera, která je tvořená pylem jehličnanů, jež se na dno po statisíce let ukládá.
Autor: Wikimol Wikimedia
Jezero Laka je sice nejmenším z 8 ledovcových jezer Šumavy, zároveň však je i tím nejvýše položeným jezerem. Najdete ho na svahu hory Plesná v nadmořské výšce 1096 metrů asi 10 kilometerů od Železné Rudy a jen kousek od hranic s Německem.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Velkou atrakcí posledních let je prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj a Pivovarského muzea. Při návštěvě tohoto plzeňského pivovaru máte možnost seznámit se s tajemstvím výroby i historií výroby piva Pilsner Urquell. Jde o jedinečný zážitek, který je spojen i s ochutnávkou. Prohlídka vede autentickými místy, kde se od svého počátku pivo Pilsner Urquell vyrábí i místem, kde se během hodiny stočí až 120 000 láhví tohoto lahodného moku. Součástí prohlídky je rovněž i prohlídka pivovarských sklepů. Zajímavou prohlídku však v Plzni nenabízí pouze Pilsner Urquell, ale i Pivovar Gambrinus.
KAM ZA HISTORIÍ?
Hrad Rábí je tou největší zříceninou v Čechách. Hrad vznikl zřejmě ve 13. století a jeho hradby jsou dlouhé neuvěřitelné 3 kilometry. Zříceninu najdete asi 9 kilometrů severovýchodně od Sušic. Rozkládá se na skalnatém ostrohu nad řekou Otavou. Zřícenina návštěvníkům nabízí dva prohlídkové okruhy. Za shlédnutí stojí i podzemí kostela Nejsvětější Trojice.
Plzeňsko vyniká mnoha nej- a hrad Kašperk ve výjimečnostech nezůstává pozadu, jde totiž o nejvýše položený královský hrad v Čechách. Hrad založil Karel IV., který jím zajistil ochranu hranice s Bavorskem. Jde o skvělé místo k výletu. Vede na něj totiž přímá turistická stezka. Na hradě vás čeká spousta milých překvapení a také i speciální prohlídka pro děti. Z obou věží se pak můžete pokochat úchvatným pohledem do blízkého i dalekého okolí. A ještě jedno tajemství, točila se tu tolik dětmi milovaná pohádka Anděl Páně.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Klášter Plasy najdete jen 20 minut od Plzně. Vzhled kláštera významně ovlivnili přední architekti včetně Jana Blažeje Santiniho-Aichla a rodiny Dientzenhoferů. I přes svou pozoruhodnost se jedná o stále opomíjenou barokní památkou u nás. Je prvním cisterciáckým panovnickým klášterem v Čechách, který nabízí zajímavou prohlídku. Klášter je známý pro svá unikátní schodiště ve tvaru šnečí ulity.