Byť Hřensko leží na soutoku Labe a Kamenice, za koupáním musíte trochu popojet. Jen kousek za hranicemi, na německé straně, v deset kilometrů vzdáleném Bad Schandau, naleznete Termální lázně Toskana, které kromě relaxačních bazénů s teplou vodou a masážními tryskami, mají i plavecký bazén, skluzavky, masážní lehátka, proudící kanál, whirpool koupele, střídavé sprchy, léčebný tělocviky, sauny, minerální bahno a masáže. Pakliže se vám ale za hranice nechce, musíte se vrátit zpět do 12 kilometrů vzdáleného Děčína, kde v místním moderním aquaparku máte možnost využít zdejší krytý i venkovní bazén. V kryté části jsou dva teplé vířivé bazény, 3 tobogány, studený bazén, solárium, saunu, vodní hřib, divokou řeku, dnový rošt, chrliče, masážní trysky a whirpooly. Venkovní areál s bazény s termální vodou umožňují vodní radovánky i v chladnějším počasí. Zdejší moderní areál patří k těm nejlépe zařízeným v České republice,
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Byť je Hřensko obklopeno skálami, lyžařské centrum tu nenajdete. Nejbližší lyžařská střediska se vyskytují na německé straně. Jedním z nich je kupříkladu Ski areál Rugiswalde, jenž je dokonce v Německém Švýcarsku mezi městy Neustadt a Sebnitz. Na české straně lyžařský vlek najdete až v Tisé. Jde o modrou 400 metrů dlouhou sjezdovku, která je upravovaná rolbou. Obdobně je na tom Ski areál Polevsko v Lužických horách u České Kamenice, který má však dva svahy (červený a modrý) o délce 450 a 400 metrů. Tento areál je ideálním místem pro lyžování začátečníků, rodin s dětmi, ale na své si zde příjdou i pokročilí lyžaři. Dopravu zde zajišťuje jeden vlek. Svahy jsou udržovány a uměle zasněžovány. Středisko nabízí i lyžařkou školu. Snowboardisté zde ocení skoky na sjezdovkách.
KAM S DĚTMI?
V nedaleké Mezní Louce vznikl zážitkový lesní areál s několika herními prvky. Jeho součástí jsou i dva okruhy naučné Rysí stezky. Okruh A vede rovinatým terénem a je určen osobám se sníženou schopností pohybu a kočárky, ale pozor, není vhodný pro vozíčkáře. Okruh B vede terénem členitějším a tedy i fyzicky náročnějším, ale zase i dobrodružnějším. Součástí je hned několik zastavení, jež umožňují bližší poznání zdejšího jedinečného prostředí. K hlavním atrakcím patří dřevěná Pravčická brána, lanovka, maketa mraveniště i stromové šplhadlo.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Když jsem hledala podklady k Pravčické bráně, všude mne strašili a tvrdili, že jde o hrozný a náročný výšlap, ale dle mého -nejde. Nedoporučuji sice, abyste se sem vydali v žabkách, lodičkách a podobných křuskách (ano i takové jsem cestou potkala), ale trasu k největší skalní v bráně v Evropě zvládnou i méně zdatní. Svým způsobem, pokud půjdete z Hřenska je to až na pár úseků celkem příjemná procházka. Výstup nahoru je serpentinovitý a dlouhý pouhé 2 kilometry (tedy pokud sem nejdete přímo z centra Hřenska a necháte se k vstupu do lesa dovézt autobusem). Na vrchol dojdete pohodlně po červené. Odměnou je úchvatný pohled nejen na Pravčickou bránu, ale i daleké široké okolí. V místě se nachází i lovecký zámeček Sokolí hnízdo a pokud chcete, můžete se vyškrábat ještě o kus výš a pokochat se pohledem na celé České Švýcarsko.
KAM ZA TURISTIKOU?
Pokud vás výstup k Pravčické bráně neznavil, můžete se vydat dál na Mezní louku a odtud zase zpět do Hřenska. Trase z Pravčické na Mezní Louku se říká Gabrielina stezka a skýtá ty nejkrásnější výhledy na České Švýcarsko. Naučná stezka přátelství je však mnohem delší, vede dále na Meznou, do soutěsek a následně do přístaviště do Edmundovy soutěsky a Hřenska. Celý okruh tak nepatří zrovna k těm nejlehčím, popravdě je to poměrně náročná túra dlouhá zhruba 20 kilometrů (zvlášť, když se ji neuváženě rozhodnete absolvovat naopak). Nutno však říct, že rozhodně stojí za to. I když vás pak budou notně bolest nohy, zároveň budete plni zážitků.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Na řece Kamenici se nachází několik soutěsek, k těm nejznámějším patří především Divoká soutěska a Edmundova soutěska. Edmundově soutěsce se říkalo také Tichá soutěska. Po jejím břehu vede pěšinka, po níž se dostanete až k Dolskému mlýnu. Hrabě Edmund Clary-Aldringen zde nechal zpevnit břehy, postavil mosty a lávky, vystříleli zde tunely, postavili jez a vybudovali tu plovoucí chodníčky. Trasa byla otevřená v roce 1890 a byla pojmenována po svém stvořiteli. Divoká soutěska byla zpřístupněna za 8 let. Procházka po chodníčcích je dlouhá zhruba 2,5 kilometru, ať už jdete z Hřenska, nebo mezi soutěskami. Zážitek je to však zcela jedinečný a nezapomenutelný.
KAM ZA HISTORIÍ?
Neodmyslitelnou součástí Pravčické brány je lovecký zámeček Sokolí hnízdo. Ten nechal v roce 1881 postavit Edmund Clary-Adringen. Celý zámek tu byl postaven během jediného roku. Později bylo na skalních vyhlídkách vybudováno zábradlí a následně zde byla vybudována dlážděná cesta zvaná Pelagiensteig. Nakonec došlo i na vybudování promenádní stezky k Mezní Louce. Dříve sloužila k ubytování významných hostů. Dodnes je tu stylová restaurace v původních interiérech. V prvním patře se nachází galerie se suvenýry.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Dnes je zde restaurace U mlýna, ve skutečnosti v místě ústí Kamenice bylo skladiště dříví a mlýn. Plavení dříví po řece Kamenici vyžadovalo vybudování zázemí a tak v letech 1530-1550 vznikala v tomto místě nové obydlí. Místo je tedy tím nejstarším historickým jádrem Hřenska. Restauraci poznáte podle mlýnského kola.