TOP atrakcí ze Srní

Autor fotografie: Harold Wikimedia
Srní je malým městem, ale významným šumavským střediskem v srdci Šumavy. Jde o jedno z nejoblíbenějších horských středisek na Šumavě. Je neuvěřitelné, jak během tří století tato původně ryze dřevorubecká osada změnila charakter. Obec je proslaveny velkým výskytem srnčí zvěře a romány spisovatele Karla Klostermana. Ostatně právě zde byla natočena trilogie Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem.
KAM ZA KOUPÁNÍM?
Plavecký bazén Srní
Plavecký bazén v Srní je jediným bazénem v srdci Šumavy. Jde o hotelový bazén, kde je mimo něj i sauna a pára. Přístupný není pouze hotelovým hostům, ale i široké veřejnosti. Kromě nich se sem přichází učit plavat malé i větší děti. Bazén navštěvuje i olympijský reprezentant z Londýna Jan Micky. Bazén během roku využívají i další plavecké a triatlonové kluby z Čech i Německa. Dále se zde konají i plavecké a triatlonové soutěže. Plavecký bazén je pětadvacet metrů dlouhý. Další nejbližšími možnostmi koupání jsou koupaliště v Sušicích a Žihobci.
KDE SE TU DÁ LYŽOVAT?
Šumavou na běžkách okolo Prášilského jezera až na Poledník

Autor fotografie: Vuxi Wikimedia
Jde o středně těžký běžkařský okruh, který je dlouhý 33 kilometrů a neschází mu ani výrazné převýšení. Trasa začíná u odstavného parkoviště naproti Informačního srubu Správy národního parku a jde po žluté 1,5 kilometru směrem na Slunečnou-samotu. Dál pokračujte po zelené. Zde počítejte již s mírným stoupáním. Projedete kolem rozcestí Slunečná-samoty, vydáte se k další křižovatce zvané Liščí díry, zde odbočte vpravo a připravte se na kilometrové stoupání k Prášilskému ledovcovému jezeru. Na západní straně se nad hladinou jezera zvedá 150 metrová karová stěna. Náročné stoupání pokračuje po upravené stopě přes sedlo Předěl, až po 4,5 kilometrech doputujete Poledník. Tu je na vrcholu ve výšce 1315 metrů nad mořem rozhledna. Za dobré viditelnosti odtud uvidíte ty nejvyšší vrcholy Šumavy i Alpy. Z Poledníku se vraťte zpět k Předělu, odkud se po zelené vydejte na rozcestí zvané Bavorská cesta. Tu odbočte vpravo a pokračujte ve sjezdu po modré značce až k bývalé hájence. Klesání je prostřídáno stoupáním k rozcestníku Pod Obelíkem, od nějž je sjezd k Hakešické cestě a Vchynicko-tetovskému plavebnímu kanálu. Od něj se po žluté pokračujte na Novou Studnici. Trasa stoupá do prudkého svahu, kde se uprostřed lesa nachází ovocné stromy, opuštěné palouky a kamenné základy pozůstatků chalup, studánky a umrlčí kříže. Kdysi přes rozcestí vedla jediná cesta do Modravy. V závěru sjedete do Slunečné. Nutno však říct, že to není jediná běžecká stezka, která ze Srní vybíhá do okolí. Ve skutečnosti jich tu je hustá síť.
Sjezdovka Zadov
Přímo v Srní naleznete malou sjezdovku u hotelu Vydra, která se nachází asi kilometr od obce. Je tu však pouze jeden vlek. Sjezdovka je osvětlená a dává tak možnost večerního lyžování. Mnohem větší vyžití nabízí SKI areál Zadov. Jde o jedno z nejoblíbenějších míst na Šumavě. Lyžaři zde mají kdispozici celkem 8 sjezdovek, z nichž polovina je uměle zasněžována. Celková délka sjezdovek se pohybuje okolo 4670 metrů. Díky malému převýšení jde o ideální areál pro rodinné lyžování. K dispozici tu máte 3 červené a 5 modrých tratí. Přepravu lyžařů zde zajišťují 2 sedačkové lanové dráhy a také 3 vleky. Každý den si tu můžete užít i večerní lyžování na osvětlených sjezdovkách. Okolí je vhodné pro běžkové lyžování. V místě se nachází rovněž i půjčvna lyžařských potřeb. V areálu je lyžařská škola se dvěma lyžařskými vleky a jedním přepravním pásem. Areál nabízí parkování i restauraci.
KAM S DĚTMI?
Návštěvnické centrum Srní
Moderní a ekologické návštěvnické centrum v Srní je věnováno šelmám, a to především vlkům. Centrum se snaží návštěvníkům přiblížit původní druhy volně žijících zvířat v okolí. Největším lákadlem je však výběh s vlky o rozloze 3 hektarů, nad nímž vede visutá pozorovací stezka. Přímo uprostřed je 300 metrů dlouhá lávka ve výšce 5 metrů nad zemí, která slouží k pozorování vlků. Mimo výběh se pak můžete vydat po naučné stezce s 5 panely.
KAM JÍT NA PROCHÁZKU?
Hauswaldská kaple

Autor fotografie: Harold Wikimedia
Nedaleko Srní byla v lese nad Vchynicko-tetovským kanálem postavena kaplička. Důvodem pro to byla zázračná zjevení a je zde i pramen léčivé vody. Bohužel kaple byla za totality zbourána a tradice poutí byla přerušena. V roce 2006 tu bylo vše upraveno a studánka obnovena. Šumavské Lurdy opět začaly sloužit lidem a každý rok v srpnu se zde opět koná pouť. Dostanete se sem po stezce okolo Kostelního vrchu, která je dlouhá celkem 5 kilometrů.
Nučná stezka Povydří

Autor fotografie: Ondrej.konicek Wikimedie
Další velmi pěkná stezka byla zpřístupněna v roce 1888. Trasa začíná u Antýglu a končí po sedmi kilometrech na Čeňkově Pile. Trasa vede podél krásné a divoké Vydry, jež prochází roklí, neobydlenou to přírodou. Rašeliniště i obří balvany zde vytváří jedinečné scenérie. V Antýglu se navíc můžete v řece i vykoupat.
KAM ZA TURISTIKOU?
Vchynicko-tetovský plavební kanál

Autor fotografie: Harold wikimedia
Naučná stezka jdoucí podél kanálu vás vede krajem okolo Srní. Prochází přes 8 kamenných můstků, kanál a má i spoustu zajímavých zastavení a odboček. Podívat se pak můžete na vodní zámek, Rokytu s geologickou expozicí, informační středisko i Hauswaldská kaple. Celá trasa je dlouhá 14,5 kilometru.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Antýgl

Autor fotografie: Vojtěch Dostál Wikimedia
Antýgl najdete na pravém břehu řeky Vydry. Jde o bývalou “korálkovnu”, kterou zde vybudovali němečtí osadníci. Je to jediný dochovaný královácký dvorec v České republice. Sklářská huť tu byla zřízena v roce 1500. Vyráběly se zde korálky pro růžence. Dodnes tyto korálky zdobí oltář kostela Nejsvětější Trojice. Dnes je tu umístěn velmi oblíbený kemp. V místě si můžete rovněž užít i koupání v mělkém kamenito-písčitém korytě řeky Vydry. Antýgl je výchozím místem celé řady pěších a turistických tras. V jeho bezprostřední blízkosti začíná naučná stezka Povydří. Další stezky vás dovedou k hradlovému mostu nebo na Čeňkovu pilu.
KAM ZA HISTORIÍ?
Kostel Nejsvětější Trojice

Autor fotografie: Krabat77 Wikimedia
Jde o nejvýznamnější památku v Srní. Kostel je částečně krytý šindelem. Postavený byl na začátku 19. století v místě původního staršího kostela.
Klostermannova chalupa

Autor fotografie: Tomucha Wikimedia
Za shlédnutí tu stojí rovněž i Klostermannova chalupa, která byla zasvěcena spisovateli Klostermannovi. Postavena byla v roce 1924 Klubem českých turistů. Bohužel objekt dlouho chátral, avšak v roce 2002 se dočkal své obnovy. Dnes je zde hotel. Dodnes se v Srní dochovalo ještě několik dalších typicky šumavských roubených domů na kamenné podezdívce, které mají šindelem kryté i stěny.
JAKÁ JSOU TAJNÁ MÍSTA, O NICHŽ BĚŽNÝ NÁVŠTĚVNÍK NEVÍ?
Slunečná kavárna v Srní
Blanka Milfaitová již dávno není jméno, které by v Česku lidem nic neříkalo. Jde o tvůrce té nejlepší marmelády nejen u nás, ale daleko široko. Marmeláda má totiž řadu mezinárodních ocenění. Její dobroty máte možnost ochutnat a zakoupit na farmářských trzích a pak ještě i ve Slunečné kavárně v Srní. Kavárna vyhlášená na domácí dobroty, tedy domácí dorty, zákusky. Její marmeládu si ostatně odtud můžete odvézt jako pěkný a chutný suvenýr.